הפועל בני נצרת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: דרושה ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הפועל בני נצרת הייתה קבוצת כדורגל, ששיחקה בשיאה בליגה א', כאשר זו הייתה הליגה השנייה בישראל בשנות השישים ושנות השבעים. הקבוצה התפרקה בסיום עונת הכדורגל 2013/14.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרם הקמת המדינה שיחקה בעיר יפו קבוצה ששמה "שבאב אל-ערב" (הנוער הערבי) שמגרשה הביתי היה הבאסה, שנהפך לימים לאצטדיון בלומפילד. במלחמת העצמאות חדלה "שבאב אל-ערב" מלפעול ושחקניה ברחו לצפון הארץ והשתקעו באזור נצרת. אלו יהיו לבסיס שעליו תוקם לימים בני נצרת.[1]

הפועל בני נצרת נוסדה בשנת 1959 ושיחקה תחילה בליגה ג' שהייתה אז הליגה הרביעית בישראל. היא העפילה לליגה ב בשנת 1963 וכעבור שנה העפילה בני נצרת לליגה א' אז הליגה השנייה והשלימה עלייה של שתי ליגות בשנתיים.

בני נצרת הפכה לקבוצה השנייה במגזר הערבי, שהעפילה לליגה השנייה בישראל, והראשונה מאז אחווה נוצרית חיפה,[דרושה הבהרה] ששיחקה בליגה השנייה מהקמת המדינה ועד אמצע שנות החמישים.

בני נצרת שיחקה בליגה השנייה בין השנים 1965-1976, ומיקום השיא שלה היה המקום ה-9 בעונות 1969/70 ו-1970/71.

באותה תקופה הייתה הפועל בני נצרת הקבוצה הבכירה של העיר נצרת, ומכבי אחי נצרת עמדה בצילה של הפועל בני נצרת.

בסיום עונת 1975-76 סיימה הקבוצה במקום ה-10 בליגה א' צפון. בסיום אותה עונה הוקמה ליגה הארצית, אליה העפילו הקבוצות שסיימו במקומות 2-5 בליגה א' דרום וצפון. בני נצרת סיימה במקום ה-10 בליגה א שהפכה לליגה השלישית בסיום אותה עונה.

בסיום עונת 1977/78 נשרה בני נצרת לליגה ב (הליגה הרביעית), וחזרה לליגה א' כעבור עונה אחת, ושיחקה במסגרתה 6 עונות ברציפות, כאשר בסיום עונת 1984/85 נשרה שוב לליגה ב'.

הקבוצה חזרה לליגה א' בסיום עונת 1986/87 אחרי ניצחון במשחק הכרעה על מכבי עכו, וזאת לאחר ששתי הקבוצות סיימו את טבלת ליגה ב' עם אותו מספר נקודות, מה שהצריך משחק מכריע במגרש נייטרלי.

בסיום עונת 1989/90 נשרה הפועל בני נצרת לליגה ב' אחרי תיקו 2-2 במחזור הסיום מול הפועל עכו. הקבוצה הייתה תלויה רק בעצמה, וניצחון היה משאיר את הקבוצה בליגה א', אך היא סיימה בתיקו.

הקבוצה הייתה קרובה לחזור לליגה א' בסיום עונת 1995/96, אך הקבוצה נוצחה במשחק הכרעה על ההעפלה לליגה א' בידי הפועל כרמיאל, לאחר שהשתיים סיימו עם מספר נקודות זהה.

הקבוצה המשיכה לשחק בליגה ב' עד עונת 2003/04 בסיומה נשרה לליגה ג'.

בסיום עונת 2013/14 התפרקה הקבוצה לאחר עונה גרועה, שאותה היא סיימה עם נקודה אחת (אחרי הפחתת 3 נקודות ליגה) וניצחון ליגה אחד בלבד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "אצטדיון בלומפיד". מנהלת הליגות לכדורגל (בעברית). בדיקה אחרונה ב-25 באוגוסט 2018.