Assassin's Creed IV: Black Flag

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Assassin's Creed IV: Black Flag
ACIV-cover.jpg
העטיפה של המשחק
שם בעברית אמונת המתנקש 4: דגל שחור
תאריך הוצאה

פלייסטיישן 3, XBOX 360

29 באוקטובר 2013

Wii U

29 באוקטובר 2013 בצפון אמריקה

21 בנובמבר 2013 באוסטרליה

22 בנובמבר 2013 באירופה

28 בנובמבר 2013 ביפן

פלייסטיישן 4

15 בנובמבר 2013 בצפון אמריקה

21 בנובמבר 2013 באוסטרליה

22 בנובמבר 2013 באירופה

Xbox One

21 בנובמבר 2013 באוסטרליה

22 בנובמבר 2013 באירופה וצפון אמריקה

Microsoft Windows

19 בנובמבר 2013 בצפון אמריקה

21 בנובמבר 2013 באוסטרליה

22 בנובמבר 2013 באירופה
סוגה משחק הרפתקאות ואקשן מגוף שלישי, עולם פתוח
פיתוח יוביסופט מונטריאול
הפצה יוביסופט
עיצוב Jean-Sebastien Decant
סדרה Assassin's Creed
מנוע משחק Anvil (אנ')
מצבי משחק שחקן יחיד, מרובה משתתפים
פלטפורמות Microsoft Windows, פלייסטיישן 3, פלייסטיישן 4, Xbox One, Xbox 360, Wii U
מדיה דיסק אופטי, הורדה מקוונת
המשחק הקודם בסדרה Assassin's Creed III
המשחק הבא בסדרה Assassin's Creed Unity
Assassin's Creed Rogue
דרישות מערכת
מעבד Intel Core2Quad Q8400 @ 2.6 GHz or AMD Athlon II X4 620 @ 2.6 GHz
זיכרון 2 GB
כרטיס מסך Nvidia Geforce GTX 260 or AMD Radeon HD 4870
מקום פנוי 30 GB

Assassin's Creed IV: Black Flag הוא משחק וידאו מאת חברת יוביסופט, מסדרת Assassin's Creed שהופץ ב-29 באוקטובר 2013 לפלייסטיישן 3 ובהמשך ל-Xbox 360, Wii U, פלייסטיישן 4, Xbox One ומחשב אישי.

זהו המשחק הראשי השישי בסדרת Assassin's Creed והוא פריקוול למשחק הקודם בסדרה, Assassin's Creed III.

הדמות הראשית, אתה השחקן מגלם, היא שודד הים הוולשי אדוארד קנװי (Edward Kenway), אביו של הײת'ם (Haytham) וסבו של קונור (Connor) שהן הדמויות הראשיות מן המשחק הקודם בסדרת Assassin's Creed III. המשחק מתרחש בעיקרו בתחילת המאה ה-18, בתור הזהב של שודדי הים בשלוש ערים עיקריות: הוואנה, קינגסטון, ונסאו. מלבדן, ניתן לחקור כ-50 מקומות נוספים - כפרי דייגים, מבצרים, אתרי ספינות טרופות ועוד. בנוסף קיים במשחק עולם פתוח של מרחבי הים הקריבי, והוא משלב דמויות היסטוריות ובדיוניות כאחד.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק משלב בין פעילות על גבי יבשה באיי הקריביים, שדומה לשאר משחקי הסידרה, ופעילות בים בעולם פתוח, המהווה תוספת חדשה.

יבשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחקיות על גבי היבשה דומה לזו של משחקים קודמים בסדרה, אך נחשבת קלה יותר. השחקן צריך לבצע משימות התגנבות, מעקב, גניבה והתנקשות. השחקן מנצל מקומות מסתור ומתגנב בעת שאויביו מביטים לכיוון אחר. קנווי מתחיל את המשחק בידיים חשופות - הנשארות מועילות לאורך כל המשחק לצורך ניטרול אויבים בדממה ללא הרג - והוא משדרג במהלך המשחק את יכולותיו ורוכש כלי נשק נוספים: החל בזוג חרבות, דרך אקדחים, סכינים מוסוים, חיצי הרדמה, חיצי "אטרף" (הגורמים לנפגע לנסות להרוג כל מי שקרוב אליו, כולל חבריו), סכיני הטלה ולבסוף מעין צילצל המחובר לחבל, המאפשר לקנווי לתלות באופן מורבידי במיוחד את אויביו.

