הרפובליקה הסוציאליסטית של מקדוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל הרפובליקה הסוציאליסטית של מקדוניה

הרפובליקה הסוציאליסטית של מקדוניהמקדונית: Социјалистичка Република Македонија) הייתה אחת משש הישויות הפדרליות שהרכיבו את הרפובליקה הפדרלית הסוציאליסטית של יוגוסלביה אשר התקיימה מתום מלחמת העולם השנייה בשנת 1945 ועד פירוק יוגוסלביה בשנים 19901991. לאחר פירוק יוגוסלביה והמעבר לשלטון דמוקרטי, הרפובליקה הסוציאליסטית של מקדוניה הפכה למדינה העצמאית מקדוניה הצפונית אשר הכריזה על עצמאותה ב-8 בספטמבר 1991.

מבחינה גאוגרפית הרפובליקה הסוציאליסטית של מקדוניה גבלה עם אלבניה ממערב, יוון מדרום ובולגריה ממזרח. בתוך יוגוסלביה גבלה מצפון עם הרפובליקה הסוציאליסטית של סרביה. בעת הפירוק שטחה של הרפובליקה היה 25,000 קמ"ר והתגוררו בה כשני מיליון תושבים ובירתה (שהפכה בסופו של דבר גם לבירת מקדוניה) הייתה סקופיה.

לאחר תום מלחמת העולם השנייה מקדוניה שולבה ביוגוסלביה, למרות התנגדויות רבות של פטריוטים מקדונים כנגד ההיבלעות ביוגוסלביה. למרות רדיפות רבות של פעילים פוליטיים פטריוטיים מצד המשטר הפדרלי, הלאומיות המקדונית התפתחה בסתר בזמן קיומה של יוגוסלביה. חופש הדת הותר במידה מסוימת. מרבית התושבים השתייכו לנצרות האורתודוקסית, בנוסף לקהילות דתיות אחרות כגון הקתולים והמוסלמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P countries.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מדינות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.