זיהוי תבניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זיהוי תבניות הוא תהליך זיהוי של כללים או דפוסים וסדירויות בנתונים מורכבים. ליכולת לזהות תבניות יש יישומים במשימות חישוביות רבות, כגון בניתוח נתונים סטטיסטיים, בעיבוד אותות, בניתוח תמונות, בניתוח אודיו של דיבור, בגרפיקה ממוחשבת, ובלמידת מכונה.

תהליך זיהוי תבניות כרוך בשימוש באלגוריתמים שונים ובטכניקות מתמטיות שונות במטרה לנתח ולחלץ תכונות רלוונטיות מנתונים, ולפתח מודלים וסיווגים המבוססים על התכונות הללו.

החלק מהגישות המודרניות לזיהוי תבניות כוללות שימוש בלמידת מכונה, בשל הזמינות המוגברת של כמויות גדולות במיוחד של נתונים וכוח עיבוד עצום. תחום זיהוי התבניות עבר התפתחות מהותית במהלך המאה ה-21 והתחום ממשיך להתרחב ככל שמתפתחות שיטות מתקדמות יותר לניתוח נתונים מורכבים.

יישומים של זיהוי תבניות בהם נעשה שימוש רב בחיי היומיום כוללים לדוגמה יישומים שמתמחים בניתוח קטעי אודיו של דיבור או יישומים שמתמחים בניתוח תמונות על מנת לזהות ולסווג תכונות שונות של השפה המדוברת או אובייקטים חזותיים בתמונות, או ביישומים שמתמחים בניתוח טקסטים על מנת לפרש את המשמעות של הטקסט. לתחום זיהוי התבניות יש גם את היכולת לזהות הונאה פיננסית, ולנטר תהליכי ייצור לצורך בקרת איכות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זיהוי תבניות בוויקישיתוף