לדלג לתוכן

השלישייה האדומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

השלישייה האדומהגרמנית: Rote Drei) הייתה החלק השווייצרי של התזמורת האדומה (טרפר). היא הוקמה ותוחזקה על ידי המינהל הראשי של המטה הכללי הרוסי.[1] ונוהלה בשווייץ בהצלחה רבה על ידי שאנדור ראדו ההונגרי-יהודי.

שם, היסטוריה ופעילות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונחים "השלישייה האדומה" ו"התזמורת האדומה" הומצאו על ידי המשרד הראשי לביטחון הרייך (Reichssicherheitshauptamt בראשי תיבות RSHA), זרוע הריגול הנגדי של האס אס. השלישייה האדומה, כחלק מהותי מהתזמורת האדומה הייתה מחוץ להישג ידם של כוחות הביטחון הגרמניים בגרמניה, גם לאלה שהיו בשווייץ. בראש השלישייה האדומה עמד שאנדור (אלכסנדר) ראדו (שם קוד: DORA), קומוניסט וגאוגרף הונגרי-יהודי. השלישייה האדומה נוסדה בשנת 1936, אז הגיע ראדו לז'נבה. באפריל 1942 שונה הארגון עם ראדו כמנהיג הקבוצה, והיו בו גם שלושה מנהיגי תת-קבוצות: רחל דיבנדורפר היהודייה-פולנייה (שם קוד: SISSY), ז'ורז' בלין עיתונאי צרפתי של הלה מונד (שם קוד: LONG) והעיתונאי השווייצרי אוטו פינטר (שם קוד: PAKBO).

לאחר כליאתו של ליאופולד טרפר (שם קוד: GRAND CHEF) בידי הגסטפו בשנת 1942, הקבוצה של ראדו הפכה לחלק היעיל ביותר ברשת הריגול של התזמורת האדומה. ראדו אסף מידע שימושי בשווייץ והיו לו כמה קשרים גם בגרמניה. ייתכן והכי חשוב היה לפעילות הקבוצה שראדו היה בקשר גם עם רשת הריגול של לוסי, שהייתה בעלת קשרים בעלי ערך רב בתוך גרמניה, והייתה קשורה לסוכנויות הביון הבריטיות. יש השערה שרשת הריגול של לוסי שימשה על ידי המודיעין הבריטי צינור להעברת מידע אולטרה למודיעין הסובייטי מבלי לחשוף את פעולת שבירת הקוד הגרמני על ידי הבריטים, שהיה בעצם מקור המידע, אך רוב ההיסטוריונים אינם מסכימים עם התאוריה הזו.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא השלישייה האדומה בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Tittenhofer, Mark A. (4 באוגוסט 2011). "The Rote Drei: Getting Behind the 'Lucy' Myth". CIA Library. Center for the Study of Intelligence. נבדק ב-4 בינואר 2019. {{cite web}}: (עזרה)