מערכות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל ההוצאה וכתב העת "מערכות"

מערכות הוא בית ההוצאה לאור של צה"ל. הוצאת ספרים זו נוסדה בשנת 1939, לפני קום מדינת ישראל ולפני ייסוד צה"ל. מייסד מערכות הוא אל"ם אלעזר גלילי שגם פיקד עליה במשך קרוב לשלושים שנה. למעשה שמשה ההוצאה כמרכז ידע לתורת לחימה שיובאה מצבאות זרים, ולמרכז מחקרי של ההיסטוריה הצבאית, בעיקר זו של מלחמת העצמאות. בית ההוצאה לאור ישב בקריה בתל אביב עד לתחילת פרויקט פינוי דרום הקריה. בין השנים 1967 - 1973 פיקד על מערכות גרשון ריבלין, שגם היה עורכה הראשי[1]. בין חברי המערכת בשנותיה הראשונות אפשר למצוא את אברהם טמיר (לימים אלוף) את שלמה גזית (לימים אלוף) ואת אברהם אילון (לימים אל"ם וראש מחלקת ההיסטוריה של צה"ל). בין מפקדי בית ההוצאה לאור היו אל"ם יעקב זיסקינד, אל"ם הילל בן מאיר, אל"ם אורי דרומי וסא"ל חגי גולן. בין עורכי הביטאון ניתן למנות את סא"ל (לימים תא"ל ד"ר) דני אשר, סא"ל יוסי פורת, סא"ל (לימים ד"ר) רחל רוזנסקי ואע"צ אפי מלצר.

הוצאת "מערכות" התמקדה בהוצאתם לאור של ספרי הגות צבאית מקורית ומתורגמת, היסטוריה צבאית של ישראל ושל מלחמות העולם. בהוצאה ראו אור עם השנים אלפי כותרים, חלקם הגדול עוסק בענייני צבא וביטחון. ההוצאה הוציאה לאור גם כתב עת תקופתי בשם "מערכות", אשר היווה את בטאונם הרשמי של קציני צה"ל. במקביל יצאו גם קונטרסים נושאיים כמו "ציקלון" שעסקו בנושאים מתחום תורת הלחימה וההיסטוריה הצבאית ובהם לוחמת גרעין, לוחמה אורבנית ולוחמה בשטח הררי. חלק מהספרים אשר יצאו לאור בהוצאת "מערכות" יצאו בשיתוף פעולה עם ההוצאה לאור של משרד הביטחון, שהוקמה בשנת 1958. בעקבות שינויים מפליגים בפעילות ההוצאה לאור של משרד הביטחון בסוף שנת 2008 הוחלט על שיתוף פעולה עם הוצאה אזרחית. כיום מנוהלת הדפסת והפצת ספרי "מערכות" באמצעות הוצאת "מודן"

סדרות ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוצאת מערכות הוציאה לאור במשך השנים מספר סדרות ספרים העוסקים בהגות צבאית, היסטוריה של הלוחמה וביטחון לאומי. בין הסדרות ניתן למנות את:

  1. סדרת מרקם - בימת מערכות לליבון סוגיות ביטחון לאומי
  2. מרכז כובד - בימת מערכות לעיונים צבאיים
  3. סדרת קלע - היסטוריה של המלחמה, פרשיות ריגול ומודיעין
  4. סדרת מלחמת העולם השנייה - אסופת ספרים ומחקרים על מלחמת העולם השנייה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גרשון ריבלין, ‏ועד השלושה לא בא, מערכות גיליון 428-427 אוקטובר 2009 עמוד 86
Merkava3dKasag001.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צה"ל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.