בני לוריאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך תורגם ישירות מאנגלית ודרושה הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בני לוריאן
Lorien Legacies
בני-לוריאן-ארבעת-הספרים.png
מאת פיטקוס לור (ג'יימס פריי וג'ובי האגהס)
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה בשפת המקור HarperCollins
שנת הוצאה 2010-עדיין
הוצאה בעברית כנרת
סוגה נוער
מדע בדיוני
תרגום לעברית רחל אהרוני
ארז אשרוב
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בני לוריאן היא סדרת ספרי מדע בדיוני לנוער, אשר נכתבה על ידי ג'יימס פריי וג'ובי האגהס תחת שם העט המשותף פיטקוס לור.

"אני מספר ארבע" (יצא לאור ב-2010) הוא הספר הראשון בסדרה. אחריו מגיע "כוחה של מספר שש" (יצא לאור ב-2012), "עלייתו של מספר תשע" ( יצא לאור ב-2013), "המפלה של מספר חמש" (יצא לאור ב-2014), "נקמתה של מספר שבע" (יצא לאור ב-2015) ו "גורלה של מספר 10" (יצא לאור ב-2017) אלו הם ששת הספרים הראשונים בסדרה, מתוך שבעה מתוכננים. הספרים מפורסמים על ידי חברת ההוצאה לאור HarperCollins, (כנרת בהוצאה ישראלית).

סקירות העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספרים העיקריים בסדרת בני לוריאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אני מספר ארבע"[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אני מספר ארבע (ספר)

הספר עוקב אחר סיפורם של ג'ון סמית, נער-חייזר בן 15 מכוכב הלכת לוריאֶן, והספאן השומר שלו, הנרי, בעודם בורחים מהמוגדוריאנים, גזע אחר של חייזרים שצד את ג'ון ושמונה בני נוער לורים נוספים הגרים על כדור הארץ. תשעת בני הנוער האלה הם חברי הגארד, קבוצת לורים בעלי כוחות מיוחדים הנקראים "מורשות". ספאנים, גם הם לורים, לא מקבלים מורשות, ולרוב הופכים למגנים וחונכים של חברי גארד צעירים. הנערים מוגנים על ידי כשף, שבזכותו הם יכולים להיהרג רק בסדר מספרם, אולם הכשף פועל רק עד שלפחות שניים מהם יתאחדו. שלושת הראשונים נרצחו, וג'ון הוא מספר ארבע. לאחר תאונה בפלורידה, ג'ון והנרי עוברים לעדן, אוהיו. בעודם שם, ג'ון מתאהב בשרה הארט, נערה אנושית, מסתכסך עם מארק ג'יימס (סכסוך שנפתר מאוחר יותר), הופך לחברו הטוב של סאם גוד ומוצא כלב שלו הוא קורא ברני קוסאר. סאם מגלה את סודו של ג'ון, אך שומר עליו ותומך בו. לקראת סוף הספר המוגדוריאנים מוצאים את ג'ון ומתרחש קרב בבית הספר התיכון של עדן. מספר שש מוצאת את ג'ון לפני שהקרב מתחיל, ויחד עם ג'ון, שרה, סאם, הנרי, ברני קוסאר (שמתברר שהוא כימרה לורית שיכולה להפוך לחיות שונות) ומארק נלחמים במוגדוריאנים. המוגדוריאנים מפסידים בקרב, אולם הנרי מת וברני קוסאר נפצע קשה. במהלך הקרב בית הספר בו למד ג'ון מושמד על ידי אחד הטורפים, חיות ענק שהמוגדוריאנים משתמשים בהם ללחימה. ג'ון, סאם, שש וברני קוסאר יוצאים לחפש את שאר חברי הגארד כדי שיוכלו להתאחד ולהביס את המוגדוריאנים לפני שאלה יכבשו ויהרסו את כדור הארץ.

