לדלג לתוכן

הדומה הבויארית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדומה הבויארית
Боѩрскаѩ доума
מדינה רוסיה הצאריתרוסיה הצארית רוסיה הצארית
סוג מועצה מייעצת
היסטוריה
תקופת הפעילות המאה ה־14 – הווה (כ־624 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
משכן
הקרמלין, מוסקבה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הצאר מיכאיל פיודורוביץ' והבויארים.
ישיבת הדומה הבויארית.

הדומה הבויאריתרוסית: Боя́рская ду́ма) הייתה המועצה הגבוהה ביותר של רוסיה הצארית, שהייתה מורכבת מנציגי האצולה הפיאודלית[1] וייעצה לצאר. הדומה הבויארית הייתה המשך התפתחותה של הדומה הנסיכותית מהמאה ה-14 במדינה הרוסית. התקיימה מהמאה ה-14 ועד לתחילת המאה ה-18.

הדומה הבויארית לא הייתה גוף עצמאי ושימשה כמועצת מדינה, שפעלה תמיד לצד הצאר וייעצה לו בענייני ניהול המדינה ויחד איתו ייצגה את הרשות המבצעת. אחדות זו התבטאה במיוחד בענייני חקיקה וביחסים בינלאומיים. בכל המקרים, התקבלה החלטה בצורה הבאה: "הריבון ציווה והבויארים דנו" («Государь указал и бояре приговорили») או "בצו הריבון, הבויארים פסקו" («По государеву указу бояре приговорили»).

הדומה הבויארית התקיימה עד תחילת המאה ה-18. בשנת 1711 הקים הצאר פיוטר הראשון גוף ממשלתי חדש - הסנאט הרוסי[2].

הדומה הבויארית היה מוסד פוליטי שיצר והוביל את נסיכות מוסקבה ואת הסדר הציבורי. אופייה האריסטוקרטי של הדומה בא לידי ביטוי בכך שרוב חבריה כמעט עד סוף המאה ה-17 היו שייך למעגל צר של משפחות אצילות ומונו לדומה על ידי הצאר בהתאם לוותק. התמיכה הבלתי פוסקת היחידה במבנה ובמשמעותה של הדומה הייתה המנהג, שמכוחו קרא הריבון לנהל את אנשי מעמד הבויארים בסדר היררכי מסוים.

הרכב הדומה במוסקבה כלל רק את הבויארים במשמעות העתיקה של מילה זו, כלומר בעלי אדמות חופשיות ואז, עם הפיכתם לאנשי שירות, נוצרה חלוקה בין הבויארים בכלל ומשרתי המדינה במובן המדויק. המעמד הגבוה של המשרתים הוכנסו לארמון כדי לסייע ללא הרף לדוכס הגדול בענייני המינהל בנסיכות מוסקבה. קטגוריה נמוכה נוספת של אותם משרתים בחצר היו כאלה שקיבלו את "הדרך" להיכנס לשירות במוסד המדינה.

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Боярская дума
  2. ^ "реформа государственного управления".