לדלג לתוכן

דגל הרפובליקה הדרום-אפריקאית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל הרפובליקה הדרום-אפריקאית
כינוי Vierkleur (ארבע הצבעים)
סוג הדגל עיצוב שהיה בשימוש בעבר, אך כיום לא בשימוש עיצוב שהיה בשימוש בעבר, אך כיום לא בשימוש
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 1857
קבלת מעמד רשמי 18 בפברואר 1858
הונף לאחרונה 1902
מוטיבים עיצוביים טריקולור אדום לבן כחול, פס ירוק לאורך הניצב

דגל הרפובליקה הדרום-אפריקאיתהולנדית: Vlag van de Zuid-Afrikaansche Republiek) עוצב בשנת 1857 ואומץ רשמית ב-18 בפברואר 1858. דגל אחר, "הדגל האזרחי" (Burgers Vlag), שימש את הרפובליקה בשנים 1874 ו-1875, כמו גם כוחות המורדים במרידת מאריץ.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל מורכב משלושה פסים אופקיים בצבעים אדום, לבן וכחול, בתוספת פס אנכי ירוק בסמוך לתורן, ועל כן כינויו היה "דגל ארבעה צבעים". הצבעים האופקיים זהים בצורתם ובצבעיהם לדגל הולנד. צבעי הדגל ההולנדי מייצגים את הקשר הלאומי, התרבותי וההיסטורי בין הרפובליקה הדרום-אפריקאית לבין מדינת האם שלה בעיני מייסדיה - ממלכת הולנד. הפס הירוק מסמל את עולם הטבע העשיר של יבשת אפריקה, המקום בו ביקשו המתיישבים האפריקאנרים להקים את מולדתם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחמש שנים לאחר הקמת הרפובליקה הדרום-אפריקאית, הוחלט על הצורך בקביעת דגל רשמי. עקב זאת, ב-6 בינואר 1857 התכנסו נציגים בעיר פוצ'פסטרום, והחליטו על עיצוב מוסכם. ב-18 בפברואר 1858, הובא דגל ארבעה צבעים לאישורה של מועצת העם, הגוף המחוקק העליון של הרפובליקה, וזה קיבל את אישורה. עקב כך הדגל נכנס לתוקף. הדגל היה בשימוש רשמי 16 שנים, עד לאוקטובר 1874. באותה השנה, החליט נשיא הרפובליקה דאז, תומאס פרנסיס בורחס, להביא למועצת העם הצעה לדגל חלופי. ההצעה, "הדגל האזרחי" (Burgers Vlag), התבססה על דגלם של ראשוני האפריקאנרים שנדדו בטרק הגדול, כארבעים שנה קודם לכן. היא כללה רקע כחול עם צלב אנדראס אדום בעל מסגרת לבנה. למרות מטענו ההיסטורי וההרואי של הדגל החדש, הוא היה לא פופולרי, וב-10 במאי 1875, מועצת העם חזרה בה מהחלטתה הקודמת, והחזירה את דגל ארבעת הצבעים למעמדו כדגל הרפובליקה.[1][2][3] הדגל היה בתוקף עד ה-31 במאי 1902, אז הרפובליקה הדרום-אפריקאית הובסה על ידי בריטניה במלחמת הבורים, וחדלה מלהתקיים.

לאחר ניצחון הבריטים על הרפובליקה הדרום-אפריקאית, הם הקימו על חורבותיה את מושבת טרנסוואל, אשר התקיימה עד שנת 1910. למושבה זו בחרו הבריטים נס אדום כללי, האופייני לדגלי מושבותיהם, כאשר אין בדגל שום ייצוג לדגל ההיסטורי של המקום - דגל הרפובליקה הדרום-אפריקאית. בשנת 1910 אוחדו שטחי הרפובליקה עם שאר המושבות הבריטיות באזור, ועל בסיסן הוקם איחוד דרום אפריקה. בשנת 1928 אימצה המדינה החדשה דגל חדש, אשר כלל ייצוג בולט לדגל הרפובליקה הדרום-אפריקאית. במרכז הדגל החדש עמד דגם מוקטן של דגל הרפובליקה, כאשר ברקע הדגל נמתחים בין השאר פס כחול ופס לבן, אשר ניתן לזהותם עם הפסים המופיעים בדגל הרפובליקה הדרום-אפריקאית. לאחר נפילת האפרטהייד והקמת דרום אפריקה החדשה, יש אשר זיהו את ייצוג האדום, הלבן והכחול בדגלה החדש כנקודות השראה מדגל הרפובליקה הדרום-אפריקאית, וכניסיון לתת בדגל ביטוי לנוכחות ההולנדית בתולדותיה של דרום אפריקה.

לצד ייצוג רשמי, במאה השנים האחרונות זכה לא פעם דגל הרפובליקה הדרום-אפריקאית לשימוש לא פורמלי, בדרך כלל כסמלה של הלאומיות האפריקאנרית. כך היה למשל במסגרת מרידת מאריץ בשנים 1914 ו-1915, אז המורדים האפריקאנרים בטרנסוואל הכריזו עליו כעל דגל מדינתם החדשה. בשנים מאוחרות שימש הדגל גם כן למטרות דומות, בעיקר תנועות לאומניות פאשיסטיות אפריקאנריות שהתנגדו לביטול האפרטהייד,[4][5] ארגונים כדוגמת חזית ההתנגדות האפריקאנרית.[6]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Pama, C. (1965). Lions and Virgins.
  2. ^ Brownell, F.G. (1993). National and Provincial Symbols.
  3. ^ Appelgryn, M.S. (1976). 'Pogings van Pres T.F. Burgers om die Vlag en Wapen van die ZAR te Verander' in Historia (September 1976).
  4. ^ Ashplant, T.G.; Dawson, Graham; Roper, Michael, eds. (2013). The Politics of War: Memory and Commemoration. Routledge. p. 121. ISBN 9781134696574.
  5. ^ Hopkins, compiled by Pat; Hilton-Barber, Bridget (2005). Worst journeys : an anthology of South African travel disasters. Cape Town: Zebra Press. p. 204. ISBN 9781770071018. Retrieved 10 March 2016.
  6. ^ לדוגמה, באתר האינטרנט של התנועה