אתגר המילניום 2002

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אתגר המילניום)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אתגר המילניום 2002 (MC02) היה תרגיל צבאי שבוצע על ידי צבא ארצות הברית בשנת 2002 ונחשב לתרגיל הגדול מסוגו בהיסטוריה הצבאית המודרנית.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתו של התרגיל הייתה לבחון את עוצמת הצבא האמריקני ובד בבד ללמוד לפתח טקטיקות חדשות וכלי נשק מסוגים שיוכלו להתמודד עם האיומים הקיימים כיום בפני הצבא המודרני.

התנהלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרגיל התקיים בין ה-24 ביולי ל-15 באוגוסט 2002 ועלה 250 מיליון דולר. ייחודו היה בשילוב בין סימולציות מחשב לבין תרגילים חיים. הכוח ה"כחול", ייצג את צבא ארצות הברית התמודד מול כוח "אדום", שהיה צבא של מדינה לא ידועה במזרח התיכון. בתחילה חשבו מרבית הפרשנים הצבאיים בארצות הברית כי מדובר בסימולציה של צבא עיראק, אך מאוחר יותר פורסם כי הכוח האדום היה מודל צבאי של צה"ל [דרוש מקור] - הצבא החזק ביותר במזרח התיכון מבחינת יכולותיו, אך יש לציין כי הכוח האדום כלל, לפחות תאורטית, חיילים רבים יותר מאלה המשרתים בצה"ל כיום. הכוח האדום, בפיקודו של הגנרל האמריקאי בדימוס פול ואן רייפר, הצליח כבר בימים הראשונים של אתגר המילניום לשגר כמות מאסיבית של טילי קרקע-ים וים-ים נגד ספינות המלחמה האמריקאיות, בהן נושאות מטוסים ובסופו של דבר הטביע לא פחות מ-13 ספינות. ואן רייפר התמודד מול האיומים הימיים כאשר שלח סירות קטנות (כדוגמת סירות דיג או סירות גומי) לאזור של ספינות מלחמה מהכוח הכחול, וביצע התקפות קונבנציונליות והתאבדותיות כנגד כלי השיט. פעולה מוצלחת נוספת של ואן רייפר הייתה שליחת שליחים על אופנועים ליעדיהם על מנת למנוע מהכוח הכחול לנטר מסרים אלקטרוניים למיניהם. כלומר - שליחים אנושיים במסווה של אזרחים.

מסקנות התרגיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוצאות התרגיל לא השביעו את רצונם של בכירי הצבא האמריקאי. עם זאת, התקבלה המסקנה כי התרגיל בהחלט עשוי לדמות קרב מודרני בימים אלה. במשרד ההגנה למדו רבות מן התרגיל, וייתכן כי רפורמות רבות בצבא בוצעו בעקבות תוצאותיו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אתגר המילניום 2002 בוויקישיתוף