הכוחות הבלגיים בגרמניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכוחות הבלגיים בגרמניה
Forces belges en Allemagne
Belgische strijdkrachten in Duitsland
פרטים
מדינה בלגיהבלגיה בלגיה
שיוך צבא בלגיה הכוחות המזוינים של בלגיה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 19462002 (כ־56 שנים)
נתוני היחידה
כוח אדם 40,000

הכוחות הבלגיים בגרמניהצרפתית: Forces Belges en Allemagne או בראשי תיבות FBA; בהולנדית: Belgische strijdkrachten in Duitsland או בראשי תיבות BSD) היה שמו הרשמי של כוח של צבא בלגיה אשר הוצב בגרמניה בין השנים 19462002. הכוח הוצב בתחילה ככוח כיבוש לאחר מלחמת העולם השנייה, ובהמשך ככוח הגנה של ברית נאט"ו מפני ברית ורשה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת העולם השנייה חולקה גרמניה לאזורי כיבוש בין בעלות הברית. ב-1946 התנדבה בלגיה לשלוח 3 בריגדות חי"ר אשר נפרשו באזור הכיבוש הבריטי. זמן קצר לאחר מכן קיבלו הבלגים אזור עם אוטונומיה מבצעית משלהם, אשר מרכזו היה בעיר קלן. כוח בלגי נוסף הוצב גם בבון, אולם עם הקמת הרפובליקה של גרמניה המערבית, יצאו הכוחות הבלגיים מהעיר. הכוחות הבלגיים בגרמניה היו מוגדרים כצבא כיבוש, אולם עם הצטרפותה של גרמניה המערבית לנאט"ו ב-1955 הוא הוגדר מחדש ככוח הגנה, אשר נועד לסייע לגרמניה המערבית מפני מתקפה אפשרית של ברית ורשה.

הכוחות הבלגיים כיסו שטח של 60 ק"מ, שהשתרע מהגבול בין גרמניה המערבית לגרמניה המזרחית ועד לגבול בלגיה עצמה. הכוח נכלל במסגרת קבוצת הארמיות הצפונית של נאט"ו, ומנה באופן סדיר 40,000 חיילים. כולל צוותי התחזוקה מנה הכוח בשיאו 70,000 אזרחים בלגים. בהדרגה צומצמה הנוכחות הבלגית בגרמניה לנוכח היחלשות האיום הסובייטי. עם סיום המלחמה הקרה כלל הכוח הבלגי 24,00 איש בלבד. עם זאת, משפחותיהם של רבים מהחיילים הבלגים עברו להתגורר באזור, ובהדרגה התפתחה במקום קהילה בלגית גדולה אשר היה לה אפילו בית ספר ועיתון משלה. עובדה זו גרמה לכך שהאזור כונה לפעמים "המחוז העשירי של בלגיה".

עם סיום המלחמה הקרה השיק הצבא הבלגי תוכנית לנסיגה הדרגתית מגרמניה, וב-2002 פורק באופן רשמי הכוח הבלגי בגרמניה. אחרוני החיילים הבלגים עזבו את גרמניה ב-2004. מרבית האזרחים הבלגים עזבו יחד עם החיילים, אולם חלק מהמשפחות העדיפו לקבל אזרחות גרמנית ולהישאר בגרמניה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "Le site des ex-Forces Belges en Allemagne". נבדק ב-10 בינואר 2013. {{cite web}}: (עזרה)
  • "Musée des Forces Belges en Allemagne". www.museum-bsd.de. אורכב מ-המקור ב-20 באפריל 2012. נבדק ב-10 בינואר 2013. {{cite web}}: (עזרה)