ג'ק ואפון הפלא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ק מטפס על הגבעול, ציור מאת ג'ורג' קרוקשנק משנת 1854

ג'ק ואפון הפלא הידוע גם בשם יעקב והאפון, ג'ק והאפונים או ג'ק וגבעול השעועית הוא סיפור עם אנגלי, הופיע לראשונה בדפוס בשנת 1807.

תוכן הסיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש מספר גרסאות לסיפור וזו אחת מהן:

ג'ק הוא בחור צעיר, המתגורר עם אמו האלמנה. הם מתפרנסים ממכירת חלב וכשהפרה מפסיקה להניב חלב, שולחת אמו של ג'ק את ג'ק לשוק למכור את הפרה. בדרך לשוק הוא פוגש איש זקן שמציע לתת לו "אפוני קסם" בתמורה לפרה. ג'ק מחליף את הפרה באפונים, וכשחוזר לביתו בלי הכסף, אמו כועסת ומשליכה בחמת זעם את האפונים מחוץ לחלון. למחרת כשג'ק מתעורר הוא רואה בחצר את האפונים שגדלו לגבעול ענק. ג'ק מטפס על הגבעול ומגיע למעין חלקת אדמה שנמצאת בשמים ומוצא בה בית. הוא מגיע לבית, שם הוא פוגש אשה שמחביאה אותו מפני בעלה הענק. הענק נכנס לביתו ודורש אוכל ובעוד שהוא יושב לאכול הוא אומר שהוא מריח אדם. ג'ק רואה את עושרו הגדול של הענק ומחליט לגנוב שקית זהב ובורח באמצעות גבעול אפוני הקסם. ג'ק חוזר עוד פעם לבית הענק ובורח פעמיים נוספות פעם אחת עם תרנגולת שמטילה ביצי זהב (ייתכן שזהו ארמז לתרנגולת שהטילה ביצי זהב) ופעם נוספת עם נבל קסום המנגן בעצמו. בפעם השלישית הענק רואה אותו בבריחותו ורודף אחריו עד לגבעול, ג'ק יורד מהגבעול והענק רודף אחריו. ג'ק קורא לאמו וביחד הם לוקחים גרזן וכורתים את גבעול האפונים, הענק נופל ומת וג'ק ואמו חיים באושר ועושר.

ביקורת והתמודדות הגרסאות השונות עם המסר החינוכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מציג את ג'ק כגיבור גנב ורוצח שסופו טוב, מוסר השכל שאינו חינוכי, בגרסה משנת 1890 הענק שדד ורצח את אביו של ג'ק ובכך הסיפור מוצג כנקמה ובאור יותר מוצדק שהענק נענש. בגרסאות מאוחרות גם הנבל הקסום וגם התרגגולת מטילת ביצי הזהב היו שייכים לאביו של ג'ק ונגנבו על ידי הענק ובכך הוצדקה גם הגניבה בגרסה המוקדמת. במיני סדרת טלוויזיה משנת 2001 "ג'ק ואפון הפלא: הסיפור האמיתי" מוצגת גרסה אלטרנטיבית בה אכן ג'ק היה גנב ורוצח והענק היה אדם טוב שג'ק גמל לו רעה תחת טובה וכביכול הסיפור המוכר והמשופץ הוא הסיפור שסופר על ידי משפחתו העשירה של ג'ק (שהתעשרה מאוצרותיו של הענק טוב הלב) כדי לכסות על פשעיו של ג'ק.

הסיפור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיבוד הקולנועי הראשון לסיפור נעשה בשנת 1902, בשנת 1922 יצאה גרסה של דיסני, בשנת 1947 הוציאה דיסני גרסה המבוססת על הסיפור אך שונה במקצת בגרסה זו מיקי מאוס הוא ג'ק והענק שמו ווילי ומיקי מציל את חבריו מידי ווילי. בשנת 2011, בסרט "החתול של שרק", היה אפונה וב-2013 יצא הסרט "ג'ק צייד הענקים".

בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה המציעה הסבר אלטרנטיבי לסיפור הייתה במיני סדרה "ג'ק ואפוני הפלא: הסיפור האמיתי" ששודרה בטלוויזיה בשנת 2001 (הסדרה שודרה בישראל בערוץ הולמרק). בסדרת האנימציה האוסטרלית "משטרת האגדות" (פרק 18) ג'וני וכריס יוצאים לחקור מה השתבש באגדת ג'ק ושיח השעועית. הם מגלים שג'ק לא היה הגנב, אלא מישהו אחר.

במשחקי מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של ג'ק נמצאת בכמה משחקים: במשחק שוליית המכשף אחד החפצים שסיימון מוצא זה אפוני הקסם. כמו כן יצאו משחקים מבוססי הסיפור בגרסת הלוני טונס (באסטר ואפון הפלא) ומשחק מחשב עם דמותו של בארט סימפסון כג'ק (The Simpsons: Bart & the Beanstalk)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]