רונדל (תעופה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטוס ספיטפייר של חיל האוויר המלכותי מתקופת מלחמת העולם השנייה, עם רונדל על גוף המטוס ועל הכנפיים
"הציץ הלאומי" הצרפתי (cockade) בצבעי הטריקולור)

רונדל הוא סמל המופיע לרוב בצורת עיגול, אך גם בצורות אחרות, המוטבע על גבי כלי טיס צבאיים ומיועד לזהות את שיוכו הלאומי של כלי הטיס או את הזרוע הצבאית לה הוא שייך. הרונדלים מעוצבים בצבעים שונים, לרוב בצירוף של שלושה עיגולים או יותר זה בתוך זה, בצבעים שונים שבדרך כלל מייצגים את צבעי דגל המדינה. הרונדל מוטבע בדרך כלל משני צדדיו של גוף המטוס, על גבי המשטח התחתון והעליון של הכנפיים ועל זנב המטוס. לעיצובם ולמיקומם של הרונדלים היו קיימות גרסאות שונות במשך השנים בחילות האוויר השונים. בהרלדיקה משמעות המושג "רונדל" הוא מטען עגול. הרונדל הוא אחד המטענים מהסוג העתיק ביותר שהיו בשימוש בשלטי האצולה, החל מהמאה ה־12 לפחות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוס Nieuport 10 צרפתי מתקופת מלחמת העולם הראשונה

חיל האוויר הראשון שהוקם בעולם היה קודמו של חיל האוויר הצרפתי, "הזרוע האווירונאוטית של הצבא הצרפתי" (Aéronautique Militaire), שהוקם ב־1909. כוח זה הנהיג את השימוש ברונדל בשנת 1912. עיצובו של הרונדל היה מבוסס על ה"ציץ" הלאומי (cockade) בצבעי דגל הטריקולור הצרפתי אדום־לבן־כחול. הציץ היה נהוג החל מימי המהפכה הצרפתית, היה עשוי מסרטים בצבעי הדגל הקשורים יחדיו לעיטור בצורה עגולה והיה נהוג לענוד אותו על הכובע או על דש הבגד. בהמשך פשט המנהג לרבות מארצות העולם והפך למעין הצהרה של מי שענד אותו על השתייכותו או על השקפתו הפוליטית. נפוצו גרסאות בצבעים שונים, שהייתה להם זיקה לדגל או לסמל של המדינה או של הגוף הפוליטי שאיתם ביקש עונד הציץ להזדהות. היה זה אך טבעי שהסמל שאמור היה להיות מוטבע על המטוסים הצרפתים יהיה מבוסס על אותו סמל לאומי שענדו אנשי המהפכה. הרונדל נצבע על שני צדדיו של המטוס באמצע גוף המטוס. בנוסף נצבעו פסים מאונכים בצבעי דגל צרפת על זנב המטוס. הרונדל היה מורכב, בגרסה שקיימת עד היום, ממעגל חיצוני בצבע אדום, בתוכו מעגל בצבע לבן, שבתוכו עיגול בצבע כחול.

חיל האוויר המלכותי הבריטי במלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רונדל חיל האוויר המלכותי הבריטי (RAF)

בראשית דרכו, בתקופת מלחמת העולם הראשונה הנהיג גיס התעופה המלכותי (הגוף שקדם לחיל האוויר המלכותי), סימון של דגל בריטניה (Union Jack) על גבי מטוסיו. הבעיה הייתה שממרחק הסימון הזה היה דומה מדי לצלב הברזל שהיה נהוג על גבי מטוסי שירות האוויר הגרמני (Luftwaffe). על מטוסי שירות האוויר של הצי המלכותי היה נהוג רונדל של מעגל חיצוני אדום ועיגול פנימי לבן, די דומה לזה של חיל האוויר של דנמרק, שבמלחמת העולם הראשונה הייתה מדינה נייטרלית. די מהר אימצו שני הכוחות האוויריים של בריטניה רונדל דומה לזה הצרפתי אך בסדר צבעים הפוך (מעגל חיצוני כחול, בתוכו מעגל לבן ובתוכו עיגול אדום). העיצוב המשותף של הרונדל של גיס התעופה המלכותי ושל שירות האוויר של הצי, שהתאחדו כחיל האוויר המלכותי (RAF) ב־1 באפריל 1918, נהוג עד היום עם שינויים קלים בפרופורציות של המעגלים ובגוונים שלהם.[1]

