בית הנבחרים האוסטרלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית הנבחרים האוסטרלי
Australian House of Representatives
Logo of the Australian House of Representatives.png
מדינה אוסטרליה
סוג בית תחתון של הפרלמנט האוסטרלי
מנהיגים
יושב ראש טוני סמית', ליברלים
החל מ-10 באוגוסט 2015
מנהיג בית הנבחרים כריסטופר פייני, ליברלים
החל מ-18 בספטמבר 2013
ראש האופוזיציה טוני בורקה, לייבור
החל מ-18 באוקטובר 2013
מושבים
מספר מושבים 150
Australian House of Representatives, 45th Parliament.svg

קב' פוליטיות

ממשלה (76)
קואליציה
      ליברלים (45)
      ‏LNP‏ (21)
      לאומנים (10)


אופוזיציה (69)
      לייבור (69)


קרוס בנצ'רס (5)
      הירוקים (1)
      קסנופון (1)
      קאטר (1)
      עצמאיים (2)
בחירות
בחירות קודמות 2 ביולי 2016
בחירות הבאות 2 בנובמבר 2019 או לפני
משכן
Australian House of Representatives - Parliament of Australia.jpg
בית הפרלמנט
קנברה, טריטוריית הבירה האוסטרלית, אוסטרליה
אתר אינטרנט
בית הנבחרים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
סמל אוסטרליה
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של אוסטרליה

בית הנבחרים האוסטרליאנגלית: Australian House of Representatives) הוא אחד משני בתי המחוקקים המרכיבים את הפרלמנט האוסטרלי. בית הנבחרים הוא הבית התחתון, בעוד הסנאט האוסטרלי מתפקד כבית העליון. באוסטרליה, הרשות המחוקקת מורכבת משני בתים מסיבות היסטוריות, ובהשראת הקונגרס של ארצות הברית. כהונתם של חברי בית הנבחרים היא מקסימום שלוש שנים מיום הישיבה הראשונה של הבית הנבחרים מאזורי בחירה עם נציג אחד עם שיטת בחירה שבה מדרגים את המועמדים על פי עדיפות. חבר הבית רשאי להיקרא "חבר פרלמנט" ("חבר פרלמנט" או "חבר"), ואילו חבר הסנאט מכונה בדרך כלל "סנאטור". ראש ממשלת אוסטרליה חייב להשיג ולשמור על האמון של בית הנבחרים כדי להמשיך להבטיח רוב הפרלמנט ולהישאר בשלטון.

בית הנבחרים, שכיום עומד מספר חבריו על 150, מייצג מחוזות בחירה (electoral divisions). מספר חברי הבית אינו קבוע, אך יכול להשתנות בעקבות שינויים בגבולות מחוזות הבחירה, שמתקיימים באופן קבוע. השינוי המשמעותי האחרון במספר חברי בית הנבחרים בוצע לפני הבחירות של 1984, אז הוגדל מספר החברים מ-125 ל-148. בבחירות של 1993 הורד המספר ל-147, הוחזר ל-148 ב-1996 ומאז הבחירות של 2001 עומד המספר על 150. כל אחד ממחוזות הבחירה בוחר חבר פרלמנט. שני בתי הפרלמנט מתכנסים באולמות נפרדים בבניין הפרלמנט בגבעת הקפיטול בעיר הבירה קנברה.

יושב ראש הפרלמנט הנוכחי (2017) הוא טוני סמית' מהמפלגה הליברלית של אוסטרליה.

תפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוקת אוסטרליה משנת 1900 הקימה את בית הנבחרים כחלק ממערכת חדשה של ממשלת דומיניון באוסטרליה החדשה. הבית מנוהל על ידי היושב ראש. חברי בית הנבחרים נבחרים לקדנציות של שלוש שנים, מאזורי בחירה עם נציג אחד עם שיטת בחירה שבה מדרגים את המועמדים על פי עדיפות. בית הנבחרים, הבית התחתון, שכיום עומד מספר חבריו על 150, מייצג מחוזות בחירה (electoral divisions). מספר חברי הבית אינו קבוע, אך יכול להשתנות בעקבות שינויים בגבולות מחוזות הבחירה, שמתקיימים באופן קבוע. השינוי המשמעותי האחרון במספר חברי בית הנבחרים בוצע לפני הבחירות של 1984, אז הוגדל מספר החברים מ-125 ל-148. בבחירות של 1993 הורד המספר ל-147, הוחזר ל-148 ב-1996 ומאז הבחירות של 2001 עומד המספר על 150. כל אחד ממחוזות הבחירה בוחר חבר פרלמנט. שני בתי הפרלמנט מתכנסים באולמות נפרדים בבית הפרלמנט של אוסטרליה בגבעת הקפיטול בעיר הבירה קנברה.

תפקידה המרכזי של מפלגת האופוזיציה בבית הוא להציג טענות כנגד מדיניות הממשלה ולהטיח בממשלה האשמות לפי הצורך, ולנסות להפקיד את הממשלה באחריות רבה ככל האפשר כלפי אירועים הפוקדים את סדר היום של אוסטרליה על ידי הצגת שאלות בעלות חשיבות במהלך שאילתות ובמהלך הדיונים על החקיקה. לעומת זאת, התקופה האחרונה באוסטרליה שבה לממשלה של היום יש רוב בסנאט היה יולי 2005 (לאחר בחירות 2004) עד דצמבר 2007 (בעקבות תבוסת הקואליציה בבחירות הפדרליות באותה שנה). לפיכך, רוב בסנאט הוא בדרך כלל משמעותי יותר. המפלגה שמחזיקה ברוב המושבים בבית הנבחרים היא זו שזוכה להרכיב את הממשלה. אף על פי שאת השרים אפשר לבחור גם מבית הנבחרים וגם מהסנאט, רוב השרים מגיעים בדרך כלל מבית הנבחרים. מעבר מהסנאט לבית הנבחרים (ומשם בשאיפה לראשות ממשלה) נחשב לקידום בפוליטיקה של אוסטרליה, בניגוד לפוליטיקה של ארצות הברית, שבה המעבר הנחשב יותר הוא בדרך כלל מבית הנבחרים של ארצות הברית לסנאט של ארצות הברית (ומשם בשאיפה לנשיאות)[1].

בעלי תפקידים בבית הנבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהיג בית הנבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרלמנט האוסטרלי, מנהיג בית הנבחרים הוא אחד משרי ממשלת אוסטרליה הממונה על ניהול עסקים ממשלתיים בבית הנבחרים (בדומה לתפקיד השר המקשר בין הממשלה לכנסת בישראל). מנהיג בית הנבחרים כיום הוא כריסטופר פיין מהמפלגה הליברלית של אוסטרליה.

יושב ראש בית הנבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יושב ראש בית הנבחרים הוא האחראי הניהול השוטף של בית הנבחרים, הבית התחתון של הפרלמנט של אוסטרליה. הוא נבחר על ידי בית הנבחרים בהצבעה חשאית. תמיד צריך להיות יושב ראש לבית הנבחרים, ואם המשרה תתרוקן, אזי הבחירות צריכות להתקיים לפני כל פעולה בסיסית של הפרלמנט.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפרלמנט האוסטרלי, באתר "עוברים לאוסטרליה"