גאזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בד גאזה

גאזה (Gauze)[1] הוא סוג בד ארוג באופן רופף ועדין, המשמש בדרך-כלל לחבישת פצעים אפשר לארוג את הבד מכותנה, משי או פשתן וכיום יש גם בדי גאזה לא ארוגים. רופאו של צבא נפוליאון, דומיניק ז'אן לארה הכניס את השימוש בבד גאזה לצורכי חבישה.

במקור היה בד גאזה עשוי משי או פשתן ושימש לרעלות ולרשתות, כיום עשויים בדי גאזה מכותנה או מטקסטיל בלתי-ארוג. רוב בדי הגאזה ארוגים באריגת קנבס שנקראת Leno[2]. יתרונו בחבישה הוא מרקמו שלא נדבק לפצע. הבד שימש גם כחומר מילוי לכריכת ספרים ובהיותו טבול בגבס לתחבושת גבס וליצירת דגמים.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור שמו של הבד במילה הצרפתית gaze, אשר מקורה אינו ידוע בוודאות. מקור מ-1279, המצוטט אצל דו קאנז' (Du Cange), מזכיר חומר בשם gazzatum ברשימת הבדים שנאסר על נזירים ללבוש. דו קאנז', במאה ה-17, שיער שהכוונה היא לבד שבצרפתית נקרא gaze, ושמקור השם בעיר עזה (בלטינית Gaza). אלא שלהשערה זו לא נמצאו תימוכין.[3]

פד גאזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פד גאזה הוא ריבוע בד (בדרך כלל כותנה) בגדלים תקניים של 2X2 ,‏3X3 או 4X4 אינץ', המגיע באריזה סטרילית ומיועד להנחה על פצע פתוח, עם או ללא חומר מחטא, לפני חבישתו. לתוך פד גאזה המשמש לספיגת דם בניתוח טווים חוטים הניתנים לצפייה בקרני רנטגן, כדי שניתן יהיה לאתרו במקרה בו נשכח בגוף לאחר סגירתו[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גאזה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Martin Hardingham, Mary Anne Sanders & Fiona Roxburgh (ע), Cotton, the FABRIC Catalog, New York: wallaby, 1978, עמ' 60, ISBN 0-671-79061-7. (באנגלית)
  2. ^ Marguerite Porter Davison, Canvas Weaves, A HANDWEAVER`S PATTERN BOOK, 1977 revised, Chester, USA: Marguerite Porter Davison, 1944, עמ' 66, ISBN 0-9603172-0-1. (באנגלית)
  3. ^ אטימולוגיית המילה במילון אוקספורד
  4. ^ דוגמה למוצרי גאזה לניתוחים