ארץ האש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "טיירה דל פואגו" מפנה לכאן. לערך העוסק בפרובינציה הכוללת את ארץ האש ואת אנטארקטיקה הארגנטינאית, ראו טיירה דל פואגו (פרובינציה).
צילום לוויין של ארץ האש

ארץ האשספרדית: Tierra del Fuego) הוא ארכיפלג מצידו הדרומי של מצר מגלן, הנמצא בקצה הדרומי של אמריקה הדרומית. הארכיפלג מחולק בין ארגנטינה ובין צ'ילה. ארץ האש היא הנקודה היבשתית הדרומית ביותר בכדור הארץ פרט לאנטארקטיקה. בארץ האש ניצבים אחדים מהקרחונים הגדולים ביותר שקיימים על אדמת החלק המערבי של כדור הארץ[דרוש מקור]. מקור השם "ארץ האש" הוא במדורות הילידים הרבות שראה מגלה הארצות פרדיננד מגלן, כאשר חצה בספינתו את המצר שנקרא מאוחר יותר על שמו.

בארץ האש גדלה צמחייה מעטה ופרט לערים ריו גראנדה ואושואיה אין בה עוד נקודות התיישבות גדולות. לאזור אקלים ממוזג ובחלקו המערבי גשמים רבים (4,000 - 5,000 מ"מ בשנה). בשאר חלקיו גשמים מועטים.

ילידי ארץ האש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלל הבדלים במבנה גופם של הילידים, מבחינים בילידים בשתי קבוצות: הראשונה כוללת את שבטי "אונה", והשנייה את שבט "יאמנה" ואת שבט ה"אלאקולופים". לרוב בני האונה הם גבוהים (1.8 מטרים בממוצע), חסונים וצבע עורם צהבהב. שבט יאמנה ושבט האלאקולופים נמוכים מאוד (1.32 מטרים בממוצע) וצבע עורם כמעט אדמדם. בנוסף מיקומם של הקבוצות שונה: שבט האונה מתיישב באזורו המישורי של ארץ האש, ואילו שאר השבטים מתיישבים באיים המערביים וההרריים.

שבט האונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני שבט האונה חיים על ציד למת הבר. הם אוכלים את בשרה ומכינים כסות מעורה. כלי נשקם של בני האונה הוא חץ וקשת. לוחמי האונה מסוגלים לירות בלמת הבר במרחק של 50 מטרים. בנוסף ללמת הבר,הם ניזונים מעופות כמו אווז הבר.

אין לבני האונה מקום מגורים קבוע, הם נודדים ביערות עד שמוצאים מקום מגורים זמני חדש. בני האונה ברובם ישנים באוהלים שעשויים מעורות למת הבר, וחלקם ישנים מסוכות עץ פרימיטיביות. ריהוטם דל ביותר: כלי ביתם מעטים וערמות עלים משמשות למצעים לבני המשפחה. עד אמצע המאה ה-19 התהלכו בני האונה עירומים, לאחר מכן החלו להתכסות בעורם של למת הבר ושל כלב הנהר. העור לא מספק מול הקור, אבל הילידים התרגלו לקור וחיו עמו.

הקאנוארוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני יאמנה והאלאקולופים נקראים גם הקאנוארוס (או אנשי הבוציות). את רוב יומם הם הם מקיימים בבוציות (בספרדית:Canoas). מכיוון שמגורי הקאנוארוס הם באיים המערביים, הם שטים הרבה מאי לאי ועוסקים בדייג בשביל לשרוד. הם דגים בעזרת סירות עץ באורך של שישה מטרים לרוב. נשקם של הקאנוארוס הם צלצלים, רמחים וסכינים. הצלצלים והרמחים עשויים מעץ וראשם עשוי מעצמות לווייתן, והסכינים עשויים מאבן צור. עם הנשקים צדו הקאנוארוס לווייתנים, דגים שונים ויצורים ימיים.

כיום חיים בארץ האש פחות מ-2,000 ילידים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Argentina.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ארגנטינה ובנושא אמריקה הלטינית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.