הלורד ראש העיר של לונדון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלורד ראש העיר של לונדון
Lord Mayor of London
בגדי ההכתרה של הלורד ראש העיר
בגדי ההכתרה של הלורד ראש העיר
איוש נוכחי ניקולס ליונס
תאריך כניסה לתפקיד 11 בנובמבר 2022
תחום שיפוט האיגוד של לונדון עריכת הנתון בוויקינתונים
מעון בית האחוזה עריכת הנתון בוויקינתונים
משך כהונה קצוב 1 שנה עריכת הנתון בוויקינתונים
ייסוד המשרה 1189 עריכת הנתון בוויקינתונים
איוש ראשון הנרי פיץ אילווין
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
ג'פרי אוונס לורד ראש העיר של לונדון (2015–2016)

הלורד ראש העיר של לונדוןאנגלית: Lord Mayor of London) הוא ראש העיר של הסיטי של לונדון וראש האיגוד של לונדון.

אין מדובר באותו בעל תפקיד כמו ראש העיר של לונדון, אשר משמש ראש העיר של לונדון רבתי.

הלורד ראש העיר נבחר לתפקידו בכל שנה בסוף ספטמבר, או תחילת אוקטובר ומתחיל את כהונתו בחודש נובמבר. יום לאחר תחילת הכהונה נערך "מופע ראש העיר" - הלורד ראש העיר מלווה בתהלוכה גדולה צועד מהסיטי לעיר וסטמינסטר, נשבע נאמנות לבית המלוכה של אנגליה בנוכחות שופטי בית המשפט העליון של אנגליה.

הלורד ראש העיר של לונדון בשנים 2004–2005 - מייקל ברי סייבורי

התפקיד טקסי בעיקרו ואינו פוליטי. מתוך 66 ערים בבריטניה, ל־30 יש בעל תפקיד "לורד ראש העיר".

הלורד ראש העיר הנוכחי של לונדון הוא ניקולס ליונס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסד הלורד ראש העיר נוסד בשנת 1189. הראשון שנשא בתפקיד היה הנרי פיץ אילווין. הלורד ראש העיר נבחר מאז ומעולם על ידי תושבי הסיטי ולא מונה על ידי בית המלוכה. המלך ג'ון הוציא בשנת 1215 כתב זכויות (צ'רטר) מיוחד המגן על זכות זו. התואר "לורד ראש העיר" הופיע לראשונה בשנת 1354. מעל 700 אנשים שירתו בתפקיד זה. מרי דונלדסון (1983) ופיונה וולף (2014) היו שתי הנשים היחידות בתפקיד עד כה.

בחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלורד ראש העיר נבחר בידי מועצת העיר - ה"קומון הול" שנבחרים על ידי הגילדות של הסיטי של לונדון. המועצה מזומנת על ידי ראש העיר המכהן, ונפגשת בבית הגילדהול ב־29 בספטמבר - יום מייקלמס. ההצבעה ידנית, אף שניתן להצביע גם בקלפי.

החל משנת 1385 נדרש מועמד לתפקיד הלורד ראש העיר לשרת קודם לכן בתפקיד שריף - אחד משני הסגנים של הלורד ראש העיר הנבחרים מדי שנה. הלורד ראש העיר חייב להיבחר מאחד האלדרמנים של העיר.

השבעת הלורד ראש העיר מבוצעת בנובמבר ולמחרת נערך מופע הלורד ראש העיר. טקס ההשבעה מכונה "הטקס השקט" כי לא נישאים נאומים. בטקס ניתן ללורד ראש העיר את חותם העיר, ארנק העיר, החרב והמייס.

מופע הלורד ראש העיר - 1747 - הלורד ראש העיר שט לוסטמינסטר בסירה על התמזה

מופע הלורד ראש העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום לאחר השבעתו נערכת תהלוכה בה משתתף הלורד ראש העיר. התהלוכה יוצאת מהסיטי אל בתי המשפט בעיר וסטמינסטר, שם הלורד ראש העיר נשבע נאמנות לבית המלוכה. בעבר נערך הטקס באוקטובר אולם בשנת 1751, משעברה בריטניה מהלוח היוליאני ללוח הגרגוריאני עבר הטקס ל־9 בנובמבר. החל משנת 1959 נערך הטקס ביום השבת השני בכל נובמבר.

היה נהוג שהמהלך של התהלוכה היה משתנה בכל שנה ושנה, והיא הייתה עוברת דרך האגף בו מתגורר הלורד ראש העיר, אולם החל משנת 1952 קבעו את מהלך התהלוכה. בעבר נהג הלורד ראש העיר לרכוב על סוס, ולחצות את התמזה במעבורת. בשנת 1710 נפל הלורד ראש העיר מסוסו בשל מוכרת פרחים שיכורה, ומאז נוסע ראש העיר בכרכרה. ראש העיר אינו מפליג במעבורת מאז שנת 1856. הכרכרה הנוכחית נבנתה בשנת 1757 בעלות השווה היום ל־120 מיליון ליש"ט.

בתהלוכה משתתפים חברי 12 הגילדות העיקריות של לונדון, והיא יוצאת מבית האחוזה, דרך קתדרלת סנט פול, שם מקבל הלורד ראש העיר את ברכת דקאן הקתדרלה, אל בתי המשפט בוסטמינסטר בחזרה דרך כיכר טמפל.

תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידו של הלורד ראש העיר הוא בעיקר סמלי. הוא משמש השופט הראשי של הסיטי של לונדון, אדמירל נמל לונדון, אוצר אוניברסיטת הסיטי של לונדון, נשיא כוחות המילואים של הסיטי ואוצר קתדרלת סנט פול.

בית ראש העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומאס מור בבגדי הלורד ראש העיר, לובש את מחרוזת ה־SS. המחרוזת נלקחה ממנו בשנת 1535 לאחר הוצאתו להורג.

הלורד ראש העיר מתגורר במעון הרשמי - בית האחוזה. הבניין תוכנן לאחר השרפה הגדולה של לונדון בשנת 1666, אך החל להיבנות רק ב־1739. הבנייה הסתיימה בשנת 1752.

סמכויות הלורד ראש העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כעיקרון, אסור לאנשי בית המלוכה להיכנס לסיטי של לונדון בלא אישורו של הלורד ראש העיר, ובסמכותו לגרש את אנשי בית המלוכה, ואף את המלך עצמו מן העיר. נוהג זה מתבטא בטקס בו מקבל המלך מהלורד ראש העיר את הסכמתו לכניסתו אל העיר.

הלורד ראש העיר לובש את מחרוזת ה־SS - מחרוזת זו עשויה זהב ומורכבת מעיטורים בצורת האות S.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]