"כוחה של מספר שש"[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – כוחה של מספר שש

סיפור זה מסופר על ידי כמה חברי גארד: מספר ארבע (ג'ון סמית), שנמצא במנוסה עם סאם, שש וברני קוסאר (הדלי, כימרה מלוריאן), ומספר שבע (מרינה), שמסתתרת בסנטה תרזה, מנזר בספרד. בעוד ג'ון, מספר שש וסאם מנסים להישאר צעד אחד לפני המוגדוריאנים בעודם מחפשים את שאר הלורים ששרדו, מספר שבע מחפשת אחר חדשות על ג'ון אחרי הקרב האמיץ שלו בבית הספר שהופיע בסוף אני מספר ארבע.

בתחילת הסיפור מסופר על חייה של מרינה, וגם על איך ג'ון, שש, סאם וברני קוסאר נאבקים להתחמק מהמשטרה שמחפשת אחריהם. מרינה מתחילה לחשוד שהמוגדוריאנים גילו אותה, אך מאמינה שהכשף הוא שמונע מהם לתקוף אותה. היא רואה את אותו המוגדוריאני עוקב אחריה שוב ושוב בנסיבות שונות. באותו הזמן, ילדה חדשה בת 7 בשם אלה מגיעה לבית היתומות ומרינה מיד מתיידדת איתה.

במקום אחר, ג'ון, שש, ברני קוסאר וסאם בורחים מהמשטרה ומתחבאים שוב. ג'ון סוף סוף מחליט לפתוח את השידה שלו, והוא והאחרים בודקים את תוכנה. כמעט כל מה שנמצא בשידה לא מוכר לא לג'ון ולא לשש. כשהם פותחים את השידה היא מיידעת את המוגדוריאנים על מקום הימצאם, ולכן מאוחר יותר באותו הלילה הם תוקפים את הבית. שש, וג'ון, שיצאו לטייל יד ביד כאשר הם בלתי נראים, עמדו לנשק אחד את השני, אך ברגע האחרון הם שמעו פיצוץ מכיוון הבית. הם מצליחים להגיע בשנייה האחרונה, ובורחים עם סאם וב"ק - כולם מצליחים להימלט. מאוחר יותר ג'ון קורא את המכתב של הנרי ומגלה כי ייתכן שהמוגדוריאנים חטפו את אביו של סאם. סאם נזכר שאביו סיפר לו על בסיס לורי סודי בחצרו האחורית, הם יוצאים למצוא אותו. בינתיים, מרינה מנסה לשכנע את אדלינה, הספאן שלה, לפתוח איתה את השידה שלה ולקחת אחריות על תפקידה, אך ללא הצלחה. אלה מוצאת את השידה המוחבאת, וכשמרינה ואלה הולכות לקחת אותה, שלוש בנות מהמנזר מתעמתות עם מרינה. מרינה נלחמת איתן, אבל בסוף אלה שוברת את ידה. מרינה מגלה את מורשת הריפוי שלה כשהיא מרפאת את ידה של אלה. מאוחר יותר, מרינה מסממת את אדלינה כדי לפתוח את השידה שלה.

בעדן, שש, ג'ון, סאם וב"ק מצליחים להגיע לביתו של סאם, שם הם פותחים את הבאר ומגלים את בסיס המידע של אביו. המוגדוריאנים מופיעים, ושש וב"ק נאלצים להילחם בהם, בזמן שג'ון וסאם בטעות מוצאים את שרה. שרה מסגירה את ג'ון ל-FBI והם עוצרים אותו ושמים אותו ואת סאם בכלא ליד וושינגטון הבירה. בנוסף, מרינה מפעילה משדר בתיבה שלה, בלא ידיעתה, וכיוון שהמוגדוריאנים פרצו את השידה של שש, כעת הם יודעים היכן היא נמצאת. שש, ג'ון, סאם וב"ק מתבוננים בדגם מערכת השמש של לוריאן של ג'ון, כאשר הם רואים את מכשיר האיתור של מרינה ושומעים את קולה, עד שהקשר ניתק. בכלא, ג'ון מתוחקר, אך עד מהרה המוגדוריאנים מגיעים. שש מגיעה ועוזרת להם לברוח, על אף שהיא כועסת מאוד על שהשאירו אותה להילחם לבדה בעדן. המוגדוריאנים גנבו את השידה של ג'ון. ג'ון, שש, ב"ק וסאם, מצליחים כולם לברוח מהכלא מבלי להיות מותקפים על ידי המוגדוריאנים ומגבשים תוכנית. שש טסה לספרד לעזור למרינה, שעכשיו היא מבינה שהיא חברת גארד, בעוד שסאם, ב"ק וג'ון נוסעים לבסיס המוגדוריאני בהר מרוקן ליד וירג'יניה המערבית.

