בוט חברתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בוט חברתי הוא בוט שמתקשר באופן אוטונומי במידה זו או אחרת על גבי מדיה חברתית, לעיתים קרובות עם המשימה להשפיע על מהלך הדיון ודעותם של קוראיו. בוט חברתי דומה לצ'אטבוט אבל לרוב מקיים אינטראקציות פשוטות או לא מגיב כלל. המסרים (למשל טוויטים) שבוט חברתי מפיץ הם בעיקר פשוטים מאוד, או מוגדרים מראש.[1] הבוט מתוכנן לרוב למטרות קידום רעיונות מסוימים, תמיכה במסעות פרסום, או בקידום מקורות אחרים - למשל כעוקב ברשת חברתית או באיסוף עוקבים לעצמו. בהקשר מוגבל זה בוטים חברתיים יכולים לעבור מבחן טיורינג.[2][3] אם הציפייה היא כי מאחורי כל פרופיל במדיה חברתית צריך להיות אדם, הבוטים החברתיים משתמשים תמיד בחשבונות מזויפים.

נראה שבוטים חברתיים מילאו תפקיד משמעותי בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2016 והם פעלו עוד לפני כן גם בבחירות האמצע בארצות הברית, 2010. ההערכה היא כי 9–15% מהחשבונות הפעילים בטוויטר הם בוטים חברתיים וכי 15% מכלל ממשתמשי טוויטר שפעלו בדיונים על הבחירות לנשיאות ארצות הברית היו בוטים. לפחות 400,000 בוטים היו אחראים על כ -3.8 מיליון טוויטים, בערך 19% מהנפח הכולל.[4]

בוטי טוויטר הם כבר דוגמאות ידועות, אבל בוטים חברתיים פעילים גם בפייסבוק ובמקומות אחרים. כיום הבוטים החברתיים מסוגלים ליצור זהויות וירטואליות באופן משכנע אשר מסוגלים להשפיע על אנשים אמיתיים,[5][2][6] אף על פי שהם לא תמיד אמינים.[7]

הבוטים החברתיים מלבד היכולת לייצר מחדש או להפיץ מחדש הודעות באופן אוטונומי, חולקים גם תכונות רבות עם בוטי ספאם ביחס לנטייתם להגיע לקבוצות משתמשים גדולות.

שימוש בבוטים חברתיים מנוגד לתנאי השירות של פלטפורמות רבות, במיוחד טוויטר[8] ואינסטגרם.[9] עם זאת, מידה מסוימת של אוטומציה נתמכת על ידי המדיות החברתיות באמצעות API. משתמשים רבים, במיוחד עסקים מפעילים באופן אוטומטי את פעילות האינסטגרם שלהם כדי להשיג עוקבים אמיתיים במקום לקנות עוקבים מזויפים. לרוב זה נעשה באמצעות חברות צד שלישי המתמחות באוטומציה חברתית.

הנושא של רגולציה חוקית בנוגע לבוטים חברתיים מעורר עניין במדינות רבות, אולם בשל הקשיים לזהות בוטים חברתיים ולהבחין אותם מאוטומציה "כשרה" באמצעות ממשקי API של מדיות חברתיות, קיים קושי כיום להגדיר ולאכוף כללים בנושא. בוטים חברתיים צפויים לקחת חלק בעיצוב דעת הקהל ידי פעולה אוטונומית.[10][11]

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השימושים בבוטים חברתיים:[12]

 • זיוף הצלחה - בוטים המשמשים כעוקבים מזויפים יכולים לעזור לדמות הצלחה אמיתית.
 • ספאם - בוטים הפעילים בצ'טים פועלים בדומה לדואר זבל, אך בצורת תקשורת ישירה יותר.
 • התקפה מכוונת של יריב למשל באמצעות זהויות מזויפות המגיבות בו או עוקבות אחריו ופוגעות במוניטין שלו.
 • הטיית דעת הקהל: הפעלה על דעת הקהל באמצעות הפצה חוזרת של מסרים עם תוכן דומה וניסוחים שונים.
 • פגיעה בחופש הביטוי: באמצעות מבול של הודעות בוט אוטומטיות ניתן לדחוק מתשומת הלב הודעות חשובות.

את ההשפעות של כל נקודות ניתן להשוות ולתמוך בשיטות של לוחמה פסיכולוגית מסורתית.

