החמישייה הסודית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הספר הראשון בסדרת "החמישייה הסודית"

החמישייה הסודיתאנגלית: The Famous Five, לעיתים ידועה בשם "החמישייה" או "החמישייה המפורסמת") היא סדרת ספרים שכתבה הסופרת הבריטית איניד בלייטון ואשר פורסמו בין השנים 19421963. סדרת הספרים היא המפורסמת ביותר מבין ספריה של בלייטון – הכוללים גם את השביעייה הסודית, הרביעייה והתוכי ואת חבורת הבלשים והכלב, והיא מספרת על ארבעה ילדים וכלב אשר חוקרים ופותרים תעלומות רבות, ולאורך ההרפתקאות הם נהיים חברים בלבם ובנפשם.

ספרי החמישייה המפורסמת תורגמו לעברית על ידי הסופר שרגא גפני תחת שם העט אבנר כרמלי.

סדרת הספרים עובדה לסדרות טלוויזיה – העיבוד הראשון בשנת 1978, השני בשנת 1996, עיבוד מונפש בשנת 2008 על קורות ילדיהם של החמישייה המקורית ביחד עם צאצאו של טימי הכלב, וכן עיבוד נוסף שנמצא בשלבי הפקה.

בישראל שודרה הגרסה משנות השבעים בשעות אחר הצהריים במסגרת הרצועה היומית "רואים 6/6" ששודרה בטלוויזיה החינוכית בסוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים. העיבוד השני לסדרה שודר בערוץ הילדים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושה אחים - ג'וליאן בן 12, דיק בן 11 ואן בת 10 - נשלחים כל קיץ לעיירה שקטה בשם קירין, אל דודתם פאני, דודם קוונטין ובתם ג'ורג'יאנה, בת 11 - מתנהגת כמו בן ומתעקשת שיקראו לה ג'ורג'.

הסיפורים כמעט תמיד מתקיימים בחופשות הקיץ של הילדים כאשר הם חוזרים הביתה מהפנימיות בהם כל אחד שוהה במשך השנה. בכל פעם כאשר הם מתאחדים מחדש הם חווים הרפתקה חדשה אשר מתרחשת במיקום שונה בכל אחד מהספרים בסדרה. לפעמים העלילה מתרחשת בקרבת ביתה של ג'ורג' בעיירה קירין; בית זה מכונה בקתת קירין. מכיוון שגם ביתה של ג'ורג' וגם הבתים האחרים באזור הם בני מאות שנים, לעיתים ישנם מעברים סודיים או מנהרות אשר נבנו לצורך הברחה בתשתית של הבתים, אשר משחקות תפקיד מרכזי בעלילה של חלק מהספרים בסדרה. בהזדמנויות אחרות, הילדים יוצאים לקמפינג או טיול משותף או נשלחים לחופשה ביחד במקום אחר, אבל תמיד הם יוצאים בלווית טימי הכלב, כלבה של ג'ורג'. ליד ביתה של ג'ורג' יש מפרץ קטן ובו יש אי; באי יש טירה וארנבות ומרתפים. ליד בקתת קירין יש ביצות ויש צוקים.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החמישייה הסודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'וליאן קירין - הבכור מבין החמישה. בן דוד של ג'ורג' ואחיהם הגדול של דיק ואן. הוא ילד מבריק ומנהיג מטבעו. הדודה פאני מבחינה לעיתים קרובות בפיקחות שלו ובנאמנותו. אביו של מקס בסדרת האנימציה.
 • דיק קירין - בן דוד של ג'ורג', ואחיהם של ג'וליאן ואן. לעיתים מתבלבלים בינו לבין ג'ורג' בשל ההתנהגות שלו והשיער הכהה שלו. דיק הוא הליצן שבחבורה, אבל הוא גם מאוד מתחשב כשצריך. אביו של דילן בסדרת האנימציה.
 • ג'ורג' קירין - ג'ורג'יאנה היא ילדה נערית אשר דורשת מכל מכריה שיקראו לה ג'ורג'. משום שהיא בעלת שיער קצר מאוד והיא מתלבשת כמו בן, לעיתים קרובות אנשים טועים כאשר חושבים בטעות שהיא בן - טעות אשר גורמת לה לאושר רב. היא עקשנית מטבעה ובדומה לאביה, קוונטין, חמומת-מוח. אימה של ג'ו בסדרת האנימציה.
 • אן קירין - הצעירה שבחבורה. היא לא מחבבת את ההרפתקאות אליהן החמישייה נוטה להיכנס אך תמיד נאמנה לחבורה. אימה של אלי בסדרת האנימציה.
 • טימי הכלב - הכלב של ג'ורג' והקמע הבלתי-רשמי של החבורה. מוכן לתקוף זרים בלתי רצויים לפי פקודה של ג'ורג'.

הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הראשון בסדרת "החמישייה הסודית", בסדרה בתרגום מחודש של דנה אלעזר-הלוי בהוצאת "אחוזת בית"

בסדרה יצאו 21 ספרים:

 1. החמישייה מפליגה לאי המטמון (1942) - Five on a Treasure Island - החמישייה מגלה מטמון באי קירין. האוצר הוא מטילי זהב הנמצאים במרתפים
 2. החמישייה יוצאת להרפתקה (1943) - Five Go Adventuring Again החמישייה מגלה מנהרה שמובילה לחוות קירין - חוות משפחתה של ג'ורג' מחברות החמישייה
 3. החמישייה בורחת (1944) - Five Run Away Together
 4. החמישייה במסתורי תל המבריחים (1945) - Five Go To Smuggler's Top
 5. החמישייה בתעלומת הקרקס (1946) - Five Go Off In A Caravan
 6. החמישייה חוזרת לאי קירין (1947) - Five on Kirrin Island Again
 7. החמישייה במחנה קיץ (1948) - Five Go off to Camp
 8. החמישייה בסכנה (1949) - Five Get into Trouble - החמישייה יוצאת להבראה בהרים. במקום סמוך הקרוי "מגדלי קדם" מתרחשים דברים מוזרים. החמישייה חודרת למקום ומגלה שבנה של בעלת המקום כלא אותה ומוכר מתכות שנמצאות בקרקע.
 9. חברי החמישייה היכונו להרפתקה (1950) - Five Fall into Adventure
 10. החמישייה במסע מרתק (1951) - Five on a Hike Together
 11. החמישייה בטירת המסתורין (1952) - Five Have A Wonderful Time
 12. החמישייה במגדל התעלומות (1953) - Five Go Down to the Sea
 13. החמישייה דוהרת להרפתקה (1954) - Five Go to Mystery Moor
 14. החמישייה לוחמת בכנופית החוטפים (1955) - Five Have Plenty of Fun
 15. החמישייה בדרך המסתורית (1956) - Five on a Secret Trail
 16. החמישייה במערות ביליקוק (1959) - Five Go to Billycock Hill - טיס בחיל האוויר נעלם וסבורים שהוא ניסה לערוק ונהרג. החמישייה מצליחה לחלץ אותו וחפותו מתבררת.
 17. החמישייה בטירת האוצר (1958) - Five Get into a Fix
 18. החמישייה מסתבכת (1959) - Five on Finniston Farm
 19. החמישייה בעמק אשמדאי (1960) - Five Go to Demon's Rocks - החמישייה נוסעת לחופשה במגדלור. הם מגלים אוצר ונכלאים במגדלור בידי נוכלים שרוצים לזכות באוצר
 20. החמישייה פותרת תעלומות (1961) - Five Have a Mystery to Solve
 21. החמישייה מתלכדת (1962) - Five Are Together Again

מהדורה מחודשת (תרגום: דנה אלעזר הלוי, הוצאת אחוזת בית):

 1. החמישייה באי המטמון (2011)
 2. החמישייה יוצאת לעוד הרפתקה (2011)
 3. החמישייה מחליטה לברוח (2012)
 4. החמישייה במצודת המבריחים (2012)


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]