בתיספרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ויליאם ביבי (משמאל) ואוטיס ברטון עומדים ליד הבתיספרה

בתיספרה (בתי-עומק ספירה-כדור) היא סוג צוללת שנבנתה על ידי אוטיס ברטון ביוזמתו של ויליאם ביבי.

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכסף שירש ברטון מסבו, החל לתכנן ב-1928 כלי צלילה כדורי בעל חלונות עגולים, עשוי פלדה, שיתלה על כבל בסיפון אוניה וישתלשל ממנה מטה אל עומק הים. כדי לפתור את בעיות החמצן בבתיספרה דאג ברטון למכל חמצן בלחץ גבוה, ובעזרת תרכובות כימיות שונות הצליח לגרום להתנדפות הפחמן הדו-חמצני והלחות, מהאוויר הנפלט מהצוללים עקב נשימתם. התקשורת בין הצוללים לצוות שעל האוניה התבצע באמצעות קו טלפון שהותקן בבתיספרה במיוחד לשם כך. הסיכונים בצלילה שכזו היו שונים ובהם היה החשש שמא יקרע הכבל המחבר את הבתיספרה לאוניה, וכן שמא לא יעמוד המתקן בתנאי הלחץ הגבוהים המצוים בעומק הים.

צלילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1930 צללו לראשונה ביבי וברטון עד עומק של כ-400 מטרים.

בצלילה השנייה נתקלה הבתיספירה בזרמים תת-מימיים ובשל כך טולטלה מצד לצד, שני המדענים שהיו בתוכה נחבטו קשות.

בשנת 1934 צללו מול חופי ברמודה ברטון וביבי בבתיספירה, מתוך מטרה למצות את מקסימום יכולת הצלילה שלה -עומק של 900 מטר (כאורך הכבל שקשר אותה אל האוניה). בצלילתם הבחינו המדענים לראשונה בחשיכה שבעומק המים בבעלי חיים זוהרים - בעלי תכונה של אורות ביולוגית.