תפירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונה של מכונת תפירה ישנה
ציור של ילדה העוסקת בתפירה

תפירה היא פעולת חיבור בדים, עורות, נירות או לעיתים רשתות מחומרים שונים באמצעות חוט. אפשר לתפור במלאכת יד בעזרת מחט בעלת קוף שבו משחילים את החוט או לתפור במכונת תפירה.

בדרך כלל תופרים בגד כך שתך התפירה נסתר מעין, אך בתקופות שונות תפרו בגדים עם חוטי רקמה שהם עבים יותר מחוטי תפירה וכך קבלו בגדים צבעוניים יותר. עם המצאת מכונת התפירה, שהקלה את יצירת הבגדים התחילו להשתמש בתכי תפירה גלויים שחיזקו ועטרו את הבגדים בו זמנית. למכונות התפירה החשמליות כיום יש מגוון תכי רקימה שבעזרתם אפשר לרקום מה שרוצים על בגדים, כלי מיטה וכל מה שרוצים. אף הנוהג של בחירת צבע החוט לתפירה כך שייטמע בצבע הבד הולך ונזנח, עם הפוך תכי התפירה לקישוטיים יותר, ודומים יותר לרקמה.

נעליים נתפרות על ידי הסנדלר, ויש כריכות ספרים הנתפרות על ידי הכורך.

תכי תפירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"שעת התפירה", ציור מאת Hugo Oehmichen
תלמידה ומורה ליד מכונת תפירה בבית ספר לבנות ג' בירושלים.
תלמידות בשיעור תפירה בבית הספר רמז ביהוד, אמצע שנות החמישים

מיכלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מיכלב" מלשון חיבור, כליבה. תך זמני המיועד להצמדת חלקי בד עד שייתפר התפר הקבוע. נוח למדידת בגדים יותר מחיבור סיכות. כמו כן, יתרונו הוא שאין סכנה כי ישבור את מחט מכונת התפירה (בניגוד לחיבור בסיכות). כמו כן, אינו משאיר סימנים רבים בבד במקרה של פרימה.

כדי לתפור תך זה יש להעביר את החוט דרך הבד למעלה ולמטה ללא חזרות. קל למשוך את החוט החוצה בסיום השימוש בתפר. שימוש נוסף הוא לצורך כיווץ בד, כאשר יש לכווץ רק צד אחד של חלקי הבד המוצמדים.

ישנם סוגים שונים של תכים מכליבים, לאזורים שונים בבגד.

יתרונות התך הם בחוט המיוחד שבו משתמשים, שהוא חוט לא מפותל (לא שזור), ואינו משאיר סימנים בגיהוץ.

התכים המכליבים השונים משמשים לדוגמה:

  • להפנות עיבוד של דש הג'קט או החצאית
  • למקם מכפלת
  • לבדוק את מידות החלקים לפני תפירה ממשית במכונה
  • להעביר סימוני גיזרה לבגד כשאין אפשרות להשתמש בגיר

תך נסתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשמו כן הוא, נסתר. תך זה משמש לתפירת מכפלות בבגדים אלגנטים, מכנסים, חצאיות ושמלות מצמר ובבדים עבים בעיקר.

קיימת מכונה לביצוע תך זה הנהוגה בתעשייה ואצל חייטים. בהיעדר הציוד, ניתן לבצע תך זה גם באמצעות חוט ומחט. קיימים שני סגנונות של תכים נסתרים ידניים, רגיל ומוצלב.

לתפירת תך נסתר נוהגים לבחור חוט בצבע מעט כהה יותר מצבע הבד, ולתפור תך דומה למכלב, אלא שהוא צפוף, ובכל פעם שעובדים לצד הימני (הקדמי) של הבדים, לוקחים חוט אחד או שניים מן הבד. כך משתלב התך במרקם הבד. יש להזהר ולא למתוח את הבד יתר על המידה, פן יווצרו שקעים שייראו מצידו הקדמי של הבד.

זיגזג[עריכת קוד מקור | עריכה]

תך מכונה. התך קיים במכונות התפירה הביתיות העכשוויות, במכונות ישנות שבהן היה רק תך ישר, אפשר היה להוסיף אביזרים מיוחדים שנענעו את הבד וכך נוצרו תכי זיגזג. שני תכי הזיגזג שבהם משתמשים הכי הרבה הם 'זיגזג רגיל' בו המחט הולכת צעד אחד באלכסון קדימה -ימינה וצעד שני באלכסון קדימה-שמאלה. 'זיגזג שלושת הצעדים' שבו המחט צועדת שלושה צעדים קטנים באלכסון קדימה -ימינה ואחרי זה המחט צועדת שלושה צעדים קטנים באלכסון קדימה -שמאלה.

הזיגזג משמש לגימור קצוות הבד (בהיעדר מכונת אוברלוק), לרקמות שונות ואפליקציות, לעיבוד אבקות הכפתורים וכן לתפירת בדים גמישים גם כן כתחליף לאוברלוק. ניתן לכוון תך זה גם באורכו וגם ברוחבו.

אוברלוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית "אוברלוק" הוא הלחם של המילים אובר (מעל) ולוק (נעילה).

תך האוברלוק מיועד בעיקר לעיבוד קצוות בדים. קימים סוגים שונים של מכונות אוברלוק, לפי מספר סלילי החוטים שהם נושאות: 3-5. במכונת אוברלוק משוכללות ניתן לבצע גימורים שונים באמצעות מתיחה שונה של החוטים השונים, והסטת מחט התפירה במרחקים שונים.

מכונת האוברלוק מצוידת גם בלהב החותך את שאריות הבד תוך כדי התפירה.

תפר האוברלוק מצטיין בגמישות, ולכן נוהגים לתפור בעזרתו בדים בלי מתיחות - אלסטיות כגון סריגים, טריקו, בגדי ים, הלבשה תחתונה וכדומה.

תך כלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקרא גם אז'ור, על שם הריקמה הלבנה על כלי לבן לבית.

תך הנעשה במכונה, כגימור בבדים דקיקים כשיפון ואורגנזה. נעשה בעזרת מכונת אוברלוק לה יש חלק המיוחד לתך זה, או בתפר זיגזג קטן מאוד וצפוף.

במכונת אוברלוק התך נעשה על ידי צמצום התפר לרוחב מינימלי, קיצור התפר, ומתיחת החוטים כדי ליצור מראה סיומת דקיק ביותר.

לעיתים מכניסים בתך כלה חוט שקוף וקשה כחוט דיג, והוא נותן לגימור מראה מסולסל.

חייט ותופרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

גבר שמקצועו תפירת בגדים נקרא חייט. אשה שמקצועה תפירת בגדים נקראת תופרת.

חייטות ותפירה נחשבו למקצועות יהודיים, וישנם שמות משפחה רבים הקשורים למקצועות אלו, כגון שניידר [Schneider], קלארמקר Kleermaker], דרסלר [Dessler]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]