השקר הטוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השקר הטוב
The Good Lie
מבוסס על אירועים היסטוריים
בימוי פיליפ פלרד עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי רון הווארד, בריאן גרזר ואחרים
תסריט מרגרט נגל עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה ריצ'רד קומאו עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ריס וית'רספון, ארנולד אושנג, גר דואני, עמנואל ג'יל, קורי סטול, שרה בייקר, קוט וייל,
מוזיקה מרטין לאון עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום רונלד פלנטה
מדינה ארצות הברית, דרום אפריקה
חברת הפקה אלקון אנטרטיימנט, Imagine Entertainment, Reliance Entertainment עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה האחים וורנר
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 7 בספטמבר 2014
משך הקרנה 110 דקות
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה דרמה
הכנסות באתר מוג'ו goodlie
www.thegoodliemovie.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

השקר הטוב (The Good Lie) הוא סרט דרמה אמריקאי הדן בבעיית הפליטים מדרום סודאן וקליטת מספר אלפים מהם בארצות הברית.

הקרנת הבכורה התקיימה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי של טורונטו ב-7 בספטמבר 2014 וההקרנות המסחריות החלו ב-3 באוקטובר 2014.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת האזרחים הסודאנית השנייה האחים ממרה, פול, ג'רמיה, תאו, דניאל ואביטל, נוצרים בני אחד השבטים בדרום סודאן, ברחו אחרי שכוחות צבא סודאן שרפו את כפרם וטבחו בהוריהם. לאחר ימים רבים של הליכה במדבר, ששת הילדים האבודים הסודאנים(אנ') הצטרפו לקבוצת פליטים גדולה אולם נאלצו לעזוב אותה אחרי שאנשי הקבוצה נתפסו על ידי חיילים ואנשים רבים מבין חברי הקבוצה נהרגו. אחרי שהם חצו נהר והלכו לישון בין השיחים, הגיעו חיילים והאח הבוגר - תאו הסגיר עצמו לחיילים וטען שהיה לבד ובכך איפשר לשאר האחים להמשיך במסעם. בסופו של מסע ארוך הקבוצה שנותרה הגיעה למחנה פליטים בקניה אולם דניאל נכנע למחלה ומת.

13 שנים מאוחר יותר, במהלכן ממרה מתנדב לעבוד בבית החולים וטיפח שאיפה להיות רופא, ארבעת האחים שנותרו עלו בגורל להגיע כפליטים לארצות הברית.

היעד המתוכנן עבורם הוא קנזס סיטי במיזורי אולם בהגיעם לארצות הברית אביטל נלקחה ונשלחה למשפחה אומנת בבוסטון כי לפי תקנות חדשות אסור לשלוח בנות לבד, ובקנזס סיטי לא נמצאה משפחה שהייתה מוכנה לקלוט אותה. אין להם מסמכי לידה והם לא ידעו מהו תאריך הלידה שלהם, ולכן קבעה עבורם הפקידה הקולטת את תאריך הלידה כ-1 בינואר, בנימוק שכך תמיד תהייה חגיגה ביום הולדתם.

ממרה, פול, וג'רמיה עלו על מטוס לקנזס סיטי שם הובטח להם שימתינו להם בשדה התעופה. בהגיעם, הגיעה אליהם באיחור קארי דייוויס (ריס וית'רספון), שאין לה מושג על פער התרבויות בין התרבות השבטית המסורתית ממנה באו ובין התרבות האמריקאית ולקחה אותם לדירה שהוכנה עבורם. קארי עובדת בארגון שנטל על עצמו להשיג לבחורים עבודה. בבוקר היא התקשרה אליהם לטלפון שבדירה על מנת לתאם הגעתם לריאיון עבודה אולם הבחורים שלא יודעים מהו טלפון שמעו את הצלצול ולא הבינו שעליהם לענות לשיחה ולכן החמיצו ריאיון עבודה אחד. אחרי מאמצים מצאה להם קארי מקומות עבודה. פול התקבל לעבוד במחלקת ההרכבה של מפעל לברזים, שם הוא התחבר עם עמיתים לעבודה ונחשף לסמים. ממרה וג'רמיה קיבלו עבודה בחנות מכולת ובנוסף ג'רמיה התנדב בכנסייה המקומית וממרה שרוצה לחסוך כסף ללימודים עבד גם באבטחה.

האחים התגעגעו מאוד לאחותם וניסו להביאה אליהם, ב-1 בינואר, כאשר חגגו ים הולדת, הביאה קארי את אביטל בהפתעה אליהם והתנדבה להוות עבורה משפחה אומנת.

כעבור זמן מה, אביטל קיבלה מכתב ממחנה הפליטים בקניה, בו כתב תיאו שהוא נמצא במחנה. האחים שהיו בטוחים שאחיהם הבכור - תיאו נהרג היו באי-ודאות ואז ממרה החליט שהוא יטוס לקניה ויברר אישית האם מדובר בתיאו או במתחזה.

בהגיעו למשרד המחנה הוא גילה שאין רישומים על תיאו, אולם בעזרת חברים מהתקופה בה היה במחנה הוא הצליח לאתר את תיאו. ממרה ניסה להשיג עבור תיאו ניירות או מקלט מדיני על ידי אחת השגרירויות בקניה, אולם למרות שעבר אישית שגרירות שגרירות לא הצליח להשיג עבור תיאו ניירות. למרות זאת הוא שיקר ואמר לתיאו שיש ניירות. בהגיעם לשדה התעופה נתן ממרה לתיאו את הדרכון שלו ואת הניירות שלו, שלח אותו למטוס ונשאר בעצמו בקניה לעבוד כעוזר רפואי במחנה הפליטים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]