הגירוש מגן עדן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגירוש מגן העדן לפני השיחזור (משמאל) ואחריו

הגירוש מגן עדן (La Cacciata dei progenitori dall'Eden) - פרסקו של תומאסו די סר ג'ובאני די מונה קאסאי, המכונה מזאצ'ו מתקופת הרנסאנס המוקדמת (המאה ה-15: 1425 - 1428) התמונה נמצאת בקפלת בראנקצ'י.

תוכן היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביצירה מוצג רגע הגירוש של אדם וחוה מגן עדן, סצנה מהברית הישנה. יש הרואים ביצירה זו פריצת דרך באומנות משום שהיא מייצגת את תפיסות העולם החדשות ברנסאנס.

ביצירה חוה מכסה את איבריה, לאחר שאכלה את פרי עץ הדעת. פניה מראות כאב, פיה פעור בזעקה והיא בוכה.

האדם ביצירה שפוף וידיו על פניו.

פרשנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה פרספקטיבה הבנויה על קווי אלכסון, בה רואים את אדם וחווה כיוצאים ממין שער. נקודת התצפית משכנעת וברורה. עוד התקדמות פרספקטיבית היא קיצורו של מלאך אלוהים הנמצא מעליהם. הדימוי נראה משכנע ביותר, מלא נפח ומציאותי.

בניגוד ליצירות אומנות מימי הביניים ולאחר מכן, ניתן לראות ביצירה זו הומניזם בולט, זאת בניגוד למסורת האומנותית. יש הרואים בדרך התיאור של אדם וחווה בתמונה כדרך תיאור הרוויה ברגש ואנושיות: סבל, כאב, בושה, זעקה, הבאה לידי ביטוי גם בארשת פניהם של אדם וחווה וגם בתנועות גופם.

ביצרה אין פרופורציות - אנטומיה לא נכונה בגופם של אדם וחווה . ניתן לראות זאת ביד ימין של חווה שנראית ארוכה בפרופורציות של גופה, הרגליים של אדם ארוכות מאוד ביחס לגופו ובכך רואים את האנטומיה השגוייה שביצירה . הסיבה שהצייר לא צייר את הדמויות בפרופורציה נכונה היא כי האמן מזאצ'ו מתמקד יותר בהעברת המסר ובסיפור של היצירה ולא הפריע לו שהדמויות יהיו לא פרופורציונליות .

צנזורה ושיחזור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף המאה ה-17, שלוש מאות שנה אחרי שהתמונה צוירה, הדוכס הגדול של טוסקנה, קוזימו דה מדיצ'י, ציווה להוסיף עלי תאנה שיכסו את ערוותן של שתי הדמויות. העלים נמחקו כשהתמונה עברה ניקוי ושחזור בשנות ה-80 של המאה העשרים.

הבדלים מהתיאור המקראי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש כמה הבדלים בין התמונה לתיאור שנמצא בספר בראשית:

  • בתמונה, אדם וחוה עירומים (ובצנזורה- מכוסים בעלי תאנה); בבראשית ג, כ"א כתוב: "ויעש ה' אלהים לאדם ולאשתו כתנות עור וילבישם". (עלי התאנה אמנם מופיעים בסיפור המקראי, אך בשלב מוקדם יותר).
  • בתמונה יש רק מלאך (כרוב) אחד; בבראשית ג, כ"ד כתוב: "וישכן מקדם לגם עדן את הכרוכים", בלשון רבים.
  • בתיאור המקראי אין איזכור של הקשת שמופיע בצד שמאל של התמונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הגירוש מגן עדן בוויקישיתוף