דרקון (מדינאי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דְּרָקוֹן (ביוונית Δράκων; באנגלית בעקבות הלטינית Draco) היה מחוקק יווני וארכון אפונימוס באתונה בן המאה ה-7 לפנה"ס, שהחליף לראשונה את המערכת הקיימת של חוקים בעל פה ונקמות דם בקודקס חוקים כתוב אשר נאכף אך ורק על ידי בית משפט. חוקיו הכתובים של דרקון הפכו לידועים בשל קשיחותם, והתואר "דראקוני" משמש היום כהתייחסות לחוקים אשר נושאים אופי בלתי סלחני.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך האולימפיאדה ה 39 (שהתרחשה ב 622 לפנה"ס או 621 לפנה"ס), דרקון ביסס את הקודקס החוקי עמו הוא מזוהה. מעט ידוע לגבי חייו. ייתכן כי היה שייך לאצולה היוונית באתיקה, עימה משייך אותו הכותב בן המאה ה-10 לספירה סודא, טרם תקופתם של שבעת חכמי יוון. סודא גם כותב את הפולקלור לגבי מותו בתיאטרון של אגינה. בתצוגה מסורתית של תמיכה יוונית, תומכיו "השליכו כה הרבה חולצות, כובעים ומעילים על ראשו, עד כי נחנק ונקבר באותו תיאטרון".


החוקים המדוברים אופיינו בהחמרה יתרה עם פשוטי העם. יתרונם היה ניסוחם בכתב ופרסומם באופן קבוע במרכז העיר, עובדה שהביאה לנגישות רחבה יותר להמונים, ואפשר להם לפנות לבית המשפט. עונש מוות נגזר גם על עבירות קלות. בעלי חוב ממעמד נמוך יותר מנושיהם, אולצו להשתעבד להם, וככלל היו החוקים מוטים לטובת בני המעמדות הגבוהים. לפי פלוטארכוס, כשנשאל דרקון מדוע הוא גוזר עונש מוות בצורה כה רחבה, השיב: "הוא מונע פשעים קלים, ובנוגע לפשעים כבדים - אין עונש חמור יותר שאני יכול לחשוב עליו".

העלאת החוקים על הכתב בידי דרקון הינה אבן דרך בהתגבשות הדמוקרטיה האתונאית כיוון שהיא ביטלה את המצב ששרר עד אותם ימים, שבו ידיעת החוק הייתה מנת חלקם של המעמד השולט, דבר שנתן להם יתרון משפטי על פני דלת העם.

את חוקי דרקון ערך מחדש סולון, ארכון אתונה, בראשית המאה ה-6 לפנה"ס.

על שום קשיחותם, מכונים עד היום חוקים לא סבירים וקשים במיוחד בשם "חוקים דרקוניים". מקובל גם המינוח "חוזה דרקוני" עבור חוזים המנוסחים בצורה הוגנת רק עבור אחד מהצדדים.

למדינאי דמדס, שחי כשלוש מאות שנים לאחר דרקון, מיוחסת האמירה שחוקיו של דרקון הם "חוקים שנכתבו בדם".

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.