ברתולומאוס שינק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלט לזכרו של ברתולומאוס שינק שנמצא בפרבר אהרנפלד

ברתולומאוס (ברתל) שינקגרמנית: Bartholomäus Schink; ‏27 בנובמבר 192710 בנובמבר 1944) היה נער גרמני פעיל בסניף קלן של תנועת הנוער הפירטים של אדלווייס, שבמסגרתה התנגד למשטר הנאצי. שינק היה אחד משנים עשר פעילים אנטי-נאצים שנתלו בפומבי על ידי הגסטפו ב-10 בנובמבר 1944. בעקבות פעולות הקבוצה בה השתתף להצלת יהודים, הוכר בשנת 1984 על ידי יד ושם כחסיד אומות העולם.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שינק נולד בקלן להורים ממעמד הפועלים. בילדותו ראה אנשי אס אה מתעללים ביהודי, והמחזה השפיע עליו מאד. כשהיה נער התנגד להצטרפות לתנועת הנוער ההיטלראי ובמקום זאת בחר להצטרף לתנועת הנוער המחתרתית הפירטים של אדלווייס. התנועה הוקמה על בסיס תנועות הצופים הגרמניות, שפעלו לפני עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, ואופיינה בליברליזם תרבותי (לדוגמה אי-הפרדה בין נערים ונערות) ובמרדנות והתנגדות לממסד הנאצי.

פעילותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיץ 1944 הקים הנס שטיינברוק, אסיר פוליטי שברח ממחנה הריכוז קלן-מסה[1], את קבוצת אהרנפלד בפרבר אהרנפלד (Ehrenfeld) בעיר קלן. שינק וחברו מהתנועה ז'אן יוליך הצטרפו לקבוצה זו, שמנתה באותו זמן למעלה ממאה חברים, ובהם גם אסירים פוליטיים ועובדי כפייה. הקבוצה עסקה בעיקר בפעילויות מחתרתיות נגד המשטר, כמו גנבת מזון והסתרת יהודים ומשתמטים מהצבא. חלק מהיהודים הוסתרו על ידי חברי הקבוצה במשך למעלה משנה בבניין בו פעלה הקבוצה. שינק ויוליך היו החברים העיקריים בתנועה שעסקו בהחבאת היהודים. ידוע כי פעילות השניים תרמה להצלת שישה יהודים לפחות, ואלו שמותיהם: רות ופריץ קרמר, פרידל רוטשילד קרמר, וולפגנג וגונתר שוורץ ופול אורבט.

באוקטובר 1944 נתפסו 12 מחברי הקבוצה על ידי הגסטפו, וביניהם שינק. ב-10 באוקטובר הם הוצאו להורג בתלייה פומבית ללא משפט, באשמת רציחות וגניבת חומרי נפץ.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1984 הוענקו אותות חסידי אומות העולם לשינק וליוליך על ידי יד ושם. בטקס נכחו אחותו של שינק, וגם ז'אן יוליך, שנשאר בחיים לאחר המלחמה. בנוסף, נקרא רחוב בקלן על שמו של שינק. בשנת 2004 יצא בגרמניה סרט העוסק בפיראטים של אדלווייס, ודמותו של שינק הופיעה בו.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברתולמאוס שינק מוזכר במשחק המחשב Assassin's Creed IV: Black Flag.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תיק חסיד מארכיון יד ושם

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מחנה הריכוז קלן-מסה, באתר מוזיאון השואה של קלן