השערת גאיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: חסר הרבה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

השערת גאיה היא תאוריית לפיה היצורים החיים על פני כדור הארץ נמצאים באינטראקציה עם הסביבה האי-אורגנית ובכך יוצרים מערכת אשר מווסתת ומתקנת את עצמה כדי לשמר את התנאים המאפשרים חיים על פני הכוכב. על פי התאוריה הביוספירה משפיעה על גורמים כגון הטמפרטורה העולמית, מידת המליחות של מי הים רמת החמצן באטמוספירה, ויוצרת תהליכים תהליכים אשר שומרים על התנאים הפיזיים, כגון הטמפרטורה העולמית, בתחום הנידרש עבור החיים גם כאשר תנאי הסביבה, כגון עוצמת הקרינה מהשמש, משתנים.


התאוריה נוסחה לראשונה על ידי ג'יימס לאבלוק וכונתה על שם אלת האדמה גאיה במיתולוגיה היוונית. המיקרוביולוגית לין מרגוליס. עזרה רבות בפיתוח התאוריה.


ביקורת על התאוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגאולוגים, הביולוגים, ומדעני האטמוספירה מקבלים את השאלה כיצד אורגניזמים משפיעים על סביבתם הקרובה, משנים אותה ולפעמים אף מווסתים אותה, וכן את הדיון על השפעתם המצטברת על אקלים העולם כשאלה מחקרית תקפה. אולם תאוריית גאיה בכללותה שנויה במחלוקת ויש הסבורים כי אינה אלא תאוריה פסבדו-מדעית.

ביקורת נוספת נמתחת על ידי מדעני איכות סביבה הטוענים כי תאוריה זו פוטרת את המזהמים מאחריותם, היות שכדור-הארץ, כאורגניזם, מרפא ומתקן בעצמו את הנזקים שגורמים להם המזהמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא השערת גאיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.