דסיור ניו-גינאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןדסיור ניו-גינאי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
תת־מחלקה: כיסאים
על־סדרה: כיסאים אוסטרלים
סדרה: טורפי כיס
משפחה: נמיות כיס
סוג: דסיור ניו-גינאי
מינים

ראו בגוף הערך

שם מדעי
Murexia
טייט & Archbold, 1937
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דסיור ניו-גינאי (שם מדעי: Murexia) הוא סוג של טורף כיס קטן דמוי נמיה-חולדתית ממשפחת נמיות הכיס אשר אנדמי לאיי גינאה החדשה וכולל 5 מינים.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המינים בסוג זה תוארו מדעית במהלך המאה ה-19, ובתחילה סווגו כמינים בסוג פסקוגל או בסוג אנטכינוס. בשנת 1937, הוקצה עבורם סוג נפרד על בסיס מאפיינים מורפולוגיים וגנטיים. המעמד הנוכחי של הסוג אינו מוסכם; הזואולוג האוסטרלי קולין גרובס טען בשנת 2005 שיש להקים סוג נפרד עבור כל אחד ואחד מהמינים, בהתבססו על ניתוח מורפו-קלדיסטי שבוצע בשנת 2002; בטקסונומיות המתבססות על גרובס, הסוג דסיור ניו-גינאי כולל כיום מין יחיד בלבד: דסיור קצר-שיער. לעומת זאת, בדיקות גנטיות מולקולריות שבוצעו ב-1998, ב-2000 וב-2007, תומכות בכך שיש להשאיר את הסוג על כנו, שכן המינים אינם נבדלים כל כך גנטית עד כדי פיצול מלא לסוגים נפרדים. בנוסף, טקסונומיות מסוימות מותירות בסוג זה שני מינים (קצר-שיער ורחב-פס), ומפצלות את השאר לסוגים. ארגון השימור IUCN ממשיך להתייחס לכולם כאל מינים.

מבין טורפי הכיס, הסוגים הקרובים ביותר מבחינה גנטית לדסיור הניו-גינאי הם הדסיור המנומר בעל מידות הגוף הגדולות והפרווה הזיפית והמנומרת, והסוג דסיור מפוספס הכולל מספר מינים בעלי פרווה אדמדמה-כחלחלה מפוספסת.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיני הדסיור הניו-גינאי חולקים ביניהם קווי דמיון רבים: הם בעלי מבנה גוף גוצי וגמיש, ראש עגלגל עם חרטום מחודד וזנב דקיק ארוך. יש להם רגליים ואוזניים קצרות במיוחד, עיניים גדולות ואף זעיר. הם בעלי טפרים חזקים ורפידות דביקיות בכפות הרגליים המקנות להם יכולת טיפוס מעולה על עצים. הפרווה שלהם קצרה יחסית לטורפי כיס אחרים, ומורכבת משערות זיפיות צפופות. צבעם של המינים נע בין אפרפר לחום או בז', כאשר הגחון בהיר משאר הגוף, והסנטר לבנבן. על חוטמם הוורדרד יש שפם זיפי ארוך. מידות הגוף שלהם נעות בין 12 ל-32 ס"מ ומשקלם 30–200 גרם. הזכרים לרוב גדולים באופן ניכר מהנקבות.

כל המינים בסוג אנדמיים לגינאה החדשה, כולל מספר איים סמוכים. בית הגידול שלהם הוא ביערות גשם טרופיים בגבהים של 2,600-600 מטר מעל פני הים. הם ניזונים בעיקר מחרקים בכל הגדלים, וכן מחולייתנים קטנים. חלק מהם פעילים ביום וחלק בלילה. את שעות המנוחה הם מבלים בקינים מוגנים - בצמרות העצים או מתחת לאדמה. הנקבה ממליטה לכל היותר 4 גורים לאחר תקופת הריון של 19 ימים. המידע אודות האקולוגיה והרבייה של המינים לוקה בחסר - בין השאר בשל בית הגידול הבלתי נגיש שלהם.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דסיור ניו-גינאי בוויקישיתוף