המענית הצידית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המענית הצידית
שיוך שקע בקליפת המוח, ישות אנטומית מסוימת עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (819) עריכת הנתון בוויקינתונים
על שם פרנסיסקוס סילביוס
מזהים
לטינית (TA98) sulcus lateralis mesencephali עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A14.1.06.006 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 5436 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה נרולוקס birnlex_1487 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה נרוניימס 49 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 77801 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0228187 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הַמַעֲנִית הצידית או החריץ על שם סילויאן או החריץ הצידי (באנגלית: lateral sulcus או Sylvian fissure או lateral fissure) היא מהמאפיינים הבולטים ביותר במוח האנושי. מענית זו היא חריץ עמוק, שנמצא בכל אחת משתי הֶמיספֶרות המוח (פלגי המוח) אשר מחלק בין אונות המוח.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המענית מחלקת בין האונה המצחית והאונה הקודקודית לבין האונה הרקתית את קליפת המוח. מלבד זאת מן החריץ הצידי יוצאים כמה חריצי משנה הקרויים ענפים (branches). הבולטים מבין חריצי המשנה הם הענף העולה (The ascending ramus) והענף האופקי (The horizontal ramus) של המענית הצידית, אשר מחלקים את הפיתול המצחי התחתון לשלושה חלקים בעלי תפקוד שונה. חריצי משנה נוספים מחלקים את הפיתול על שם השל לפיתולי משנה. נהוג לכנות את קליפת המוח המקיפה את המענית הצדית כקליפת המוח הפריסלויאנית (perisylvian cortex).

המענית הצידית בירוק כהה

אסימטריה צידית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתוצאה ממומנט יעקובלב (אנ') ישנה אסימטריה בין המיספרות המוח. דבר שבא לידי ביטוי במענית הצידית בכך שבהמיספרת שמאל המענית יותר ארוכה ופחות מפותלת ביחס להמיספרת ימין.

התפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור מתוך הספר האנטומיה של גריי, המתאר את צורת המוח של עובר בן חמישה חודשים. ניתן לראות בבירור את המענית הצדית בצבע כהה יותר במרכז התמונה.

החריץ מתפתח סביב ארבעה עשר שבועות לאחר ההפריה[1].

תפקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

על שטח המענית הצידית נמצאים כמה אזורים אנטומיים בעלי תפקוד ייחודי. ראשית מתחילת קצהו החיצוני של החריץ ולאורך עומקו נמצא הפיתול על שם השל המכיל את הקורטקס השמיעתי הראשוני, אזור חשוב בעיבוד צלילים ראשוני וכן נמצאים אזורים שמיעתים אסוציאטיביים, המעורבים בעיבוד מורכב של צלילים, כמו מרכז עיבוד גובה הצליל (Pitch center) הממוקם בחלק הלטרלי של המענית[2]. מלבדם ממוקם בעומק החריץ האינסולה[3], אזור שמעורב במספר תהליכים ותפקודים מוחיים מורכבים, ביניהם: יצירת חוויות רגשיות, מודעות לסביבה ולתהליכים המתרחשים בגופנו, ויסות הומאוסטטי של הגוף, תהליכי תפיסה, שליטה מוטורית, תפקוד קוגניטיבי וחוויה בין-אישית. חלק מתקרת המענית הצידית הוא קליפת המוח המוטורית האסוציאטיבית, אזור המעורב בתכנון והפקה של פעולות תנועתיות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המענית הצידית בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המענית הצידית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Jee G. Chi; Elizabeth C. Dooling; Floyd H. Gilles (January 1977). "Gyral development of the human brain". Annals of Neurology. 1 (1): 86–93. doi:10.1002/ana.410010109. PMID 560818. Archived from the original on 2012-12-16.
  2. ^ Bendor, D., & Wang, X. (2006). Cortical representations of pitch in monkeys and humans. Current opinion in neurobiology, 16(4), 391-399.
  3. ^ Carpenter, Malcolm. Core text of neuroanatomy (3rd ed.). Williams & Wilkins. p. 22. ISBN 0683014552.