גזרת חפ"ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גזרת חפ"ן (חסרי פ"א הפועל נו"ן) היא גזרת פעלים השייכת לשפה העברית.

גזרה זו נמצאת בתוך גזרת החסרים, גזרה בה אחת מאותיות השורש נופלת כתוצאה מהיותה מנוקדת בשווא נח. בגזרה זו נמצאים הפעלים שפ"א הפועל שלהם - האות הראשונה בשורש, היא נו"ן. בפעלים שבגזרה זו מתרחשות תופעות לשוניות כמו הידמות מלאה והתלכדות עיצורים. ניתן לזהות פעלים בגזרה זו לפי הדגש חזק שעשוי להעיד על היעלמות הנו"ן. צורת המקור (שם הפועל) של פעלים בגזרה זו כוללת את הנו"ן, אשר אינה נשמטת בצורה זו (לדוגמה: לנסע ולא לסע), אולם יש גם מקרים ללא נ' וללא דגש בעי"ן הפועל כמו "לגעת" (שורש נ.ג.ע).

התופעה מתבטאת לדוגמה במילה "הִצִּיל", שהיא בעלת שורש נ.צ.ל בבניין הפעיל: *הִנְצִיל->*הִצְצִיל->הִצִּיל.

הנו"ן נופלת במקרים הבאים:

1.בניין קל:
עתיד - יִסּע
ציווי - סַע!

2.בניין נפעל:
עבר - נִצַּל
הווה - נִצָּל

3.בניין הפעיל:
עבר - הִצִּיל
הווה - מַצִּיל
עתיד - יַצִּיל
ציווי - הַצֵּל!
צורת מקור - לְהַצִּיל

4.בניין הופעל : עבר - הֻצַּל
הווה - מֻצָּל
עתיד - יֻצַּל

יוצאי דופן
  • השורש ל.ק.ח מתנהג כפועל מגזרת חפ"ן למרות שפ"א הפועל שלו היא למ"ד, למשל "תִּקַּח". קיימת סברה כי בשורש זה פ"א הפועל ל' נופלת, כאנלוגיה לפ"א הפועל נ' בשורש נ.ת.נ. (שני שורשים המהווים הפכים סמנטיים).
  • בעברית החדשה "מוחזרת" פ"א הפועל נ של השורש נ.ג.ש לפעלים ולשמות, ונוצרו מילים כמו "הִנגיש, "הנגשה" ו"מֻנְגָּש" לצד "הגּיש", "הגּשה" ו" מֻגָּש" במשמעותם הרגילה. יש שימוש במילים החדשות לצורך התייחסות לאתר מונגש, הנגשה של דרך לנכים וכדומה. התפתחות זו של השורש והתנהגותו כמו גזרת השלמים מבטאות משמעות חדשה בחברה ובתרבות, משמעות שנולדה מתוך הכרה שצריך לסייע לאנשים עם צרכים מיוחדים, והיא מתבטאת במשפחת מילים חדשה זו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]