בינתיים, המוגדוריאנים משיגים את מרינה ואדלינה בעודן מנסות לברוח. אדלינה נרצחת כאשר היא מנסה לעזור למרינה. המוגדוריאני שמרינה ראתה לפני כן מציל את חייה, ומסביר שהוא לא מוגדוריאני כפי שמרינה חשבה, אלא השומר (לא בדיוק ספאן, אבל תחליף) של חברת הגארד העשירית, אלה. הוא מסביר שאלה הייתה על ספינת החלל השנייה, לאחר שזקן השבט האחרון, לורידס, הקריב את עצמו. השומר, ששמו קרייטון, ואלה, שהיא בעצם בת 12 ויכולה לשנות גילאים על ידי שימוש ביכולת האטרנוס של לורידס. הקטור, חבר של מרינה, ומרינה מנסים לברוח לאגם, שם נמצאת כימרה לורית שמחכה לעזור להם. שש מגיעה ועוזרת לקרייטון, אלה, מרינה והקטור להילחם. הקטור נהרג על ידי חיה מוגדוריאנית. הם מנצחים בקרב. שש מתכננת למצוא את יתר חברי הגארד ושאר הכימרות, יחד עם מרינה, קרייטון ואלה. קרייטון אומר: "זה השקט שלפני הסערה. אנחנו מנצחים בהרבה יותר מדי קרבות מכדי שהם ירפו עכשיו. אתן נעשות חזקות מדי בשבילם. השליט שלהם יגיע לכאן בקרוב. סֶטְרָקוּס רָא".

במקום אחר, סאם וג'ון השתמשו באבן שמעבירה אליהם את המורשות של שש באופן זמני, על מנת לחמוק לתוך ההר ולקחת את השידה של ג'ון, ועוד אחת שהייתה שם. השפעת האבן נגמרת, ובמהרה המוגדוריאנים נלחמים בהם. הם מכבים את שדה הכוח בכלא ומשחררים את תשע, שעוזר להם להילחם בדרכם החוצה, על ידי שימוש בשידה השנייה, שמתברר שהיא השידה שלו, ככלי עזר. סאם נתפס, והם בורחים בלעדיו, מגלים שהוא נתפס מאוחר מדי. ג'ון פצוע מכדי לחזור בשבילו. סטרקוס רא מגיע, ותשע עומד לתקוף אותו, אבל רא מתחבא בתוך הבסיס, אליו תשע וב"ק לא יכולים להיכנס. ג'ון מנסה, ונפגע משדה הכוח העוטף את ההר. תשע, ג'ון וב"ק נוסעים צפונה, ללא ידיעה לאן, מאחר שהכתובת לפגישה עם שש הייתה בכיסו של סאם. מאוחר יותר תשע חושף, שהם נוסעים לביתו בשיקגו, אף על פי שהספאן שלו מת.

ללורים יש כוחות מיוחדים המשתנים עם הגיל, המספר והכוח אשר נקראות מורשות. המורשת הראשונה של ג'ון סמית הייתה לומן, שגרמה לכפות ידיו לזהור כמו פנס כשהוא היה בבית הספר באוהיו. לשש, ב"כוחה של מספר שש", יש את היכולת לשלוט, או להשפיע, על מזג האוויר ושינויים אקלימים, כמובן, שברשותה גם יש את המורשת להפוך לבלתי נראית. למרות שלא ידוע לנו על מורשות רבות נוספות, אנחנו יודעים שמרינה "של הים" (7) יכולה לנשום מתחת למים, ולרפא צמחים ואנשים.

