דיקסיט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מספר קלפי משחק
מהלך המשחק

דיקסיטלטינית: Dixit) הוא משחק קלפים מבית היוצר ג'ין לואיס רובירה, שפורסם על ידי חברת לייבלנד (Libellund) בשנת 2010. פירוש המילה דיקסיט בלטינית הוא: "היא אמרה" או "הוא אמר".

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המשחק כל שחקן מקבל שישה קלפים אקראיים. על פי סדר תורות שהוחלט, בכל פעם, השחקן שהוא המספר, מעיין בקלפיו ואומר בקול רם אסוציאציה שעולה בראשו לאחד מהקלפים שבידו (מבלי להראות את הקלף לשאר המשתתפים). שאר השחקנים מעיינים בקלפיהם ובוחרים את הקלף שלדעתם ממחיש את האסוציאציה באופן הטוב ביותר. לאחר מכן כל השחקנים נותנים את הקלפים שבחרו למספר, מבלי להראות אותם, והוא טורף אותם יחד עם הקלף שלו. לאחר מכן מניחים את כל הקלפים באופן אקראי עם הפנים כלפי מעלה ונותנים לכל קלף מספר. כל שחקן, מקבל בתחילת המשחק כרטיסיות מרובעות מקרטון קשיח כמספר השחקנים, הממוספרות מ-1 ועד מספר השחקנים במשחק. כל שחקן פרט למספר מניח עם הפנים כלפי מטה (מבלי להראות לאחרים), את הכרטיסייה עם מספר התמונה שלהערכתו היא התמונה של המספר. אחר כך כולם הופכים בו זמנית את הכרטיסיות.

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשני מקרי הקיצון - בהם כל השחקנים מצליחים לנחש איזה קלף הוא של המספר, או לחלופין כולם נכשלים בניחוש - המספר לא זוכה בנקודות ואילו כל שאר השחקנים מקבלים שתי נקודות. אם חלק מן השחקנים הצליחו לנחש נכונה, אז המספר והמנחשים נכונה מקבלים שלוש נקודות והשחקנים שלא ניחשו נכונה לא זוכים בנקודות. כל שחקן שבלבל אחר וגרם לכך שיצביע לקלף שלו במקום לקלף של המספר, מקבל נקודה על כל שחקן שהצליח לבלבל.

המשחק נגמר כאשר כל חפיסת הקלפים נגמרת.

הרחבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק קיימות 8 הרחבות שמוסיפות קלפים למשחק:

  1. דיקסיט 2 - quest.
  2. דיקסיט 3 - journey.
  3. דיקסיט 4 - origins.
  4. דיקסיט 5 - daydreams.
  5. דיקסיט 6 - memories.
  6. דיקסיט 7 - revelations.
  7. דיקסיט 8 - harmonies.
  8. בנוסף, קיימת הרחבה נוספת שבגרסה המתורגמת לעברית משווקת בתוך משחק הבסיס - דיקסיט odyssey.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק זכה בעשרות פרסים חשובים בתחום משחקי הקלפים[1]:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דיקסיט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]