לדלג לתוכן

השושלת הארגיאדית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השושלת הארגיאדית
Ἀργεάδαι
מוקדון
כוכב ארגיד, סמל שהתגלה על ארון קבורה בקברם של מלכי מוקדון, ושלפי דעות מסוימות, שימש כסמל השושלת הארגיאדית.
כוכב ארגיד, סמל שהתגלה על ארון קבורה בקברם של מלכי מוקדון, ושלפי דעות מסוימות, שימש כסמל השושלת הארגיאדית.
מדינה מוקדון
מייסד קרנוס, מלך מוקדון
השליט האחרון אלכסנדר הרביעי, מלך מוקדון
תקופת השושלת המאה ה-8 לפנה"ס309 לפנה"ס
אלכסנדר השלישי - המפורסם שבני השושלת

השושלת הארגֵיאדיתיוונית: Ἀργεάδαι – אַרְגֵאַדִי) הייתה שושלת מלוכה אשר שלטה במוקדון החל מהמאה ה-8 לפנה"ס ועד 310 לפנה"ס. המלכים המפורסמים ביותר בשושלת זו הם פיליפוס השני ואלכסנדר הגדול. השושלת הגיעה אל קיצה עם רציחתו של אלכסנדר הרביעי, מלך מוקדון בידי קסנדרוס, והשלטון במוקדון עבר לידי השושלת האנטיפטרידית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "ארגֵיאדי" משמעותו "מארגוס", דבר המעיד על מוצאם של בני השושלת.[1] על פי יוסטינוס[2] ואוסביוס,[3] מייסד השושלת היה קרנוס, שהיה הראשון שאיחד את כל השבטים המוקדוניים לממלכה אחת. הרודוטוס, לעומת זאת, מייחס את הקמת השושלת למלך פרדיקס הראשון, שנמלט מארגוס אל מוקדון וכבש את הארץ בעזרת אחיו.[4]

הארגיאדים שלטו במוקדון במשך מאות שנים. בימיו של פיליפוס השני, מלך מוקדון הם משלו על כל יוון, ובימיו של בנו, אלכסנדר הגדול, נעשתה מוקדון לבירת אחת האימפריות הגדולות ביותר של הזמן העתיק. אלכסנדר מת בשנת 323 לפנה"ס, כאשר בנו אלכסנדר הרביעי היה עדיין תינוק. מצביאיו של אלכסנדר מינו עצמם כעוצרים עבורו, והאימפריה נקרעה לגזרים במהלך מלחמות הדיאדוכים. בשנת 310 לפנה"ס, רצח קסנדרוס, אחד הדיאדוכים, את אלכסנדר, וכך באה אל קיצה השושלת הארגיאדית.