הים הקריבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוספת מיוחדת למשחק ביחס לקודמים אליו היא ספינתו של קנווי, הג'קדאו (קאק, jackdaw), ספינה מגודל בריג. ניתן לשוט בספינה באופן חופשי ברחבי הים הקריבי ולגלות מקומות חדשים, להילחם בספינות חולפות, לצוד חיות ימיות, לחקור ספינות טרופות ועוד. הספינה ניתנת לשיפור במהלך המשחק עד שהיא חזקה מספינות הקרב העצומות של התקופה, ה Man'O'War, וניתן לעצב אותה במידה מוגבלת.

במהלך השיט לקנווי יש גישה למשקפת, באמצעותה הוא יכול לצפות באתרים מרוחקים, וכן לקבל מידע על המטען ועל הרמה של ספינות.

בקרבות בין הג'קדאו לספינות אחרות ניתן להפעיל מספר כלי נשק: תותחי צד, תותח מתכוונן לפגיעה בנקודות תורפה וחיסול אנשים ספציפיים, מטח כבד שיעיל מטווח קצר בלבד, פגזי שרשרת וחביות נפץ שגורמים נזק מועט, אך בולמים את הספינה הנפגעת, מרגמה בעלת טווח ארוך ונגיחת חרטום. זו האחרונה ניתנת לשדרוג עד להיותה הנשק החזק ביותר, שמכריע בשלוש פגיעות בלבד כל ספינה במשחק.

לאחר ששיתק קנווי את ספינת האוייב, באפשרותו להשתלט עליה, או להטביעה מייד. השתלטות על ספינת אוייב כרוכה בקטילה של מספר נתון מצוות ספינת האויב, שתלוי בגודל הספינה - חמישה אנשי צוות לספינות סקונר קטנות, עשרה לבריג, חמישה-עשר לפריגטה ועשרים ל Man'O'War. בנוסף בעת שמשתלטים על פריגטות וMan'O'War ישנן מטרות נוספות - קציני הספינה, הקפטן שלה, הרובאים המוצבים על התרנים או חביות אבק שריפה. השחקן מנצל לצורך זה את חיבל הספינות המאפשר מעבר בין הספינות ובין התרנים.

השתלטות על ספינת אויב מעבירה לרשות קנווי את מלוא מטען הספינה, חלק מהחימוש שלה וגם אנשי צוות. בנוסף השחקן יכול לבחור האם לפרק את הספינה לצורך תיקון הג'קדאו, לשפר את המוניטין שלו, או לספח את הספינה לצי הסוחר הפרטי שהוא מנהל, המהווה משחקון בתוך המשחק וניתן גם להפעלה מתוך אפליקציה על גבי סמארטפון.

בפינות העולם מצויות הספינות האגדתיות - חמש ספינות, שכל אחת מהן בעלת מאפיינים ייחודיים וקשה מאד להכריען. על השחקן לפתח טקטיקה ייחודית לכל ספינה, שכן הספינות האגדתיות סופגות מעט מאד נזק מהתקפה סטנדרטית, וחלקן חסינות לגמרי בפני אש תותחים רגילה. עם הכרעת ספינה אגדתית זוכה קנווי בסכום נכבד. עם הכרעת כולן מקבל השחקן את התקפת הנגיחה רבת העוצמה, ההתקפה החזקה ביותר במשחק כולו.

