האחים פרייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האחים פרייר: אמיל ואיזאק פרייר

אמיל פריירצרפתית: Émile Pereire; ‏3 בדצמבר 18005 בינואר 1875) ואחיו איזאק פריירצרפתית: Isaac Pereire;‏ 25 בנובמבר 180612 ביולי 1880) היו דמויות מפתח בעולם הפיננסים והתשתיות בצרפת בתקופת הקיסרות השנייה. בתקופת השיא של פעילותם הכלכלית, איתגרו האחים פרייר את העליונות של הענף הצרפתי (אנ') של משפחת רוטשילד. כמו הרוטשילדים, גם האחים פרייר היו יהודים, אך בשונה מהם הם היו ספרדים ממוצא פורטוגלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכדיו של ז'אקוב רודריג פרייר. אביהם איזאק פרייר המשיך לשכלל את שפת הסימנים שפיתח אביו, אך מת במגפה ימים אחדים לפני הולדת בנו השני איזאק שנקרא על שמו. בילדותם גדלו בעוני, נהנים מתמיכתם של יהודים אחרים ושל הקהילה היהודית-פורטוגזית בבורדו. לאחר שעסק למכירת בגדים שהקימה אמם האלמנה כשל, נשלחו האחים לפריז. אמיל שעבד זמן מה אצל ג'יימס דה רוטשילד פרש והקים יחד עם אחיו איזאק, שהיה מחסידיו של קלוד-אנרי דה סן-סימון, בנק השקעות קטן.

מיזם משותף שלהם עם הממשלה להקמת קו רכבת מפריז לסן-ז'רמן-אן-לה שנחנך באוגוסט 1837, הביא להם הצלחה כלכלית משמעותית ראשונה ופרסום רב.

אז'ן פרייר (אנ'), בנו של איזאק, היה איש כספים ופוליטיקאי צרפתי, ממייסדי בנק טרנסאטלנטיק (אנ') הצרפתי. בתו מרי-הרמינה רודריגז-פרייר נישאה לז'יל הלפן, בתם היא הפילנתרופית נעמי דה רוטשילד (אנ') שנישאה לבן משפחת רוטשילד המתחרה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Helen M. Davies (2015). Emile and Isaac Pereire: Bankers, Socialists and Sephardic Jews in Nineteenth-Century France. Manchester: Manchester University Press.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות ובנושא צרפת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.