נספח צבאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קבוצת נספחים צבאיים מבקרת אצל ראש הממשלה דוד בן-גוריון בביתו בשדה בוקר
כנס נספחים צבאיים המשרתים בישראל בבסיס חצור, 2020

נספח צבאי הוא דיפלומט המתמחה בנושאים צבאיים. כאשר מתייחסים לנספח צבאי ישראלי מקובל גם המונח נספח צה"ל.

הנספח הצבאי הוא בדרך כלל קצין צבא בכיר הנמצא בשליחות דיפלומטית במדינה זרה. הנספח הצבאי אחראי על היחסים עם צבאה של המדינה המארחת, הוא מייצג את מדינתו בנושאים הקשורים לאינטרסים הביטחוניים, מייצג את התעשיות הביטחוניות של מדינתו במדינה המארחת ומשמש כיועץ לשגריר מדינתו בנושאים הנוגעים בביטחון.

לעיתים משרתים מספר נספחים בשגרירות לה חשיבות גדולה, כאשר האחריות מתחלקת ביניהם. נספח יבשה עוסק בענייני צבא היבשה, נספח אווירי עוסק בענייני חיל האוויר ונספח ימי עוסק בענייני הצי. כך למשל בשגרירות ישראל בוושינגטון משמשים שישה נספחים צבאיים, נספח ההגנה (הנספח הראשי), נספח חיל האוויר, נספח חיל הים, נספח לענייני מודיעין, נספח זרוע היבשה ונספח מחקר ופיתוח.

קצינים שנבחרים לייצג את ממשלתם בחו"ל עוברים בדרך-כלל קורס המכשיר אותם לתפקידם החדש כדיפלומטים, האורך כשלושה חודשים. לעיתים תפקיד הנספח הצבאי במדינות מסוימות מאויש על ידי קצין בכיר מאוד, ותפקיד נספח צה"ל בשגרירות ישראל בארצות הברית אותו ממלא קצין בדרגת אלוף, הוא דוגמה לכך. מקרה בולט הוא רא"ל מרדכי גור, שהיה נספח צה"ל בשגרירות זו בתקופת מלחמת יוה"כ, ואשר זמן קצר לאחריה ולאחר התפטרותו של רא"ל דוד אלעזר בעקבות נסיבותיה[1], נתמנה לרמטכ"ל במקומו.

תפקיד נספח צבאי משמש לעיתים למטרות כיסוי לפעילות ביון, ולכן במקרים רבים ממונה לתפקיד איש מודיעין מובהק. דוגמאות ישראליות אחרות הן, בין היתר, אל"ם בנימין גיבלי, אלוף חיים הרצוג, אלוף אלי זעירא ואל"ם יעקב נמרודי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נספח צבאי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גור היה האלוף היחיד בשירות פעיל אז, אשר שהה במלחמה זו מחוץ למדינה, ולכן לא מילא בה תפקיד פיקודי. בשל נסיבותיה המיוחדות של מלחמה זו, ובעקבותיה, נמנעו מלמנות לתפקיד הרמטכ"ל אלוף שהשתתף בה בתפקיד פיקודי פעיל כלשהו.