הוט קוטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הוֹט קוּטוּרצרפתית: Haute couture - ונהגה אוֹט קוּטיר,[1] "תפירה עילית" או "עיצוב אופנה עילית") הוא מונח בתחום עיצוב האופנה, שמשמעותו ביגוד ואביזרי אופנה יוקרתיים שהוכנו והותאמו באופן אישי.

אופנת הוט קוטור עשויה בדרך כלל מאריג משובח ותפורה בשימת לב מרבית לכל פרט, לעיתים קרובות בעבודת יד. המונח הוט קוטור הונהג לראשונה בפריז בשנת 1945 על ידי מעצב האופנה שארל פרדריק וורת', שהיה דווקא אנגלי במקורו.

בגד המוגדר כ"הוט קוטור" נתפר באופן מיוחד להזמנת הלקוח ועל פי מידותיו בלבד, עשוי בדרך כלל מחומרי גלם יקרים, ונתפר בקפידה רבה על איכות התפר והגימור, כשלעיתים קרובות נעשה שימוש בשיטות עבודה ידניות ומורכבות הדורשות זמן עבודה ארוך. בעיצוב ובתפירת בגד "אופנה עילית" מושם דגש עליון על מראהו של הבגד והתאמתו לדרישות הלקוח. לכן, בגדים ואביזרי אופנה אלה יקרים במידה ניכרת מביגוד המיוצר בשיטות ייצור המוני. השימוש במונח אינו מכוון לבגדים בלבד, אלא גם לאביזרי אופנה יוקרתיים במיוחד, כדוגמת תיקי יד של פראדה, נעליים של גוצ'י ועוד, שמחירם עשוי להרקיע שחקים.

המונח הצרפתי Haute couture הוא שם מוגן בצרפת וניתן להשתמש בו רק לצורך תיאור מוצרים של מעצבי אופנה העומדים בתנאים נוקשים של לשכת האופנה הצרפתית:

  1. העיצוב חייב להיעשות בהזמנה מיוחדת, אשר דרשה מדידה מיוחדת לפחות פעם אחת.
  2. סדנת העבודה בפריז חייבת להכיל לפחות חמישה עשר עובדים.
  3. בכל עונה חייבת החברה להציג עבור התקשורת קולקציה המכילה 35 דגמים לערב וליום.

למרות זאת, רבים מיצרני הביגוד בייצור המוני, המיוצר במידות רבות לקנייה מיידית, עושים שימוש במונח כדי להקנות למוצריהם יוקרה וכוח משיכה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הוט קוטור בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ למרות המקור הצרפתי, בעברית נהוג לכתוב ולבטא "הוֹט קוּטוּר"