משחק מרובה משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק יש גם multiplayer דומה לזה של Assassin's Creed III, אך נוספו בו שיפורים ושינויים שונים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגימות שנלקחו מגופתו של דזמונד מיילס לאחר מותו מאפשרים לאבסטרגו תעשיות (Abstergo Industries) להמשיך ולחקור את הזכרונות הגנטיים של אבותיו. לא ידוע שמו של השחקן אותו משחקים, אך הוא מועסק על ידי אבסטרגו בידור (Abstergo Entertainment) במטה במונטריאול, קנדה. הוא עוסק במחקר אודות תולדותיו של שודד הים מן המאה ה-18, אדוארד קנווי. לכאורה, מחקר זה נועד בשל ייצור סרט אינטראקטיבי על תולדותיו, אותה החברה תמכור לקהל הרחב, אך בפועל הדבר נעשה בשביל לגלות את מיקומו של המצפה (Observatory), שהוקם על ידי הציווליזציה הראשונה (First Civilization).

ביוני 1715 נערכת מתקפה של ימית על ספינה פיראטית בסמוך לחופי קייפ בונאוויסטה (Cape Bonavista). במהלך המתקפה קופץ לתוך הספינה המותקפת אדם אשר לבוש במדי המתנקשים, בעל חליפה כחולה, והורג את אחד מאנשי הספינה. לאחר פיצוץ מטען אבק שריפה בספינה השניים נהדפים אל תוך המים. שניהם שוחים לעבר החוף, ובמהלך השחייה נזכר אדוארד באישה שהותיר מאחור בווילס מולדתו.

כאשר מגיעים אדוארד והמתנקש לחוף הם שוכבים פצועים על החול. האדם בחליפה מבקש מאדוארד שיעזור לו להגיע להוואנה, תמורת סכום כספי נכבד. אדוארד מושיט את ידו לאיש, אך הוא בתגובה שולף אקדח ומנסה לירות באדוארד. האקדח לא יורה, אם משום שאבק השריפה רטוב או שאינו טעון, והזר קם ובורח. אדוארד רודף אחריו ברחבי האי, תוך שהוא צועק אחריו שמוטב לשניהם לשתף פעולה. לאחר שאדוארד מתקרב אליו האיש שולף אקדח נוסף ןפוצע את אדוארד. לבסוף אדוארד תופס את האיש , ושולף צמד חרבות באמצעותן הוא נלחם עם האיש בחליפה ודוקר אותו למוות.

אדוארד מוצא מכתב מהחליפה של האיש ובו כתוב ששם האיש הוא דאנקן וולפול (Duncan Walpole) ושאף על פי שהמוען איננו מכיר את פניו של וולפול, הוא יזהה אותו על פי בגדיו שקיבל מהמסדר הסודי בו הוא חבר. בנוסף כתוב שאם יתן לאיש בהוואנה את המידע שהוא זקוק לו, הוא יקבל סכום כספי גדול. על המכתב חתום לאורנו טורס, מושל הוואנה. אדוארד תאב הבצע מחליט להתחזות לוולפול, ולמצוא דרך להגיע להוואנה.

כאשר הוא מתקרב לחוף הוא רואה חיילים רבים במדי ספרד ואדם שנכלא על ידם. אדוארד הורג את כל החיילים ומשחרר את האסיר הכלוא. הוא מגלה ששם האסיר הוא סטיד בונט (Stede Bonnet) ושהספינה היא ספינת סוחר שבבעלותו. סטיד בונט מבקש מאדוארד שישוט בספינה מפני שהחיילים רצחו את קפטן הספינה והוא לא יודע כיצד לשוט.

כשמגיעים השניים להוואנה, הם עוצרים בחנות כלי נשק וקונים עבורם כלי נשק. אדוארד קונה חרבות חדשות, ולאחר מכן מתכנן לעלות גבוה לבניין כלשהו כדי להסתכל על העיר מלמעלה. כשאדוארד מסתכל מלמעלה ללמטה הוא רואה אדם שגונב לבונט כסף. אדוארד רודף אחרי האיש ברחבי העיר ותופס אותו. זמן מה לאחר מכן, אדוארד מגיע למסבאה ונלחם עם אנשים המזהים אותו. אדוארד מנצח אותם ומיד מגיעים חיילים לפזר את המהומה.

