הכוחות המזוינים של שוודיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכוחות המזוינים של שוודיה
Naval Ensign of Sweden.svgFörsvarsmakten vapen bra.svg
מיקום
מטה סטוקהולם עריכת הנתון בוויקינתונים
כוח אדם
גיל הגיוס 16
זמינות לשירות צבאי מכלל האוכלוסייה 2,065,782
מתאימים לשירות צבאי מכלל האוכלוסייה 1,709,592
כוחות פעילים 19,951 חיילים
22,000 חיילי משמר
כוחות מילואים 12,000
תקציב
תקציב שנתי 5.77 מיליארד דולר (2015)
אחוזי תמ"ג 1.24% (2015)
www.forsvarsmakten.se
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הכוחות המזוינים של שוודיה שוודיתFörsvarsmakten) הם הכוחות הצבאיים של שוודיה, אשר אחראיים על הגנת המדינה, וכן דואגים לשמירה על האינטרסים של שוודיה, מסייעים במאמצים בינלאומיים לשמירה על השלום ומספקים סיוע הומניטרי.

הכוחות מורכבים מ: צבא שוודיהחיל האוויר השוודי וחיל הים השוודי, בתוספת כוחות מילואים הנקראים משמר הבית. מאז 1994, כל הכוחות המזוינים מאורגנים תחת סוכנות ממשלתית אחת, ובראשם עומד המפקד העליון. קרל השישה עשר גוסטב, מלך שוודיה מחזיק באופן טקסי בדרגה הגבוהה ביותר בכל שלוש הזרועות של הכוחות המזוינים של שוודיה, המלך לא משמש עוד כמפקד העליון והוא מחזיק בדרגות באופן טקסי בלבד. סמכות הפיקוד היחידה שלו היא על הסגל הצבאי שבחצר מלכותו.

ההיסטוריה הצבאית של שוודיה כוללת כמה בריתות ומלחמות עם כל המדינות השכנות, כולל מעורבות נרחבת במלחמת שלושים השנים. המלחמה עם רוסיה (1808-1809) הפכה למלחמה הפינית במהלכה שוודיה הפסידה את פינלנד. במהלך מלחמת עולםהמלחמה הקרה ולאורך כל המאה ה-20, שמרה שוודיה על נייטרליות, בעוד כוח האדם של הכוחות המזוינים התבסס על גיוס חובה. ב-2010 בוטל גיוס החובה בעיתות שלום, והוחלף בגיוס על בסיס התנדבותי עד שנת 2018.

יחידות שוודיות מוצבות במספר פעילויות בינלאומיים כיחידות פעילות או כנספחים צבאיים, כולל באפגניסטן כחלק מכוח הסיוע הביטחוני הבינלאומי ובקוסובו.

ייעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכוחות המזוינים של שוודיה יש 4 משימות עיקריות:

  1. שמירה על השלמות הטריטורילית של שוודיה.
  2. Strf 90 נגמ"ש לחימה בשימוש שוודיה
    להגן על המדינה מפני התקפה של מדינה זרה.
  3. לסייע לאוכלוסייה האזרחית מקרה אסון (הצפות וכו').
  4. לפרוש כוחות למשימות בינלאומיות לשמירת השלום.

שוודיה מעוניינת לשמור את האפשרות של מדינה נייטרלית במקרה של מלחמה באזור. יחד עם זאת, לשוודיה שיתוף פעולה צבאי עם מספר מדינות. כחלק מחברותה באיחוד האירופי, שוודיה היא מדינה מובילה בגדודי האיחוד האירופי, וכן יש לה שיתוף פעולה קרוב, כולל תרגילים משותפים עם נאט"ו והיא חברה בשותפות לשלום. בשנת 2009 הצהירה שוודיה כי תנקוט בצעדים אקטיביים אם אחת מהמדינות הנורדיות או מדינות האיחוד האירופי תותקף.

ארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

JAS-39 גריפן שוודי
NH90 של הכוחות המזוינים השוודים

המפקד העליון הוא גנרל 4 כוכבים אשר עומד בראש הכוחות המזוינים, והוא הקצין המקצועי בשירות פעיל בעל הדרגה הגבוהה ביותר. המפקד העליון מדווח, בדרך כלל באמצעות שר הביטחון לממשלת שוודיה, אשר מדווחת לריקסדאג.

מלך שוודיה היה מפקד הכוחות עד שינוי החוק ב-1974, וכיום יש לו תפקיד טקסי בלבד.

משימות בינלאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום לשוודיה יש כוחות באפגניסטן בהובלת נאט"ו. בנוסף מהווים הכוחות השוודים חלק מכוח קוסובו. משגיחים צבאיים שוודים נשלחו למספר מדינות כולל גאורגיהלבנוןישראל וסרי לנקה. כמו כן כוחות שוודים מפקחים באזור המפורז הקוריאני.

בעבר נפרש כוח הייצוב בהובלת נאט"ו ובהשתתפות כוחות שוודים. 

כוח אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

משירות חובה לגיוס התנדבותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרף המציג את גודל הכוחות המזוינים השוודים בין השנים 1965-2010. צהוב = מספרי כנף. כחול = מספר רגימנט רגליים. אדום = מספר רגימנט ארטילרי. ירוק = מספר רגימנט אמפיביים.

ב-1995 מערכת השירות הלאומית התבססה על אימון צבאי כללי, הצבא השוודי היה מורכב מ-15 חטיבות, ובנוסף 100 גדודים שונים (הנדסה, הגנה אווירית, אבטחה, מעקב ועוד), עם זמן התארגנות של בין יום ליומיים. כאשר הגיוס הלאומי הוחלף בגיוס סלקטיבי, פחות ופחות גברים גויסו בשל הקטנת היקף הכוחות. עד שנת 2010 היו לצבא השוודי 2 גדודים שהיו יכולים להיות מוכנים תוך 90 ימים. כאשר גיוס המתנדבים ייושם במלואו עד שנת 2019, הצבא יכלול 7 גדודים הניתנים לניוד ועוד 14 גדודים מסוגים שונים המוכנים לפעולה תוך שבוע אחד. משמר הבית יקטין את כוחו ל-22,000 חיילים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]