עלייתו של מספר תשע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר יצא לאור בארצות הברית ב-21 באוגוסט 2012 ובעברית בסביבות ה-27.5.13 (חודש מאי 2013). הספר מתמקד במספר שש שמנסה ליצור קשר עם ג'ון (מספר ארבע), באותו זמן שהיא, מרינה(7)אלה (10) וקרייטון- המגן של אלה, טסים להודו בעקבות שמועות ששם חי מספר 8 ו בידיעה שרק בעזרתו יצליחו לנצח במלחמה ולהרוג את מנהיג המוגדוריאנים- סטרקוס רא. הם נפגשים איתו לאחר כמה ניסיונות ש"גנרל שרמה" שמאמין, וכמוהו גם אנשיו, ששמונה הוא התגלמות של האל וישנו. מרינה מרגישה שהיא מתאהבת בשמונה ומוצאת לו את השידה שליד המפל, דבר שחשב שנלקח לו על ידי המוגדוריאנים. לאחר מכן, הוא מוביל אותם למערה עתיקה ששימשה כמפקדה לוריאנית בימי קדם שמצויים בה אבני לורלייט שיוכלו להעביר אותם לנקודת המפגש שלהם עם ג'ון בניו מקסיקו במפקדה העתיקה. הם גילו נבואה עתיקה שמראים בה איך מספרי אחד שתיים ושלוש ימותו, ותמונות של ארבע, ושאר המספרים, והם גם רואים בנבואות ציורים שמראים את כדור הארץ נחלק לשתים. כמו כן היה שם גם דמות שנעוצה בה חרב, אבל הראש היה מנופץ. לאחר שאלה תיקנה את הציור באמצעות כישרונה הציורי, מתברר שזה מספר שמונה. זמן קצר לאחר מכן המוגדוריאנים עלו עליהם והגיעו למערה שהתחילה להתמוטט. קרייטון מיהר להביא את השידות של שבע ושל שמונה אך אבן התרסקה עליו והוא נהרג. החבורה הצליחה להשתגר בעזרת אבני הלורלייט שנמצאו שם. ובעזרת אחת המורשות של מספר שמונה - 'טלפורטציה' אך מתרחשת תקלה, ושש שלא החזיקה ידיים עם שמונה, אלא עם אלה ומרינה, משתגרת כמתוכנן לניו מקסיקו, אך חבריה משתגרים למפרץ עדן בסומליה. אלה מגלה אצלה מורשת חדשה, "טלפתיה". באמצעות מורשתה החדשה הם מגלים ששש נמצאת בבסיס צבאי של המוגדוריאנים - ניו מקסיקו. שש פוגשת את שרה בבסיס של המוגדוריאנים, אך מתברר שזהו רק תכסיס, ואין זה שרה. זה היה סטרקוס רא שיכול לשנות צורה לאנשים אחרים. שש נלחמת איתו קצת אך נלקחות ממנה המורשות, והיא מושלכת לתא כלא שבו נמצאת שרה הארט האמיתית. כפי שמתברר, שרה בכלל לא בגדה בג'ון. לאחר מעט זמן שש נלקחת לדו-קרב נוסף עם סטרקוס-רא שמנצח אותה והופך אותה לכלואה בתוך מעטפת מאבן. לא לפני שהיא רואה שהוא נראה בדיוק כמוה פתאום. העלילה עוברת אל ג'ון שמחלים מפגיעתו בשדה הכוח החשמלי שהקיף את סטרקוס רא. הוא מתאושש ומבין שסאם נלקח ממנו ואין אפשרות להחזיר אותו. בזמן שג'ון נמצא עם תשע בבקתה, הם נלקחים על ידי אנשי הממשל, ששמם אינו ידוע חוץ משניים: "הסוכנת ווקר" "הסוכן פרדי". ג'ון ותשע משתחררים בקלות ומתחילים לזרוע הרס ומהומה במשאית שבה נלקחו ובכל המכוניות המשטרתיות הסובבות אותם. הסוכנת ווקר נפגעת בראשה וג'ון שהלך לרגע לבדוק מה מצבו של תשע, ולהביא את אבן הריפוי מגלה שהסוכנת ווקר הספיקה להיעלם, ואיתה הסוכן פרדי.