באחד הימים מחליט קנווי להגיע אל המבצר שבעיר, ולהיפגש עם אלו שוולפול היה אמור לפגוש. הללו לוקחים את אדוארד למסדר שלהם - "מסדר הטמפלרים", ושם מקבל אדוארד אקדח ואת "הסכינים הנחבאות" (Hidden Blades), הנשק המזוהה עם סדרת המשחקים. אדוארד לומד להשתמש בהם בקלות, ולאחר מכן פוגש את ראש המסדר, לאוראנו טורס (Laureano Torres) שמעניק לו טבעת שמסמלת את חברותו במסדר הטמפלרים.

בהמשך, אדוארד פוגש אותם שוב, כאשר הם מחזיקים אסיר באזיקים. מתגלה ששמו של האסיר הוא ברתלומאו רוברטס (Bartholomew Roberts). בזמן שהוא אזוק אדוארד ושאר החיילים נלחמים במתנקשים המבקשים לשחררו. אדוארד הורג אותם, אך מלמעלה קופצים עוד מתנקשים כשאחד מהם משחרר את רוברטס מהאזיקים. אדוארד רודף אחרי רוברטס ברחבי העיר, תופס אותו ומוסר אותו שוב לידם של הטמפלרים. לאחר מכן אדוארד מחליט לשחרר את רוברטס אך נכשל, מתגלה ונלכד.

אדוארד מושם כעצור בתוך ספינה יחד עם עבד שחור לשעבר בשם אדואלה (Adéwalé). יחד הם מצליחים לברוח, ולהשתלט על משט הספינות. בין היתר, הם משתלטים על ספינה ספרדית שמאוחר יותר אדוארד מחליט לקחת לעצמו, ולקרוא לה ג'קדאו (Jackdaw; קאק).

אדוארד מגיע לנסאו ופוגש שם דמויות כגון בנג'מין הורניגולד (Benjamin Hornigold), צ'ארלס ויין (Charles Vane) ושחור הזקן (Blackbeard). הללו מנסים לקיים בעיר רפובליקה פיראטית עצמאית, משוחררת ממרותם של מלכים ושליטים, ובכך מתנגדים למנהיגים הטמפלרים. עם זאת, ממשל בעל השפעה מועטה, כלכלה מדרדרת והתפשטותה של מגפה מובילה את המדינה הפיראטית לאבדון, והמייסדים הופכים חלוקים לגבי האופן שיש לנהוג בהמשך. קנווי מנסה לפתור את הבעיות, אך הדבר קורה מאוחר מדי מכדי למנוע מהטמפלרים להוביל את האירועים לטובתם.

קנווי ורוברטס מגלים את מיקומו של "המצפה", ומשיבים את החפץ שבאמצעותו הוא מופעל, אך קנווי מרומה על ידי רוברטס ברגע האחרון. לאחר שהות קצרה בכלא באשמת פיראטיות, קנווי משוחרר על ידי אה-טבאי (Ah Tabai), המנטור של המתנקשים. לאחר מרדף ממושך אחרי מנהיגי מסדר הטמפלרים, מצליח קנווי להשיב את החפץ, ולהשתמש בו לטובה ב"מצפה".

בעקבות אסונות חוזרים ונשנים שנופלים עליו במהלך העלילה, ולמרות השלמת משימתו, חש קנווי מדוכא. הוא מקבל מכתב בו הוא מתבשר על מותה של אשתו, ועל בת שלא ידע על קיומה, ג'ניפר סקוט (Jennifer Scott), שתבוא בקרוב לבקרו. כשבאה, מחליט אדוארד להפליג עמה בחזרה לארץ מולדתו, ולעזוב את הפיראטיות, אך מבטיח לאה-טבאי כי יום יבוא וישוב להילחם במסדר המתנקשים. בסיום מוצגת סצנה קצרה המתרחשת כעבור שנים, בה ג'ניפר הנערה וילד נוסף שנולד לו, היית'ם, מבקרים בתיאטרון בלונדון. האירוע הוזכר בראשיתו של המשחק הקודם בסדרה, Assassin's Creed III.

