דמופילוס מתספיאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דמופילוסיוונית: Δημόφιλος; המאה ה-5 לפנה"ס) היה מצביא יווני בן העיר תספיאה שפיקד על הכוחות התספאים בקרב תרמופילאי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על ילדותו של דמופילוס לא ידוע דבר פרט לזאת שהיה בן העיר תספיאה ושם אביו היה דיאדרומוס.[1] בשנת 480 לפנה"ס הוא פיקד על כוח של 700 תספאים שהצטרפו אל מלך ספרטה לאונידס הראשון שיצא לעצור את פלישת הפרסים ליוון. אנשיו של לאונידס נאבקו בפרסים במעבר צר בהרים בשם תרמופילאי.

בתחילת קרב תרמופילאי הצליחו היוונים להדוף בהצלחה את ההתקפות הפרסיות, אולם בוגד יווני בשם אפיאלטס הראה לפרסים מעבר צר שאפשר להם לאגף את היוונים. מלך פרס חשיארש הראשון שלח את מצביאו הידרנס עם אפיאלטס, הם צעדו כל הלילה ועם עלות השחר הגיעו לנקודה ממנה יכלו היוונים לראות אותם. לאונידס הורה לכל בעלי בריתו לסגת כשהוא מקריב בכך את חיי אנשיו שחיפו עליהם. אולם דמופילוס ו-700 התספאים סירבו לסגת והודיעו שיישארו עם לאונידס עד הסוף המר. נשארו עמם גם 2,000 תבאנים שלאונידס כפה עליהם להישאר כי חשש שיערקו אל האויבים. בתחילה תקפו הפרסים חזיתית תחת פיקודו של מרדוניוס, ההתקפה נכשלה אף על פי שלאונידס מת. לאחר מכן הידרנס תקף מאחור והיוונים כולם נטבחו לאחר הקרב העלו הפרסים את תספיאה באש והתושבים נמלטו לפלופונס.[2]

בסרט 300 הספרטנים הוא מגולם בידי השחקן היווני יורגוס מוציוס. אם כי בסרטים ובספרים אחרים העוסקים בקרב הוא אינו נזכר לרוב. בתרמופילאי יש אנדרטה לזכרו לצד האנדרטה המוקדשת ללאונידס, גם בתספיאה המודרנית קיימת אנדרטה דומה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הרודוטוס. היסטוריה. תרגמו וכתבו מבואות: בנימין שימרון ורחל צלניק-אברמוביץ. פפירוס, בית ההוצאה - אוניברסיטת תל אביב, 1998.
  • כתבי הירודוטוס. מתורגמים מיוונית עם מבוא והערות מאת ד"ר אלכסנדר שור. ירושלים, ראובן מס, תרצ"ה. העתק דיגיטלי באתר "דעת".
  • משה עמית, תולדות יוון הקלאסית, הוצאת מאגנס, תשס"ב (הספר בקטלוג ULI)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרודוטוס, ספר ז', 222.
  2. ^ הרודוטוס, ספר ח', 50.