המלכים בני השושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת חיים תקופת מלוכה הערות
קרנוס בסביבות המאה ה-8 לפנה"ס בסביבות המאה ה-8 לפנה"ס מלך מיתולוגי למחצה. מצאצאיו של הרקולס. התיישב במוקדון וייסד את הממלכה.
קוינוס בסביבות המאה ה-8 לפנה"ס בסביבות המאה ה-8 לפנה"ס בנו של קרנוס.
טירימאס בסביבות המאה ה-8 לפנה"ס בסביבות המאה ה-8 לפנה"ס בנו של קוינוס.
פרדיקס הראשון בסביבות המאה ה-7 לפנה"ס 650 - 620 לפנה"ס ראשון מלכי מוקדון המוכר מבחינה היסטורית.
ארגיוס הראשון בסביבות המאה ה-7 לפנה"ס בסביבות המאה ה-7 לפנה"ס בנו של פרדיקס הראשון.
פיליפוס הראשון בסביבות המאה ה-6 לפנה"ס בסביבות המאה ה-6 לפנה"ס בנו של אריגיוס הראשון. נהרג בקרב נגד האילירים.
אארופוס הראשון בסביבות המאה ה-6 לפנה"ס בסביבות המאה ה-6 לפנה"ס בנו של פיליפוס הראשון. ירש את הכתר בעודו תינוק, ועל פי האגדה נישא בעריסתו בידי החיילים במהלך הקרבות נגד האילירים.
אלקטס הראשון בסביבות המאה ה-6 לפנה"ס בסביבות המאה ה-6 לפנה"ס בנו של אארופוס הראשון. על פי הידוע היה מלך רגוע, שהעדיף לשמר את שלטונו בדרכי שלום.
אמינטס הראשון נולד ככל הנראה בסוף המאה ה-6 לפנה"ס, ומת בשנת 498 או 497 לפנה"ס. 547 - 498/497 לפנה"ס בנו של אלקטס הראשון. היה ראשון מלכי מוקדון שקיים יחסים דיפלומטיים עם מדינות זרות. במשך רוב שנות שלטונו היה וסל של דריווש הראשון מלך הממלכה האחמנית.
אלכסנדר הראשון במהלך המאה ה-5 לפנה"ס 498/497 - 454 לפנה"ס בנו של אמינטס הראשון. הוביל את מוקדון במהלך מלחמת פרס–יוון. בתקופתו החלה מוקדון להתבלט ביוון כולה.
אלקטס השני במהלך המאה ה-5 לפנה"ס 454 - 448 לפנה"ס בנו של אלכסנדר הראשון. נודע כאלכוהוליסט.
פרדיקס השני במהלך המאה ה-5 לפנה"ס 448 - 413 לפנה"ס אחיו של אלקטס השני. הוביל את מוקדון במהלך המלחמה הפלופונסית.
ארכלאוס הראשון סוף המאה ה-5 לפנה"ס 413 - 399 לפנה"ס בנו של פרדיקס השני. הפך את מוקדון למעצמה, פיתח את כלכלתה ותרבותה, והרחיב את גבולותיה. העביר את עיר הבירה לפלה.
קרטרוס סוף המאה ה-5 לפנה"ס במשך ארבעה ימים בלבד בשנת 399 לפנה"ס רצח את ארכלאוס ממניעים שאינם ברורים כל צורכם, והפך למלך בעצמו למשך ארבעה ימים בלבד.
אורסטס תחילת המאה ה-4 לפנה"ס 399 - 396 לפנה"ס בנו של ארכלאוס. שלט יחד עם האפוטרופוס שלו אארופוס השני.
אארופוס השני תחילת המאה ה-4 לפנה"ס 399 - 396 לפנה"ס היה האפוטרופוס של אורסטס בן ארכלאוס, ושלט יחד אתו.
אמינטס השני במהלך המאה ה-4 לפנה"ס תקופה קצרה במהלך שנת 393 לפנה"ס אחיינו של פרדיקס השני. כונה "אמינטס הקטן" בפועל היה רק תובע לכתר ושלט רק על חלק קטן מאוד של מוקדון.
פאוסניאס במהלך המאה ה-4 לפנה"ס תקופה קצרה במהלך שנת 393 לפנה"ס בנו של אארופוס השני.
אמינטס השלישי במהלך המאה ה-4 לפנה"ס תקופה קצרה במהלך שנת 393 לפנה"ס רצח את פאוסניאס ושלט תקופה קצרה עד שהודח בידי אריגיוס השני.
אריגיוס השני במהלך המאה ה-4 לפנה"ס 393 - 392 לפנה"ס הדיח את אמינטס השלישי, אולם כעבור זמן קצר הצליח אמינטס לחזור לשלטון. ניסה מאוחר יותר לתבוע את הכתר בשנית בעזרתה של אתונה, אולם נכשל.
אמינטס השלישי במהלך המאה ה-4 לפנה"ס 392 - 370 לפנה"ס חזר לשלטון לאחר שהדיח את אריגיוס השני.
אלכסנדר השני במהלך המאה ה-4 לפנה"ס 370 - 368 לפנה"ס בנו של אמינטס השלישי. שלט בתקופת ההגמוניה התבנית. נרצח ביוזמת תלמי איש אלורוס, מאהבה של אמו.
פרדיקס השלישי במהלך המאה ה-4 לפנה"ס 368 - 359 לפנה"ס אחיו של אלכסנדר השלישי. עלה לשלטון בעודו פעוט, ותחילה נשלט בידי תלמי איש אלורוס. בהמשך נפטר מתלמי ושלט לבדו עד שמת בקרב נגד האילירים.
אמינטס הרביעי 365 - 336 לפנה"ס תקופה קצרה במהלך שנת 359 לפנה"ס בנו של פרדיקס השלישי. עלה לשלטון בעודו פעוט, עד שהודח ממלכותו בידי דודו, פיליפוס השני. בתחילה לא נתפס כאיום, אולם נרצח בתקופת שלטונו של אלכסנדר השלישי.
פיליפוס השני 382 - 336 לפנה"ס 359 - 336 לפנה"ס בנו של אמינטס השלישי. הדיח את אחיינו אמינטס הרביעי. הפך את מוקדון למעצמה השלטת ביוון. נרצח בנסיבות שלא הובהרו לחלוטין עד ימינו.
אלכסנדר השלישי 356 - 323 לפנה"ס 336 - 323 לפנה"ס ידוע בשם "הגדול". יצא למסעות מלחמה רחבי היקף שבמהלכם בא תחת שליטתו מרבית העולם שהיה מוכר אז. לאחר מותו פרצו מלחמות הדיאדוכים.
פיליפוס השלישי 359 - 317 לפנה"ס 323 - 317 לפנה"ס אחיו החורג של אלכסנדר השלישי. לקה בנפשו. היה מלך באופן רשמי בתקופה לא רציפה במהלך מלחמות הדיאדוכים.
אלכסנדר הרביעי 323 - 309 לפנה"ס 323 - 310 לפנה"ס בנו של אלכסנדר השלישי. נולד לאחר מות אביו. היה מלך באופן רשמי בתקופה לא רציפה במהלך מלחמות הדיאדוכים. נרצח בידי קסנדרוס.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא השושלת הארגיאדית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]