השערת גאיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: חסר הרבה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

השערת גאיה היא תאוריה מדעית המניחה כי היצורים החיים על פני כדור הארץ נמצאים באינטראקציה מתמדת עם הסביבה האי-אורגנית שלהם, בכך יוצרים מערכת סינרגטית סגורה אשר מווסתת ומתקנת את עצמה כדי לשמר ולהנציח את התנאים המאפשרים חיים על פני הכוכב. התאוריה מנסה להראות כיצד הביוספירה והאבולוציה של היצורים החיים על פני כדור הארץ משפיעים על גורמים כגון ההתחממות הגלובלית, מידת המליחות של מי הים רמת החמצן באטמוספירה, וכיצד נוצרו ונוצרים תהליכים מתקנים אשר משמרים את מערכת היצורים החיים כאשר נוצר חוסר איזון כלשהו.

התאוריה נוסחה לראשונה על ידי הכימאי והמדען הבריטי ד"ר ג'יימס לאבלוק בספרו The Ages of Gaia, על יסוד חידושים בגאולוגיה, בגאוכימיה, בביולוגיה אבולוציונית ובתורת האקלים וכתוצר של מחקריו עבור נאס"א בנושא חיפוש חיים על המאדים[1] [2] ופותחה בהמשך על ידו ועל ידי המיקרוביולוגית לין מרגוליס. לאבלוק קרא לתאוריה על שם אלילת המיתולוגיה היוונית גאיה - "אמא אדמה".

לפי המדע המקובל נהוג לראות את כדור הארץ ככוכב לכת שצמחים ובעלי חיים התפתחו עליו וממשיכים להתקיים באקראי. תאוריית גאיה של לאבלוק רואה את העולם בצורה שונה, כמערכת שהיא מעין אורגניזם-על הדואג לקיומם של חיים בתוכו, מליבתו ועד לשולי האטמוספירה שלו.

ביקורת על התאוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגאולוגים, הביולוגים, ומדעני האטמוספירה מקבלים את השאלה כיצד אורגניזמים משפיעים על סביבתם הקרובה, משנים אותה ולפעמים אף מווסתים אותה, וכן את הדיון על השפעתם המצטברת על אקלים העולם כשאלה מחקרית תקפה. אולם תאוריית גאיה בכללותה שנויה במחלוקת ויש הסבורים כי אינה אלא תאוריה פסבדו-מדעית.

ביקורת נוספת נמתחת על ידי מדעני איכות סביבה הטוענים כי תאוריה זו פוטרת את המזהמים מאחריותם, היות שכדור-הארץ, כאורגניזם, מרפא ומתקן בעצמו את הנזקים שגורמים להם המזהמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא השערת גאיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.