התוכנית הגדולה לשינוי הטבע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התוכנית הגדולה לשינוי הטבערוסית: Великое преобразование природы) הוא שמו של פרויקט שאפתני שהוצע בידי שליט ברית המועצות יוסיף סטלין בעקבות הבצורת שהתרחשה במדינה החל מ-1946[דרוש מקור]. התוכנית אושרה על ידי מועצת השרים של ברית המועצות[דרוש מקור] והוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות ב-20 באוקטובר 1948[דרוש מקור], והוכרזה על ידי הממשלה.[1] שֵם התוכנית שימש גם כמוטו שלה למטרות תעמולה[דרוש מקור], בהתאם למסורת פולחן האישיות של סטלין.

התוכנית הוצעה בעקבות הבצורת ב-1946 והרעב שלאחריה ב-1947[דרוש מקור], שעל פי ההערכות הביא למותם של בין 500,000 למיליון בני אדם.[דרוש מקור]

ביצוע התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת התוכנית בוצעו מספר פרויקטים רחבי היקף שביקשו לרתום את הטבע לצורכי האדם: יצירת קרקעות חקלאיות חדשות באמצעות בירוא יערות, בניית ערים חדשות ומתקנים הידרואלקטריים, הקמת שוברי רוח וניסיון לשלוט במזג האוויר ובאקלים.[2] בין השאר, נבנו מספר תעלות השקיה באזור הערבות של דרום ברית המועצות ובמדבריות מרכז אסיה[דרוש מקור]. פרויקט אחר שהוצע הוא שתילת חגורת מגן רחבה של עצים, או "רצועת יער", בדרום ברית המועצות[דרוש מקור], כפי שבוצע במישורים הצפוניים של ארצות הברית בשנות ה-30.

התוכנית נועדה להתבצע עד 1965[דרוש מקור], אך הופסקה לאחר מותו של סטלין ב-1953[דרוש מקור], וספגה ביקורת קשה בתקופת הדה-סטליניזציה. עם זאת, יש הטוענים[דרוש מקור] כי מלבד מספר חסרונות בתכנון ובביצוע, הייתה התוכנית מבוססת על גישה אקולוגית נכונה, שעקרונותיה נדונים מחדש בימים אלה.[דרוש מקור]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Julius Gy Fabos‏, Land-use planning: from global to local challenge, New York: Chapman and Hall, 1985, p. 60.
  2. ^ James R. Fleming, "Fixing the Weather and Climate: Military and Civilian Schemes for Cloud Seeding and Climate Engineering", in: Lisa Rosner‏, The technological fix: how people use technology to create and solve problems, New York: Routledge, 2004, p. 185 (and 197).
Flag of Russia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רוסיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.