לדלג לתוכן

הידרנס (בן הידרנס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הידרנס היה מצביא פרסי. מפקדם של בני האלמוות, יחידת עילית בצבא הפרסי. השתתף באופן פעיל בקרב תרמופילאי.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הידרנס היה בנו של הידרנס, אציל פרסי אשר יזם יחד עם אוטאנס, גובריאס ודריווש, קשר של שבעה אצילים נגד גאומתה.[1] לאחר הקשר הפך דריווש למלך ותיגמל יפה את כל ידידיו. הידרנס הבן מונה למפקד בני האלמוות. יחידת עילית בצבא הפרסי שמנתה 10,000 איש. הרודוטוס כותב ששם היחידה הגיע מכך שנהגו להחליף במהירות כל חייל שמת בחייל חדש.[2]

הרודוטוס מזכיר שבנו של הידרנס סיסמאנס היה גם הוא מפקד בצבא.[3] נכדו של הידרנס היה הסטרפ המפורסם טיספרנס.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הידרנס נזכר לראשונה אצל הרודוטוס בנוגע למקרה מוזר שאירע בספרטה.

דריווש הראשון מלך פרס שלח שליחים אל כל ערי יוון בדרישה להביא לו "אדמה ומים" כסמל לכניעה. כאשר קיבלו הספרטנים דרישה זו השליכו את השליחים לבאר באומרם ששם ימצאו אדמה ומים. אולם בשל פגיעה זו בשליחים מאז התקלקלו כל הקרבנות שהספרטנים הקריבו. כדי לכפר על המעשה התנדבו שני ספרטנים ספרתיאס, ובוליס, להסגיר עצמם למלך פרס. הידרנס קיבל את פניהם בחוף אסיה וניסה לשכנעם להפוך לאוהבי המלך. אולם הם סירבו וענו להידרנס שהוא מכיר אך את טעם העבדות ולא את טעם החירות.[4]

לאחר מותו של דריווש עלה לשלטון בנו חשיארש הראשון. הוא פתח בהכנות למסע מלחמה חדש נגד יוון. הספרטנים הציבו 300 לוחמים תחת הנהגתו של המלך לאונידס הראשון, במעבר צר בהרים בשם תרמופילאי. הפרסים הטילו את כל כוחותיהם למערכה. אולם נתקלו בהתנגדות עיקשת וספגו אבדות כבדות. לפיכך שלח המלך את הידרנס ובני האלמוות קדימה. אולם גם הם נכשלו. המצב היה כלאחר יאוש, אולם אז הגיע יווני בשם אפיאלטס והראה לפרסים מעבר בהרים שאפשר לאגף את חייליו של לאונידס.

המלך שלח את הידרנס יחד עם אפיאלטס אל המעבר. הם הלכו כל הלילה דרך יער אלונים כשהגיעו לפסגת ההר נתקלו בבני פוקיס שהוצבו שם לשמירה בידי לאונידס. הידרנס נבהל משום שסבר שאלו הספרטנים, אולם אפיאלטס הרגיע אותו ואמר שאלו הפוקים. אלו האחרונים נבהלו גם הם משום שסברו שהפרסים יוצאים להתקפה על פוקיס. הם נסוגו מערבה ותפסו עמדות, אולם הפרסים התעלמו מהם והמשיכו מזרחה. עם עלות השחר הבחינו הספרטנים בפרסים המתקרבים. לאונידס הורה במהירות לבעלי בריתו לסגת בטרם יחסמו הפרסים את דרכי המילוט. במקום נותרו 300 ספרטנים, 700 תספאים, ו-2,000 תבאנים.

כשעלתה השמש התקיפו הפרסים בלי לחכות להידרנס. התפתח קרב קשה במהלכו נהרג לאונידס. בהמשך הקרב הצטרף הידרנס למערכה והספרטנים נהרגו עד אחד.

הידרנס בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרודוטוס, ספר ג', 70.
  2. ^ הרודוטוס, ספר ז', 83.
  3. ^ הרודוטוס, ספר ז', 66.
  4. ^ הרודוטוס, ספר ז', 135.
  5. ^ תורגם לעברית בידי אוריאל שלח, והודפס בהוצאת מ. ניומן בשנת ה'תשכ"ב.