זיהוי בוטים חברתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הדור הראשון של הבוטים החברתיים ניתן לפעמים לזהות על פי היכולות הלא אנושיות שלהם לפרסם הודעות מסביב לשעון (ובקצבים גבוהים). בוטים מתקדמים יותר מדמים יותר פעילות "אנושית" ודפוסי התנהגות בבוט.[13] כדי לזהות באופן חד-משמעי בוטים חברתיים כמו שהם, נדרש להפעיל יחד מגוון קריטריונים לזיהוי תבניות, כדוגמת:[6]

 • תמונות המשתמש הן דמויות מצוירות.
 • לפעמים מוסף לפרופיל תמונות אקראיות של משתמשים אמיתיים (הונאת זהות).
 • זמני תגובה אופייניים.
 • ביטוי רגש.
 • יחס בין מספר החברים למספר העוקבים.[14][15]
 • אורך שמות המשתמשים.
 • גיוון בהודעות המפורסמות.

Botometer‏[16] (לשעבר BotOrNot) הוא שירות אינטרנט ציבורי, אשר בודק את הפעילות של חשבון טוויטר ונותן לו ציון המשערך את הסיכוי שהחשבון הוא חשבון בוט. המערכת מתבססת על יותר מאלף מאפיינים. שיטה שעבדה היטב באיתור בוטים מוקדמים של ספאם הייתה להגדיר חשבונות מלכודות דבש שבהם פורסם תוכן שטותי מובהק ולאחר מכן פורסם מחדש בצורה טיפשית על ידי בוטים.[17] שיטה נוספת לזיהוי היא ניתוח מהירות השינוי של ערכי הרשת החברתית: בפרט, מספר החברים או העוקבים אחר הבוט החברתי גדל מהר מאוד, והאשכולות שלהם נשארים נמוכים מאוד. מאפיין זה מוסבר על ידי שימוש בשירותי "חוות חברים" שאוספים מספר גדול של חברים בתקופה קצרה של זמן.[18] עם זאת, מחקרים עדכניים[1] מראים כי הבוטים מתפתחים במהירות ושיטות האיתור נדרשות להתעדכן כל הזמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Grimme, Christian; Preuss, Mike; Adam, Lena; Trautmann, Heike. "Social Bots: Human-Like by Means of Human Control?". Mary Ann Liebert, Inc., publishers (באנגלית). doi:10.1089/big.2017.0044. נבדק ב-2019-01-16.{{cite web}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 2. ^ 1 2 "What is socialbot? - Definition from WhatIs.com". whatis.techtarget.com. נבדק ב-2016-12-16.
 3. ^ https://www.nytimes.com/2014/11/20/fashion/social-media-bots-offer-phony-friends-and-real-profit.html
 4. ^ Bessi, A & Ferrara, E. (2016) בוטים חברתיים לעוות את הדיון האמריקאי לנשיאות באינטרנט 2016. יום ראשון הראשון 21 (11), 2016
 5. ^ Alessandro Bessi and Emilio Ferrara (2016-11-07). "Social bots distort the 2016 U.S. Presidential election online discussion". First Monday.
 6. ^ 1 2 Ferrara, Emilio; Varol, Onur; Davis, Clayton; Menczer, Filippo; Flammini, Alessandro (2016). "The Rise of Social Bots". Communications of the ACM. 59 (7): 96–104. arXiv:1407.5225. doi:10.1145/2818717.
 7. ^ סין הורג AI chatbots לאחר שהם מתחילים לשבח אותנו, ביקורת הקומוניסטים יאהו! חדשות 5 אוגוסט 2017
 8. ^ "Automation rules" (באנגלית). נבדק ב-2018-11-15.
 9. ^ "Terms of Use • Instagram". www.instagram.com (באנגלית). נבדק ב-2018-11-15.
 10. ^ "How robots could shape Germany's political future". The Local. 21 בנובמבר 2016. "Social Bots" were the sinister cyber friend in the US elections who didn't actually exist. Could they also shape how Germans vote next year? {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ "The rise of no".
 12. ^ Lutz Finger (17 פבר' 2015). "Do Evil - The Business Of Social Media Bots". forbes.com. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ Romanov, Aleksei; Alexander Semenov; Oleksiy Mazhelis; Jari Veijalainen (2017). "Detection of Fake Profiles in Social Media - Literature Review". Proceedings of the 13th International Conference on Web Information Systems and Technologies.
 14. ^ "How to Find and Remove Fake Followers from Twitter and Instagram : Social Media Examiner".
 15. ^ "TwitterAudit".
 16. ^ "Botometer".
 17. ^ "How to Spot a Social Bot on Twitter". technologyreview.com. 2014-07-28. Social bots are sending a significant amount of information through the Twittersphere. Now there’s a tool to help identify them
 18. ^ Romanov, Aleksei; Alexander Semenov; Jari Veijalainen (2017). "Revealing Fake Profiles in Social Networks by Longitudinal Data Analysis". Proceedings of the 13th International Conference on Web Information Systems and Technologies.