גארט רייזמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נולד 10 בפברואר 1968 (גיל 51) מוריסטאון, ניו ג'רזי, ארצות הברית
סטטוס פרש
לאום אמריקאי
מקצועי פרופסור באוניברסיטת דרום קליפורניה, מנהל חטיבת החלל ב- SpaceX
קריירה בחלל
אסטרונאוט נאס"א
זמן בחלל 107 ימים, 3 שעות, 15 דקות
בחירה 1998 קבוצת נאס"א
סה"כ זמן EVA 21 שעות 21 דקות
משימות STS-123, משלחת 16, משלחת 17 ,STS-124, STS-132

גארט ארין רייזמן (נולד ב-10 בפברואר 1968) הוא מהנדס יהודי-אמריקאי לשעבר בנאס"א. הוא היה חבר צוות במשלחת ה-15 והצטרף למשלחת ה-16 זמן קצר לפני שהיה חבר במשלחת ה-17 לתחנת החלל הבינלאומית והיה היהודי הראשון ששהה בתחנה. רייזמן שב לכדור הארץ ב-14 ביוני 2008 על הסיפון של הsts-124 על מעבורת החלל דיסקברי. הוא היה גם חבר משימת sts-132 שטסה לתחנת החלל הבינלאומית במעבורת החלל אטלנטיס. כיום הוא הדירקטור של מבצעי החלל בחברת "SpaceX" ופרופסור בנושא הכנת האסטרונאוטים והכשרתם באוניברסיטת דרום קליפורניה בבית הספר להנדסה ויטרבי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החיים המוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גארט רייזמן נולד במוריסטאון שבניו ג'רזי וסיים ב-1986 את לימודיו בתיכון פרסיפני וב-1991 סיים את לימודיו בתוכנית של ג'רום פישר בנושא ניהול וטכנולוגיה באוניברסיטת פנסילבניה וקיבל את המאסטר ואת הדוקטורט שלו בהנדסת מכונות מן המכון הטכנולוגי של קליפורניה בשנים 1992 ו-1997, בהתאמה.

קריירה בנאס"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2003, שימש רייזמן כאוקונאוט במשימת Neemo5 במעבדה התת-ימית של אקווריאוס כשחי ועבד מתחת לפני המים ארבעה עשר ימים.

רייזמן הוקצה כחבר צוות ארוך זמן בתחנת החלל הבינלאומית. הוא היה מומחה המשימה 5 על סיפון משימת הsts-123 (במעבורת החלל אנדוור) ב-11 במרץ 2008. לאחר העגינה הוא השתתף בהליכת החלל הראשונה של המשימה. רייזמן נשאר על הסיפון כמהנדס טיסה 2 בחלק מהמשלחת ה-16 והיה חלק מהמשלחת ה-17. לאחר השלמת המשימה הוא חזר לכדור הארץ כשהיה מומחה המשימה 5 במשימת sts-124 ב-14 ביוני 2008. בזמן שהיה על תחנת החלל הבינלאומית הוא ראה שתי מעבורות חלל ואת התקנת הSpecial Purpose Dexterous Manipulator ואת ה pressurized section of the Japanese Experiment Module"Kibo".

רייזמן היה החבר היהודי הראשון בתחנת החלל הבינלאומית. הוא שלח ברכה מהחלל לעם ישראל בחגיגות יום העצמאות ה -60 למדינת ישראל, הוא גם עשה וידאו משעשע באיכות גבוהה של "יום בחייו של חבר צוות תחנת החלל". רייזמן היה חבר צוות של משימת ה-sts-132 אשר נסע בתחנת החלל הבינלאומית על סיפון מעבורת החלל אטלנטיס מ 14 - 26 במאי 2010. הוא השתתף בשתי הליכות חלל במהלך המשימה.

הקריירה שלו אחרי נאס"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 במרץ 2011 spacex שרייזמן יצטרף אל החברה כמהנדס בכיר שאחראי על בטיחות האסטרונאוט וביטחון המשימה. לאחר מכן הוא קודם להיות הדירקטור של פעולות הצוות של החברה.

I am excited to help SpaceX because I care deeply about the future of human spaceflight

spacex

אני מאוד מתרגש לעזור לspacex מכיוון שאכפת לי מאוד מהעתיד של חקר החלל, אמר גארט.

ב-31 במאי 2018 רייזמן הודיע כי יעזוב את עמדתו בחברה אבל יישאר "יועץ" של החברה, וציין כי לא יוכל להפקיד על עבודה כמלמד על טיסה לחלל באוניברסיטה הקרובה, אוניברסיטת דרום קליפורניה.

באינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

גארט רייזמן הקליט תוכנית יום בחיי, סרטונים על פעולות שנעשות בחלל ורואיין מן החלל.

קשרו עם קרן רמון ואילן רמון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הכשרתו פגש גארט רייזמן את האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון והשניים שמרו על קשר. לאחר מותו של אילן והקמתה של קרן רמון על ידי רונה רמון, רייזמן בא להרצות ולדבר על שירותו בחלל ועל חייו לתלמידים מכל רחבי הארץ שלומדים בתוכנית רמון ספייסלאב של קרן רמון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גארט רייזמן בוויקישיתוף