הכוחות המזוינים של מונגוליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, ואף שהמידע בו כנראה אמין רצוי להוסיף לו מקורות.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סמל הכוחות המזוינים של מונגוליה

הכוחות המונגוליה של מונגוליהמונגולית: Монгол Улсын Зэвсэгт Хүчин) הם הכוחות הצבאיים של מונגוליה הם האחראים להגנה על שלמותה ועל ריבונותה של מונגוליה, המורכבים משני ענפים עיקריים: ענף הצבא וחיל האוויר. נשיא מונגוליה בטולגה קלטמה הוא המפקד העליון של הכוחות המזוינים של מונגוליה.

נכון לשנת 2019 חל במונגוליה גיוס חובה. וכוח האדם הסדיר מונה 35,000 איש, בנוסף לכוח מילואים של 150,000, מהתקציב שלהם הוא 210 מיליון דולר אמריקאי שהוא 1.5% מהתוצר.

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף היבשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף היבשה נוסד בשנת 1912. משרתים בו כ־30,000 והוא מכיל מעל 470 טנקים, 650 נגמ"שים, 700 קני ארטילריה, רובם הכלים ישנים ומתוצר סובייטית.

חיל האוויר המונגולי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רונדל החיל האוויר הנוכחי

חיל האוויר משמש בעיקר להגנה אווירית. עיקר הכלים שעומדים לרשותו הם כלי נ"מ להגנה אווירית לדוגמה S-125 ו־ZU-23-2. בנוסף ל־10 מטוסי קרב, 3 מטוסי תובלה, ו־6 מסוקים.

משמר הגבול המונגולי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – משמר הגבול המונגולי

משמר הגבול המונגולי היא סוכנות של ממשלת מונגוליה שפועלת ככוח מילואים לכוחות המזוינים של מונגוליה. היא שומרת על גבולות המדינה בסמוך לרוסיה וסין וכן מונעת פעילויות לא חוקיות כמו הברחות וסחר בבני אדם. גוף זה גם אחראי על סיור גבולות ועל הסדרת ההגירה הבלתי חוקית. בסוכנות משרתים מעל 3,000 אנשי צוות וכ־300–350 יחידות של אומית[דרושה הבהרה] למשטרה וסוכנויות ממשלתיות אחרות. היא מהווה יחידת סמך של משרד הפנים והמשפטים של מונגוליה.

חיל הפנים של מונגוליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חיל הפנים של מונגוליה
לוחמי החיל בשנת 2010

חיל הפנים של מונגוליה הוא ז'נדרמריה – כח משטרה צבאי למחצה – האחראי על תפקידי שמירה. בנוסף, לצד גופים דומים נוספים, הוא מהווה עתודת מילואים לצבא מונגוליה. הוא מגן על מבנים ממשלתיים ומוסדות כמו גוף השידור הלאומי המונגולי ובית הקברות הלאומי אלטאן-אלגיי. במהלך המלחמה הקרה היה החיל אחראי על סיור גבולות, שמירה ובקרה על הגירה. בסוף שנות ה־80 מנה החיל כ־15,000 חיילים.

בנוסף לחילות אלו קיים גם ענף הנדסה והבניה, ענף הסייבר שהוקם בשנת 2021, ויחידה למשימות מיוחדות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילי צבא העם המונגולי שנלחמים בחיילים יפנים בחלחין גול בשנת 1939.

הכוחות המזוינים של מונגוליה הוקמו בשנת 1912 (כפי שהוא מוכר היום), ובעבר היה בהם ענף של חיל ים קטן (חיל האגם) אבל הוא נסגר בעקבות קיצוצים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]