"המפלה של מספר חמש"[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר יצא לאור בעברית בחודש מרץ בשנת 2014.

הספר מתעסק בחיי הלורים הנותרים, בסאם ובאביו ובהמשכו גם במספר חמש ואלה (10). סאם נמצא בכלא מוגדוריאני ומתאר את מצבו הקשה. מעט מאוחר יותר מגיע אביו להצילו יחד עם אדאמוס/ אדאם (ראה- דמויות- בני לוריאן). אדאם (שהוא מוגדוריאני) נותר לבדו ונלחם בבני עמו, המוגדוריאנים. מאוחר יותר נוצר עמו קשר. באתר חדשות נכתב כי נוצר מעגל תבואה בשדה מסוים. בני האנוש חושבים כי זהו מעשה קונדס של נערים, אך הסמל הוא בצורת הספרה 5. מאוחר יותר נוצר קשר עם מספר חמש והוא בא עם חברי הגראד לוילה של מספר 9 בשיקגו עם האחרים. אלה מגלה בעזרת המכתב שקרייטון (מעין ספאן שלה) השאיר לה אחרי מותו כי היא לא נבחרה על ידי זקני השבט אלא שסבא- רבא שלה הוא אחד מזקני השבט ואביה טען כך כל חייו. מאוחר יותר, בתחילת המלחמה, אביה, שתרם בעבר חפצים רבים למוזיאונים שלח אותה ואת קרייטון, שעבד אצלו, גם לכדור הארץ. דבר זה מסביר את העובדה שאין לה שידה מיוחדת או קמע לורלייט, כמו לגארדים האחרים. לאלה (10) יש סיוטים על מנהיג המוגדוריאנים, סטרקוס רא. ג'ון (4) טוען כי היא פיתחה מורשת חדשה בזמן שנלחמו (בספר הקודם- עלייתו של מספר תשע) בסטרקוס רא ופגעה בו בעזרת חתיכת מתכת בעוד האחרים לא הצליחו להזיק לו באמת. באחת הפעמים מרינה (7) מצליחה לחבור אל אלה בסיוטים שלה ולראות את שיקגו נהרסת. בעוד אחד מהסיוטים שלה מרינה (7), לא מצליחה להעיר אותה וכשג'ון (4) נוגע בה הוא הופך גם הוא למשותק ולא יכול להתעורר. מספר חמש, שש, שבע, ושמונה יוצאים למסע להחזרת השידה של מספר חמש. מאוחר יותר מתברר כי מספר חמש עובד עם המוגדוריאנים בטענה שהם ינצחו ושהם בעצם "החבר'ה הטובים". חמש מעלף את שש וכמעט הורג את תשע כאשר הוא מטביע אותו בעזרת מורשותיו (ראה- מספר חמש- בני לוריאן- דמויות). הוא מותיר את שבע ושמונה חיים בטענה שהם לא לעגו לו (ומודיע כי הוא רצה שיחשבו כי הוא חלש ולא יראו מהם כוחותיו האימתניים והחזקים באמת) ומציע להם להצטרף אליו ואל המוגדוריאנים. כמובן שהם אינם מסכימים לבגוד בחבריהם ובמורשת שלהם. מרינה (7), מצליחה לרפא את שש בלי שמספר חמש ישים לב. מספר חמש מתכוון להרוג את מספר תשע, אך ברגע האחרון משתגר שמונה בעזרת מורשת הטלפורטציה שלו מול מספר חמש ונהרג. מרינה מגלה מורשת חדשה הקפאת מים ומוציאה לחמש את העין אך מרחמת עליו ולא מוציאה לו את העין השנייה ונשבעת לנקום. באותו זמן, בוילה של תשע בשיקגו ג'ון ואלה (10, 4) נמצאים בחזיון על העתיד (בעוד כמה שנים) ובו אלה שולטת עם סטרקוס רא על העולם, בעוד סטרקוס רא טוען כי היא היורשת שלו, דבר שלא ברור עד כה. ג'ון (4), רואה בחיזיון כי הוא ושאר חברי הגארד ועוזריהם מתו כולם מלבד מספר שש וסאם. בחיזיון המוגדוריאנים משתלטים על העולם כולו ובני האדם כפופים לשליטתם. אלה יושבת על כס לצד סטרקוס רא ומוציאה להורג את מספר שש. בנוסף, ג'ון (4), רואה את מספר חמש עם רטייה על עינו ולובש בגדי מוגדוריאנים. באותו זמן בוילה של 9 המוגדוריאנים תוקפים את סאם מלוקלם ושרה ומלוקלם נפצע קשה אבל אז 4 מתעורר בגלל הצלקת של שמונה, מספיק להציל את מלוקלם אבל אלה (10) נלקחת בידי המוגדוריאנים. ג'ון(4) פוגש את אדאם וכך נגמר הספר.

