השטעטל הווירטואלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: פירוט יתר, צורך בעדכון ולעתים סגנון יח"צני.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פורטל השטעטל הווירטואלי לתולדות יהדות פולין, הוא פורטל אינטרנט רב-לשוני (בשפות פולנית, אנגלית, עברית וגרמנית), מבית ייסודה של אגודת המכון להיסטוריה יהודית בפולין, המוקדש להיסטוריה, למורשת, ולתרבות יהודית בפולין בעבר ובהווה. יוזם והוגה הפרויקט הוא ההיסטוריון אלברט סטנקובסקי. בשנת 2012 הועבר הפורטל לניהולו של המוזיאון לתולדות יהודי פולין. הפורטל משמש כזרוע וירטואלית של המוזיאון עצמו, אשר עתיד להפתח בקרוב, על אדמה שהייתה בעבר בתחומי גטו ורשה.

השטעטל הווירטואלי הוקם בשנת 2009 ביוזמת אלברט סטנקובסקי, והוא מכיל כיום את אחד ממאגרי המידע הגדולים ביותר בנושאים הקשורים להיסטוריה של קהילות יהודיות בפולין ובמדינות השכנות. נכון לחודש יוני 2012, ישנם ברשות הפורטל כ- 68,300 תמונות, מעל 1000 קובצי וידאו ושמע, ומעל ל-30,000 עמודי טקסט המכילים מידע על 2246 ערים ועיירות.

ייחודיותו של השטעטל הווירטואלי נעוצה לא רק בתוכנו המקורי, אלא גם בשימוש שהוא עושה במדיה החברתית. הפורטל מבוסס על טכנולוגיית ה- ווב 2.0, ובכך הוא מעודד אלפי משתמשים ברחבי העולם לתרום ולהשתתף במלאכת התיעוד של החיים היהודיים באזור לפני, בזמן ואחרי השואה.

מטרות הפורטל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • להוות גשר בין העולם היהודי בפולין שלפני השואה, לבין העולם היהודי העכשווי בפולין, בישראל ובשאר העולם.
 • לבנות רשת של קשרים אינטלקטואליים וחברתיים בין המתעניינים בהיסטוריה, במורשת ובתרבות של יהדות פולין, על מנת לקדם את שיתוף המידע ואת הפצת הידע.
 • להדגיש ולהעצים את מקומה המרכזי של יהדות פולין בבנייתה של האומה הפולנית ושל התרבות הפולנית, כמו גם את תרומתה החשובה לחשיבה העכשווית, היהודית והאוניברסלית כאחד.
 • לפתוח שער עבור יוצאי פולין, המעוניינים לשמר את מורשתם ולהעבירה לדורות הבאים, וגם לצאצאיהם המעוניינים לחקור את עברם ולהכיר את שורשיהם מקרוב.
 • להרחיב, בקרב צעירים פולנים, את ההכרה בחשיבותה של המורשת היהודית במדינתם, ומקדם בקרבם ערכים של סובלנות ורב תרבותיות.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכני פורטל השטעטל הווירטואלי דינמיים: בנוסף לדיווחים היסטוריים וחומרי ארכיון הנוגעים לקהילות יהודיות בפולין, הפורטל מביא גם מסמכים עדכניים, מפות, תמונות, קובצי ווידאו ושמע, ומאמרים אקדמיים. המידע מובא מידי אקדמאים, פעילים מקומיים, ושלל אנשים אשר רוצים לשתף את העבר היהודי של עיירותיהם עם אחרים. המשתתפים לא רק תורמים מידע לאתר, אלא גם תומכים בפעילויות חינוכיות מקומיות, מקדמים דיאלוג מקומי, ונוטלים חלק בפעילויות שימור מורשת. כפרויקט חינוכי, השטעטל הווירטואלי מעודד למידה פעילה. חומרי לימוד המיועדים למורים ולתלמידים זמינים באתר. כפורטל חדשותי, הפורטל הוא אחד המקורות העדכניים ביותר למידע אודות פרויקטים ואירועים הקשורים למורשת יהודית ולחיים היהודיים בפולין ובמדינות השכנות כיום.

קהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורטל השטעטל הווירטואלי מעניק גישה בלתי מוגבלת למבקרים. בהתבסס על פלטפורמת ה- ווב 2.0, השטעטל הוא פורטל קהילתי- הגולשים נוטלים חלק בבניית האתר ותכניו. זהו מוזיאון פתוח, ללא קירות, וכל גולש בעל עניין בהיסטוריה ובתרבות של יהודי פולין יכול לתרום מהידע אשר ברשותו, ובכך לקדם את המודעות לעבר היהודי במקום מגוריו, ולמורשת היהודית בת מאות השנים בפולין.

הפורטל שואב את כוחו לא רק מהשתתפותם של גולשים יחידים, אלא גם ממוסדות שונים, החשובים שבהם המוזיאון לתולדות יהדות פולין, ואגודת המכון להיסטוריה יהודית בפולין. הוא משתף פעולה גם עם הפורטל "פולין", פורטל הקהילה היהודית בפולין (jewish.org.pl), אתר "מחקר ישראל" (izrael.badacz.org) ומילון המונחים של מכון אדם מיצקייביץ'.

מדורי הפורטל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורטל מכיל מספר מדורים:

 • מדור "ערים": מכיל מידע היסטורי, גאוגרפי ועכשווי על מעל 2000 ערים ושטעטלעך בהם התגוררו יהודים בגבולות פולין ההיסטורית ועל יהודי העיר ומוסדותיהם. מדור זה פתוח לעריכת קהל הגולשים הרשומים, אשר יכולים להוסיף מידע, קטעי וידאו, אודיו ותמונות הקשורות למקום.
 • מדור "אישים": מכיל ערכים ביוגרפיים אודות אישים מרכזיים בהיסטוריה של יהודי פולין (יהודים ושאינם יהודים).
 • מדור "מילון": מכיל ערכים אנציקלופדיים אודות אירועים, מקומות ומושגים מרכזיים בהיסטוריה של יהודי פולין.
 • מדור "תיירות": מכיל מסלולי טיולים מומלצים באזורים שונים ברחבי פולין, בעקבות המורשת היהודית באזור.
 • מדור "חדשות": מציג חדשות אודות אירועים עדכניים הקשורים להיסטוריה של יהודי פולין, ואירועים תרבותיים עכשוויים הנוגעים ליהדות בפולין.
 • פרויקט "זיכרון חקוק על אבן":פרויקט מיוחד לתיעוד, תמלול ותרגום מצבות בבתי עלמין יהודיים ברחבי פולין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]