פסקול[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסקול המשחק זכה להשקעה רבה, מעל ומעבר לסטנדרט. במסגרת הפסקול ישנם שירי שאנטי, אותם מזמרים אנשי הג'קדאו בזמן הפלגה, ולקוחים היישר משירי מלחים- אם כי לאו דווקא מתקופת המשחק. השחקן יכול לאסוף שירים אלו בחלק מאתרי היבשה, והם מופיעים כדף נייר הנמלט מהשחקן בעת שהוא מתקרב אליו. בנוסף ישנם שירים שמזמרים בטברנות, שגם הם לקוחים מההיסטוריה. השירים מוסיפים הרבה לאווירת המשחק הייחודית.

כלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק זה, נוסף על כלים מסורתיים בסדרת משחקים זו, כגון הסכינים הנחבאות והחרבות, נפתחים כלי נשק נוספים. כלי נשק אלו הם:

  1. חצי הרדמה (sleep darts) שמרדימים את אויבך לתקופה קצרה, ובכך מקל על הרג המטרה מבלי להיכנס לקטטה
  2. חצי פעולה (beserk darts) שגורמים לאויבך לתקוף כל אדם הנמצא בסביבתו ובכך גורם לטמפלרים להרוג איש את רעהו
  3. חצי חבל (rope darts) בהם ניתן להשתמש למשיכת האויב לכיוון קנווי תוך כדי הפלתו לרצפה או לשם תליית אנשים מענפי עצים

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל המשחק זכה לביקורות מוקדמות חיוביות מאד, היה מועמד לכמה פרסי "משחק השנה" וזכה בשניים מהם. המבקרים ציינו לטובה את העולם הפתוח, איכות הגרפיקה ובפרט איכות הגרפיקה של הים ומערכת הקרב הימי.

עם זאת, לצד הביקורת המהללות, זכה המשחק לביקורת שלילית על חלק מהאלמנטים בו. המשחק תואר כ"משחק פיראטים" יותר מאשר משחק שמשתלב בסדרת Assassin's Creed. העובדה שקנווי מונע לאורך כל המשחק כמעט מתאוות בצע מתוארת כנוגדת את עקרונות מסדר המתנקשים. המשימות במשחק זכו לביקורות מעורבות, וחלקן מתוארות כמשעממות ואף מתישות.

בנוסף קיים במשחק חוסר-התאמה בין שידרוג הג'קדאו למקומו של השחקן בעלילה. על מנת לשדרג את הג'קדאו השחקן שודד ספינות, אך דווקא לאחר שסיים את השידרוגים אין למעשה צורך בשימוש בהם. בדומה לכך, על מנת להביס את הספינות האגדתיות על השחקן לשדרג את הג'קדואו עד תום כמעט, ואז הוא זוכה בהתקפת הניגוח רבת העוצמה - אך מאחר והג'קדואו כבר משודרגת, אין מניע לשחקן להשתמש בה, למעט טיפוס בדירוג השחקנים.

למרות שבאופן כללי המשחק נקי למדי מבאגים, אלו שקיימים הופכים חלקים ספציפיים לעקרים. כך למשל קיימים באגים רבים בשימוש בנשק הצילצל, שגרמו לכך ששחקנים רבים טוענים שהוא למעשה חסר כל תועלת. דוגמה נוספת היא השתלטות על ספינות - השחקן יכול לבטל השתלטות שהחל בה, למשל על מנת לשפר עמדות ביחס לספינה עליה הוא משתלט, אך אם עשה זאת ימצא להפתעתו שלאחר ההשתלטות הוא נותר בידיים ריקות וכל מטען הספינה נעלם כלא היה.

אירגוני זכויות חיות תקפו את הכללת הצייד במשחק. במהלך המשחק על השחקן לצוד חיות שונות, הקריטיות לשידרוג השחקן מעבר לסכום הכסף שהוא מקבל ממכירתן, ובנוסף עצמות החיות, שלא ניתן להשיגן בשום דרך פרט לצייד, חיוניות לייצור חלק מתחמושת השחקן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]