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רונדל חיל האוויר האמריקני
1. מאי 1917 - פברואר 1918
2. פברואר 1918 - אוגוסט 1919
3. אוגוסט 1919 - מאי 1942
4. מאי 1942 - יוני 1943
5. יוני 1943 - ספטמבר 1943
6. ספטמבר 1943 - ינואר 1947
7. ינואר 1947 עד היום

לסימונים של המטוסים של ארצות הברית ושל רוסיה היו צומתי דרכים משותפות מעניינות במשך השנים. "שירות האוויר של חיל הקשר של צבא ארצות הברית" (Aviation Section, U.S. Signal Corps), קודמו של חיל האוויר של ארצות הברית, שהיה קיים בין השנים 1914–1918, החל לסמן את מטוסיו כבר בימי מרד פנצ'ו וייה (מרץ 1916 – פברואר 1917) במקסיקו, עוד לפני כניסתה של ארצות הברית למלחמת העולם הראשונה. הסימון על הכנפיים היה פשוט כוכב מחומש בצבע אדום (לימים הסימון של חיל האוויר הסובייטי), ללא קו מתאר חיצוני כלשהו. באפריל 1917, עם כניסתה של ארצות הברית למלחמה, הונהג רונדל עגול בצבע כחול שבתוכו כוכב מחומש לבן שקדקודיו משיקים להיקף העיגול ובתוך הכוכב היה עיגול אדום שהיקפו השיק לזוויות הפנימיות של הכוכב. בפברואר 1918 הנהיג "שירות האוויר של צבא ארצות הברית" (US Army Air Service) רונדל בעיצוב צבעים דומה לזה של חיל האוויר של האימפריה הרוסית אך עם פרופורציות דומות יותר לרונדלים של חילות האוויר של מדינות ההסכמה, כלומר, מעגל חיצוני אדום, בתוכו מעגל כחול שבתוכו עיגול לבן. בשלב זה רוסיה כבר יצאה מהמלחמה. סיבה נוספת לזניחה זמנית של רונדל הכוכב הקודם, הייתה גם היא בשל דמיונו ממרחק לסמל חיל האוויר הגרמני. לאחר המלחמה הוחזרה גרסת הרונדל הקודם של העיגול הכחול – כוכב לבן – עיגול אדום.

במלחמת העולם השנייה, לאחר המתקפה על פרל הארבור בדצמבר 1941, היה ברור שהעיגול האדום שבתוך הרונדל של חיל האוויר האמריקני עלול להזכיר את העיגול האדום של דגל יפן (Hinomaru) שהוטבע על גבי מטוסי חיל האוויר היפני וממרחק או בתנאי מזג אוויר גרועים עלול לחול בלבול בין מטוסי חילות האוויר שנלחמו זה בזה. לפיכך, הוחלט במאי 1942 לצבוע את העיגולים האדומים שברונדל האמריקני בלבן. בשלב מסוים הגיעו בפיקוד החיל למסקנה שהסיבה לבלבול בין המטוסים האמריקנים ליפנים לא נובע מהדמיון בצבע אלא מהדמיון בצורה. הסתבר שיכולת ההבחנה בצבע כמעט לא רלוונטית ממרחק. לאחר לא מעט מקרים של מטוסים שהופלו מ"אש ידידותית" ולאחר כמה ניסיונות להנהיג רונדל בצורות שונות (כמו רונדל בצורה אובלית שבתוכו שני כוכבים, למשל) הוחלט ביוני 1943 להוסיף לרונדל הכחול עם הכוכב הלבן שני פסים לבנים אופקיים מימינו ומשמאלו. קו המתאר ההיקפי של הרונדל החדש סומן בפס אדום דק ובספטמבר 1943 שונה קו המתאר לכחול. לאחר המלחמה, בינואר 1947, הוספו בתוך הפסים הלבנים פסים אדומים דקים, רונדל חיל האוויר האמריקני שנהוג עד היום.

