השושלת האנטיפטרידית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

השושלת האנטיפטרידיתיוונית: Δυναστεία των Αντιπατριδών) הייתה שושלת של מלכים הלניסטיים ששלטה במוקדון במשך תקופה קצרה.

מייסד השושלת היה אנטיפטרוס, מצביא ידוע בצבאם של פיליפוס השני, מלך מוקדון ואלכסנדר הגדול. כשאלכסנדר יצא למסעותיו, הוא מינה את אנטיפטרוס כעוצר הממלכה. כאשר בשנת 323 לפנה"ס מת אלכסנדר, מונה אנטיפטרוס כעוצר עבור בנו הפעוט אלכסנדר הרביעי. אנטיפטרוס ביסס את שלטונו במוקדון במהלך מלחמות הדיאדוכים, ובשנת 319 לפנה"ס נפטר והוריש את השלטון לאחד מקציניו, פוליפרכון. עד מהרה איבד פוליפרכון את השלטון במוקדון לטובת בנו של אנטיפטרוס, קסנדרוס. קסנדרוס עד מהרה השמיד את הצאצאים האחרונים של השושלת הארגאידית, והכתיר את עצמו כמלך מוקדון. עם זאת, זמן לא רב לאחר מותו פרצה מלחמת ירושה בין בניו, והם איבדו את השלטון לטובת דמטריוס פוליורקטס מהשושלת האנטיגונידית.

למרות שהשושלת האנטיפטרידית שלטה במוקדון אך זמן קצר, הרי שבניה נישאו למלכים ושליטים מכל רחבי העולם ההלניסטי, והמשיכו להשפיע על הפוליטיקה ההלניסטית עוד זמן רב לאחר מכן.

מלכי מוקדון בני השושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת חיים תקופת מלוכה הערות
קסנדרוס 350 - 297 לפנה"ס 305 - 297 לפנה"ס דיאדוך בולט. בנו של אנטיפטרוס. רצח את שרידי השושלת הארגאידית, והכתיר את עצמו כמלך מוקדון.
פיליפוס הרביעי ? - 297 לפנה"ס תקופה קצרה במהלך שנת 297 לפנה"ס. בנו של קסנדרוס.
אנטיפטרוס הראשון ? - 287 לפנה"ס 297 - 294 לפנה"ס אחיו של פיליפוס הרביעי. רצח את אמו כי התנגדה לשלטונו, ולאחר מכן הסתבך במלחמת אזרחים נגד אחיו אלכסנדר החמישי, שהסתיימה בניצחונו של אלכסנדר ובהדחתו של אנטיפטרוס.
אלכסנדר החמישי ? - 294 לפנה"ס 297 - 294 לפנה"ס אחיו של אנטיפטרוס הראשון. השיג את תמיכתו של פירוס, ותודות לו הצליח להשתלט על הכס. עם זאת, נרצח בידי דמטריוס פוליורקטס.

בני משפחה בולטים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]