"נקמתה של מספר שבע"[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מספר על חזרת האל לוריאן והשכנתו בכדור הארץ. לאחר שהשתלטו על בסיס מוגדוריאני ואיחוד הגארדים הנותרים (חוץ מחמש ואלה הנמצאים על ספינת חלל מוגדריאנית). החבורה מתפצלת לאחר תפנית בכוחות המיוחדים הגארד מקבלים תגבורת מעריקים מהכוחות המיוחדים שבראשם הסוכנת ווקר שמוזכרת בספרים הקודמים הגארד מתפצלים בעוד חלק אחד הולך לשכנע את שר ההגנה לנאום לטובת הגארד בנאומו בא"ום והחלק השני הולך למקדש באתר המאיה כדי להעיר את לוריאן. בספר מתחילה הפלישה המוגדוריאנית לכדור הארץ. כאשר שש שבע ואדאם מעירים את לוריאן הוא משתמש בגוף של שמונה כדי לדבר איתם ונותן כוחות לאנשי כדור הארץ.

המסמכים האבודים: נספחים לספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: המורשת של שש"[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר שש - כשג'ון פוגש אותה ב"אני מספר ארבע", היא חזקה ומוכנה להילחם. אבל מי היא? היכן היא גרה קודם לכן? איך היא התאמנה? מתי התפתחו המורשות שלה? ואיך היא יודעת כל כך הרבה על המוגדוריאנים?

ב"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: המורשת של שש", נחשף הסיפור מאחורי שש. לפני עדן, אוהיו, לפני ג'ון סמית, שש טיילה ברחבי מערב טקסס עם הספאן שלה, קטרינה.

"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: המורשת של תשע"[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר תשע: כשג'ון משחרר אותו מהתא שלו ב"כוחה של מספר שש", הוא פראי, פזיז, ומוכן להשיב מלחמה. אבל להיות שבוי משנה אדם - אפילו לורי. מתארים איך תשע היה לפני לכידתו, ותקראו על בריחתו הדרמטית מנקודת המבט שלו.

ב"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: המורשת של תשע", נחשף הסיפור מאחורי תשע. לפני שפגש את ג'ון סמית, מספר ארבע, לפני שהיה אסיר, תשע צד מוגדוריאנים בשיקגו עם הספאן שלו, סנדור. מה שקרה שם ישנה את תשע לנצח.

