גדר ההפרדה בין ארצות הברית למקסיקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מהגר מקסיקני מסתנן לשטח ארצות הברית דרך גדר ההפרדה בין טיחואנה לסן דייגו

גדר ההפרדה בין ארצות הברית למקסיקו היא המחסום בין גבולות ארצות הברית-מקסיקו, ומורכבת למעשה מכמה מחסומי הפרדה שונים שנועדו למנוע הגירה בלתי חוקית לעבר ארצות הברית ממקסיקו הגובלת עימה. המחסומים נבנו כחלק משלושה מבצעים יותר גדולים כדי לשלוט בהגירה הלא חוקית - מבצע "Gatekeeper" בקליפורניה, מבצע "Hold-the-Line" בטקסס, ומבצע "Safeguard" באריזונה. הייעוד של המחסומים הללו הוא להכריח מהגרים בלתי חוקיים לעבור את הגבול דרך שטחים גאוגרפיים אשר יותר קשה לחצות אותם, בהנחה שזה ירתיע את המהגרים הבלתי חוקיים. יש הטוענים[דרושה הבהרה] מצד האמריקאים ומצד המקסיקנים כי המבצעים הללו הם פשוט תכסיס יחסי ציבור הנועד לשכנע את אזרחי ארצות הברית שהגבול "בטוח", בזמן שכלכלת ארצות הברית מרוויחה מכוח האדם הזול הזורם למדינה דרך הגבול. במקסיקו גדר ההפרדה מכונה "קיר הבושה".

אורכו הכולל של הגבול בין ארצות הברית ומקסיקו הוא 3,360 ק"מ והוא חוצה מגוון רב של פני שטח, כולל תחומים עירוניים ומדבריות. גדר ההפרדה נמצאת בחלקיו העירוניים של הגבול, התחומים הפופולריים יותר של מעברים לא חוקיים בעבר. התחומים העירוניים הללו כוללים את סן דייגו, קליפורניה ואל פאסו, טקסס. כתוצאה מהצלחת גדר ההפרדה, חל ריבוי במיספר האנשים אשר מנסים באופן בלתי חוקי לחצות את מדבר סונורה והר באבוקיוארי באריזונה. המהגרים הלא חוקיים הללו חייבים לעבור 80 ק"מ של פני שטח לא-מסבירי פנים. בין 1 באוקטובר 2003 ו-30 באפריל 2004 660,390 אנשים עוכבו על ידי משמר הגבול של ארצות הברית בזמן שהם ניסו לחצות את הגבול באופן בלתי חוקי. בין 43 ל-61 אנשים מתו בזמן שניסו לעבור את מדבר סונורה במשך אותה התקופה בלבד - ופי שלושה מכמות זו בשנה הקודמת. באוקטובר 2004, משמר הגבול האמריקאי הודיע כי במהלך 12 החודשים האחרונים 325 איש נהרגו בזמן שניסו לחצות את הגבול בין ארצות הברית למקסיקו. בין השנים 1998 עד 2004, 1,954 איש הוכרזו רשמית כמתים לאורך גבול ארצות הברית-מקסיקו.

בשנים האחרונות חלה גם עלייה במספר המהגרים הלא-חוקיים מרחבי העולם אשר מנסים להיכנס לארצות הברית דרך הגבול המקסיקני. לכן בתקופת קמפיין הבחירות שלו לנשיאות, דונלד טראמפ קרא לבניית מחסום יבשתי גדול יותר וחומה מבוצרת יותר בגבול ארצות הברית - מקסיקו ואף הצהיר כי על מקסיקו לשלם את עלות בניית החומה (בין 8 ל-12 מיליארד דולרים).[1][2] בינואר 2016 נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו אמר כי מדינתו לא תשלם את עלות הבנייה,[3][4] ומאוחר יותר השווה את נאומיו המתלהמים של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ לראש ממשלת איטליה הפשיסט בניטו מוסוליני.[5] ב-24 בינואר 2017 הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי "מחר יום גדול לביטחון הלאומי. כמו הרבה דברים אחרים, אנחנו נבנה את החומה" ולמחרת, ב-25 בינואר 2017, טראמפ חתם על צו נשיאותי להתחלת בניית חומת הגבול.[6] בתגובה, פניה נייטו נאם בנאום טלוויזיוני לאומה והצהיר שוב כי מקסיקו לא תשלם את הבנייה והוסיף ש"מקסיקו לא מאמינה בחומות".[7]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]