אקלים ממוזג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האזורים בעלי אקלים ממוזג מסומנים בירוק
יער נשיר בפולין

האקלים הממוזג של כדור הארץ נמצא בקווי הרוחב האמצעיים, המשתרעים בין האזורים הטרופיים לבין האזורים הקוטביים של כדור הארץ. באזורים אלה על פי רוב יש משרע טמפרטורה רחב לאורך כל השנה עם שינויים עונתיים בולטים יותר (אך לא קיצוניים) לעומת אקלים טרופי, שם שינויים עונתיים כאלה לא מצויים לעיתים קרובות.

לעומת זה, האקלים הממוזג מאופיין בארבע עונות שונות, קיץ הוא החם ביותר, ולאחריו הסתיו שהוא עונת מעבר לחורף. החורף היא העונה הקרה, ולאחריה בא האביב, שהוא עונת מעבר מהחורף חזרה לקיץ.

האזורים עם האקלים הממוזג (23.5° עד 66.5°, צפון ודרום) הם האזורים שבהם מתרחשים השינויים העונתיים הרחבים ביותר, כאשר מרבית האקלים המצויים בהם משפיעים על הטרופים ועל הקטבים.

אזורי האקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי כמה סיווגי אקלימיים, וביניהם שיטת קפן לסיווג אקלים, האזור הממוזג מתחלק למספר אזורי אקלים קטנים יותר, המבוססים על טמפרטורות חודשיות, של החודש הקר או ביותר, ומשקעים.

אקלים סובטרופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקלים האלו נמצאים בדרך כלל הפנימי יותר של האזור הממוזג, בין 23.5° ל־35° צפון או דרום, ולכן הם מושפעים הרבה יותר מן האקלים הטרופיים יותר מכל סוגי האקלים הממוזג. בדרך כלל יש טמפרטורות חמות במשך השנה, יותר קיצים, וחורפים קרירים וקצרים.

קווי האמצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אוקיינוסים (cfb)
  • אקלים יבשתי לח (Dfa, Dwa, Dsa) (Dfb, Dwb, Dsb). מצוי בעיקר בקווי הרוחב 40° עד 60° צפון. האקלים היבשתי מאופיין בחורפים קרים יותר ובקיצים חמים יותר מאשר באקלים הימי, בשל ההשפעה של מסות אדמה על קליטת ושחרור חום. דוגמה טובה ישנה בצפון אמריקה שם הרי הרוקי הממוקמים מצפון לדרום חוסמים את השפעת הרוחות המערביות המגיעות מהאקלים הימי במערב, לעומת זאת באירופה שם אין רכס הרים מצפון לדרום, השפעתן של הרוחות מהאוקיינוס רבה יותר. דוגמה: במוסקבה בקיץ הטמפרטורה היא ‏ 18 ובקארדיף C°‏ 13, בחורף במוסקבה C°‏ 8− ובקארדיף C°‏ 5 בממוצע. כמות המשקעים נעה בין 500–2000 מ"מ גשם בממוצע.

אקלים תת-ארקטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אוקיינוס תת-ארקטי (Cfc, Cwc, Csc)
  • אקלים תת-ארקטי (Dfc, Dwc, Dsc, Dfd, Dwd, Dsd) אקלים יבשתי המתאפיין בחורף ארוך ובקיץ קצר וקריר. האקלים נפוץ בתוך שטחי היבשות, הרחק מגורמים ממתנים המגיעים מן האוקיינוסים, באזור קווי הרוחב 50° עד 70° צפון.

עולם החי והצומח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי החיים נודדים בתקופת החורף מן הארצות שבהן ישנו אקלים ממוזג בשל הטמפרטורות הנמוכות.

הנדידה היא לארצות חמות יותר או אפילו לאזור בו ישנו אקלים ים תיכוני באותה ארץ בה הם נודדים במידת האפשר.

בקיץ הם חוזרים לארצות הקרות מפאת החום והיובש בארצות החמות .

צמחייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באזור האקלים הממוזג רבים גידולי הפלחה והשדות בניגוד לאזור האקלים הסובטרופי העשיר בגידולים של עצים רחבי עלים, באקלים הממוזג רבים עצי המחט והטייגה בהם ברוש, אשוח ואורן. זאת פרט לגבולותיו עם האזור הסוב טרופי, שם גדלים עצים רבים רחבי עלים כדוגמת אלון וערמונים ככל שמתקדמים לכיוון האזור הארקטי פוחתים העצים. כ־40% מהיערות בכדור הארץ הם באזור הטייגה הממוזג.

הודות לגשמים רבים וקרקע לחה כל השנה ניתן לגדל שיפון, חיטה, שעורה, סלק, סוכר, באזור הממוזג גם מגדלים ראשי בקר ומייצרים גבינה, החקלאי באזור מוציא את הבקר לרעיה בעונת האביב אחרי הגשמים הרבים בשדות והמישורים הרחבים.

אוכלוסייה ומדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באזור הממוזג חי חלק גדול מן המין האנושי. והוא האקלים במדינות הבאות: אוקראינה, קנדה, גרמניה, צרפת, שווייץ, איטליה, הונגריה, רומניה, ניו זילנד, פטגוניה, בריטניה, רוסיה, פינלנד, שוודיה, סין, קזחסטן, מונגוליה, אוסטריה, צ'ילה, אוזבקיסטן, ארגנטינה ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]