"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: מורשות הנופלים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני מספר ארבע, היו מספרים אחת, שתיים ושלוש. עד עכשיו ידענו רק שהמוגדוריאנים תפסו את מספר אחת במלזיה, מספר שתיים באנגליה ומספר שלוש בקניה.

ב"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: מורשות הנופלים", תגלו את הסיפור האמיתי מאחורי חברי הגארד חסרי המזל האלה. לפני שהם נרצחו על ידי המוגדוריאנים, לפני שמספר ארבע היה הבא בתור, הם היו רק ילדים על כוכב לכת חייזרי בשם כדור הארץ - אשר גילו את כוחותיהם, ניסו להישאר חבויים, וברחו על חייהם.

"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: המורשות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אני מספר ארבע: המסמכים האבודים: המורשות", יצא לאור ב-24 ביולי 2012, הוא מהדורה בכריכה רכה של שלושת הספרים הקודמים בסדרת "המסמכים האבודים" שיצאו לאור - "המורשת של שש", "המורשת של תשע" ו"מורשות הנופלים". במקור ספרים אלה פורסמו רק לספרים אלקטרוניים, אולם בגרסה הזאת, לראשונה, הם יהיו זמינים גם כספרים מודפסים.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בני לוריאן - דמויות
 • ג'ון סמית - המספר של הספר הראשון. הוא מספר גם חצי מהספר השני. הוא חבר הגארד הלורי הרביעי. המורשות שלו הן לומן, טלקינזיס, טלפתיה עם חיות, חסינות לאש, ויכולת לחקות כל מורשת שהוא רואה
 • מספר שש - חברת הגארד הלורי השישית שמלווה את ג'ון בספר השני, ומתפתחת לאהובתו השנייה. המורשות שלה הן שליטה ביסודות, טלקינזיס, חוסר נראות ושליטה במזג האוויר.
 • הנרי - הספאן של ג'ון, אשר מלמד אותו הרבה בדרכו אל הלחימה המיועדת על מנת להחזיר את הכוכב לוריאן למצבו במקורי. הוא מת בסוף הספר הראשון, בקרב בבית הספר.
 • סאם גוד - חברו הטוב של ג'ון ואהובה השני של מספר שש, שמלווה את ג'ון ואת שש בספר השני הוצל אל ידי אבא שלו בספר הרביעי והם מצטרפים לשאר. מקבל כוחות בסוף הספר נקמתה של מספר שבע הכוחות שלו הם רק טלקינזיס בינתיים.
 • מרינה - המספרת של חצי מהספר השני. היא חברת הגארד הלורי השביעית. מאוהבת במספר שמונה היא סוף סוף פוגשת את שש בסוף הספר. המורשות שלה הן נשימה מתחת למים, ריצת על, טלקינזיס, ראיית לילה וריפוי בעלי חיים, בני אנוש, לורים וצמחים בסוף הספר הרביעי גילתה מורשת שמאפשרת לה להקפיא אזורים חמים ולהצמיח קרח בכול מיני צורות וגם להוציא צינה קרה כשהיא כועסת תשע כינה אותה מזגן נייד.
 • אדלינה - הספאן של שבע. לאדלינה לוריאן כבר לא חשוב, לבסוף היא מתה במהלך הקרב נגד המוגדוריאנים במנזר על מנת להציל את מרינה לאחר שהבינה שנעשתה טעות.
 • אלה - חברתה הטובה של מרינה. היא חברת הגארד הלורי העשירית, ויש לה את היכולת לשנות גילאים (אטרנוס) ויכולת טלפתיה והיכולת לבטל זמנית מורשות של אחרים והיא הנכדה של סטרקוס רא.
 • קרייטון - הספאן הלא-רשמי של אלה (היא הייתה צעירה מדי כדי שיתאימו לה ספאן). הוא מלווה את שש, מרינה, אלה והקטור במהלך הקרב נגד המוגדוריאנים בסוף הספר השני. קרייטון מת במהלך הספר השלישי כאשר המוגדוריאנים מתקיפים את מרינה, אלה, שש ושמונה במפקדה הלוריאנית.
 • הקטור ריקרדו - חברה האנושי היחיד של מרינה. הוא מת בסוף הספר השני, במהלך הקרב באגם.
 • מספר תשע - מצטרף לקרב בסוף הספר השני, אחרי שארבע / ג'ון סמית משחרר אותו. עד כה לא ידוע עליו הרבה, חוץ מזה שיש לו כוחות אנטי-גרביטציה, טלפתיה עם חיות, שמיעת-על, מהירות-על והעברת כוחות.
 • מספר חמש- מצטרף לסיפור בספר הרביעי. האחרון שהצטרף אל הקבוצה. הוא ומספר תשע לא מסתדרים. שקרן, ובוגד. הוא עובד עם המוגדוריאנים והוא הרג את מספר שמונה. מורשות: תעופה, היה יכול לקבל את התכונות של מה שהא נוגע בו, טלקינזיס. מרינה משפדת את העין שלו אחרי שהוא רוצח את שמונה .
 • שרה הארט - בת זוגו של ג'ון מעדן, אוהיו. היא נחשדת בהסגרתו ל-FBI כשהוא הולך לבקר אותה בספר השני אבל בספר השלישי מוצאים אותה בכלא בבסיס צבאי של אמריקה.

