נמייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה mw.wikibase.entity.lua בשורה 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.

נמייה (שם מדעי: Herpestes) היא סוג של יונקים בסדרת הטורפים, הנמנה עם משפחת הנמייתיים, וכולל 10 מינים. הסוג נפוץ באפריקה, באסיה ובדרום אירופה, והובא על ידי אדם אף לאזורים אחרים בעולם.

תפוצתה בארץ ישראל, בכל צפון ישראל ומרכזה, בבקעת הירדן עד ים המלח, בפרדסים במישורים ובקרבת יישובים.

תיאור פיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גופה של הנמייה נמוך ומאורך ובעל גוף גלילי. זנבה ארוך, ראשה מחודד ורגליה קצרות.

מזונה של הנמייה מגוון, היא טורפת מבחר רחב של בעלי חיים קטנים, לדוגמה, יונקים זוחלים, עופות דגים חרקים וכו'. ואף היא אוכלת פירות וירקות. כל חושיה של הנמייה מפותחים ובעיקר חוש השמיעה והריח. הנמייה בעל חיים חברתי חיה במשפחות פוליגמיות המונות זכר אחד, אחת עד שלוש נקבות בוגרות וגוריהם. בדומה לקרובתה, גירית הדבש, גם הנמייה מגלה חסינות מסויימת (אך לא מוחלטת) לארסם של נחשים.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההזדווגות מתרחשת בתחילת האביב. הזכר מחזר אחרי הנקבה, בדרך כלל חלה המלטה אחת בשנה, אך אם הנקבה מאבדת את גוריה היא עשויה להמליט פעם נוספת באותה שנה. הוולדות נולדים בחודשים אפריל- מאי כשהם עיוורים, אוזניהם אטומות וגופם מכוסה פרווה צהבהבה דלילה. הפרווה מתחלפת לאחר מספר ימים, העיניים מקבלות צבע אפור אופייני כאשר הגורים בני גיל שלושה שבועות ובני פחות מחודש ימים מתחילים הצעירים להגיב לקולות. בגיל חודשיים וחצי מתחילים הגורים להתלוות אל הוריהם ולחקות את כל מעשיהם. בגיל שנה הם מגיעים לגודל של בוגר ולבגרות מינית.

תוחלת החיים בשביה, עד 14 שנה.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]