חילות האוויר של בריטניה ושל הדומיניונים שלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסי חיל האוויר המלכותי שפעלו במערכה באסיה ובאוקיינוס השקט גם הם נהגו למחוק את העיגול האדום מהרונדל שלהם, מאותה סיבה שעשה כן חיל האוויר האמריקני. מאותה סיבה וכדי ליצור לעצמם ייחוד ביחס למטוסי חיל האוויר המלכותי, עשו כן חילות האוויר של הדומיניונים השונים. חיל האוויר המלכותי הקנדי החליף את העיגול האדום בעלה עץ אדר, חיל האוויר המלכותי האוסטרלי השתמש בדמות קנגורו מקפץ בצבע אדום כשפניו תמיד פונים לכיוון הטיסה של המטוס, חיל האוויר המלכותי של ניו זילנד ניסה בהתחלה להשתמש בעלה של שרך כסוף (צמח ייחודי לניו זילנד) בצבע אדום, אך בסוף נפלה ההחלטה על קיווי אדום שגם פניו תמיד פונים לכוון הטיסה וחיל האוויר הדרום אפריקאי השתמש בדמות דלגן (סוג של אנטילופה) בצבע כתום. להוציא את השינויים הללו, המתאר הכללי של הרונדלים של חילות האוויר הללו נשאר זהה לזה הבריטי, עיגול חיצוני כחול, רקע פנימי לבן והסמל הייחודי לאותו חיל. הרונדלים הללו נהוגים עד היום, להוציא את חיל האוויר הדרום אפריקאי ששינה לחלוטין את הרונדל שלו בתקופת משטר האפרטהייד שבה התנתק מהקשרים עם בריטניה ופעם נוספת לאחר נפילת משטר האפרטהייד.

רונדלים לראות נמוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר בעיצומה של מלחמת העולם השנייה ובאופן נרחב יותר בעשורים האחרונים, הוכנסו לשימוש רונדלים לתנאי ראות נמוכה. הכוונה לרונדלים שהצבעים שלהם "רגועים" יותר, בעלי ניגוד נמוך ולרוב בגוונים של שחור־אפור־לבן או רק עם קווי המתאר של הרונדל המקורי. כיום הסיבה לעיצוב זה נובעת מכך שהתברר כי כלי נשק מונחים תת־אדום מתבייתים על הצבעים שהיו נהוגים ברונדלים והיה צורך לשנות את גודל הרונדלים ואת הניגוד שבין הצבעים. עוד קודם לכן הוכנסו הרונדלים הללו לשימוש כדי לא להתפשר על עקרונות ההסוואה ועדיין לעמוד בנורמות הבינלאומיות של זיהוי מטוסים.

מאמצע מלחמת העולם השנייה ועד סופה, נהג חיל האוויר של גרמניה הנאצית להשתמש ברונדל לראות נמוכה, שהיה מבוסס רק על קווי המתאר החיצוניים של צלב הברזל ומחקו את הצלב הפנימי.

רונדל חיל האוויר הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימיו הראשונים של חיל האוויר הישראלי הונהג בו רונדל לבן עם קו מתאר עגול דק בצבע כחול שבתוכו ניצב מגן דוד מלא כחול. בשלב מסוים שונה הרונדל ונמחק קו המתאר הכחול וזהו הרונדל הנהוג עד היום. רונדל לתנאי ראות נמוכה נהוג בצורת מגן דוד כחול ללא העיגול הלבן.

אלופי הפלות – מטוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אלוף הפלות
מטוס F-16 "נץ" 107 עם רונדלים של חיל האוויר הסורי, המסמנים 6.5 הפלות וסימן של הפצצת הכור העיראקי.

בנוסף לספירת הפלות עבור טייסים, נוהגים לספור גם את ההפלות שביצע כל מטוס קרב והללו מסומנות על דופן המטוס (לרוב בצורת רונדל חיל האוויר שאליו השתייך המטוס שהופל).

מטוס מיראז' 3 מספר 159 של חיל האוויר הישראלי הפיל 13 מטוסים, וזהו שיא עולמי להפלת מטוסי סילון. מטוס F-16A נץ מספר 107 של חיל האוויר הישראלי הפיל 6.5 מטוסים,[2] שיא עולמי עבור מטוס F-16.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מידע על הרונדל מתוך אתר הבית של חיל האוויר המלכותי
  2. ^ למעשה, הוא הפיל 7 מטוסים אך הפלה אחת בוצעה בשיתוף מטוס קרב אחר ולכן נספרת כחצי הפלה.