בספר החמישי חוזרת אל מארק ג׳יימס כדי לעורר את הציבור למוגדריניים

 • מספר שמונה- התחבא בהודו עד ששש, שבע, עשר וקרייטון מצאו אותו והוא חבר אליהם. אהובה של מרינה, מספר שבע. המורשות שלו הם: שינוי צורה טלפורטציה וטליקינז. נהרג על ידי מספר חמש בספר הרביעי.
 • מארק ג'יימס- הילד הכי מקובל בבית הספר בעדן, אוהיו. נמצא בספר "אני מספר ארבע" וגם בספר "נקמתה של מספר שבע" ושם עוזר לשרה לחשוף את המוגדוריאנים ביחד עם עוד חבר חכם של מארק.
 • אדאם-מוגדוריאני שקיבל מורשת ממספר 1 לאחר מותה, חובר לחברי הגארד בספר החמישי ועוזר להם המלחמה נגד סטרקוס רא.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני הספרים הראשונים קיבלו ביקורות טובות, ושניהם הופיעו ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. "כוחה של מספר שש" קיבל ביקורות חיוביות באתר Goodreads עם דירוג ממוצע של 4.14 מתוך 5, בהתבסס על 15,106 דירוגים. "אני מספר ארבע" בילה 7 שבועות ברציפות במקום הראשון ברשימת רבי המכר לילדים של הניו יורק טיימס.

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DREAMWORKS קנו את הזכויות ל"אני מספר ארבע" ביוני 2009; הסרט עלה לאקרנים ב-18 בפברואר 2011, והיה לסרט הראשון של דרימוורקס שהופץ על ידי Touchstone Pictures של דיסני. הסרט קיבל בעיקר ביקורות שליליות ממבקרים. אתר Rotten Tomatoes נתן לו ציון של 32% בהתבסס על 156 ביקורות, עם דירוג ממוצע של 4.8 מתוך 10. אתר Moviegoers היה מעט יותר מקבל; 56% מהקהל אהב אותו, והסרט קיבל ציון ממוצע של 3.4 מתוך 5, בהתבסס על 74,085 קולות של משתמשים. בהתבסס על ביקורות של 30 מבקרים, אתר Metacritic נתן לסרט ציון 36, והעריך אותו כ"שלילי באופן כללי". אולם, למרות הביקורות, הסרט התקבל באופן מתון אבל טוב יחסית על ידי המעריצים, שדירגו אותו כ-6.1 מתוך 10. עם תקציב מוערך של $50 מיליון, הסרט הכניס מעל $144 מיליון בקופות הכרטיסים בכל העולם, אך עדיין לא עמד בציפיות. עקב כך, תוכניות לסרט המשך נגנזו.