התמרה חושית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בפיזיולוגיה, התמרה חושית או טרנסדוקציה היא תהליך של הסבת גירוי חושי מצורה אחת לאחרת. תהליך ההתמרה זה מתרחש במערכת העצבים והוא אופייני לתאי חוש.

טרנסדוקציה במערכת העצבים מתייחסת לאירועים סינפטים בהם גירוי מכני, פיסי וכו' נהפך לפעולה פוטנציאלית שנמסרת דרך אקסונים לכיוון מערכת העצבים המרכזית שבה הגירוי מאוחד.

בתהליך ההתמרה החושית הופכים גירויים חושיים לפוטנציאלי קולטן (Receptor Potential) איטיים ומדורגים. הגירויים פוגעים בקולטנים, ובאמצעות תהליכים שונים הם משנים את פוטנציאל הממברנה שלהם. תהליך זה נקרא התמרה חושית, כיוון שהאירועים החושיים מותמרים, כלומר "הופכים", לשינויים בפוטנציאל הממברנה של התא.

בנוירואנטומיה, ההתמרה החושית היא תהליך שבו תא קולטן ממיר את האנרגיה בגירוי, זאת תוך שינוי הפוטנציאל החשמלי על פני קרום הממברנה שלו. תהליך זה גורם לממברנה לחוסר קוטביות (כלומר, למשיכה) ומאפשר לגירוי העצבי להיות מותמר למוח למטרת האחדה.

התמרה חושית במערכת הראייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערכת החזותית התמרה היא אחת מן המערכות, השנייה בסדר הפעולה (1. קליטה, 2. התמרה, 3. קידוד), שתפקידה להעביר את האנרגיה הפיזית לדפוסים אלקטרו-כימיים בעצבי החישה. תאי חישה הנקראים "מדוכים" ו"קנים" ברשתית מעבירים את האנרגיה הפיזית של אותות האור לדחפים חשמליים המגיעים למוח. גירוי האור גורם לשינוי הסתגלותי בחלבון רודופסין (אופסין מיוחד המצוי בקנים). השינוי ההסתגלותי גורם לתחילתה של סדרת אירועים מולקולאריים שסופה בהקטנת המדרון האלקטרוני סביב הפוטורצפטור. הירידה בשיפוע האלקטרו-כימי גורמת להקטנת האותות החשמליים הזורמים אל המוח. לכן, בדוגמה הזאת יותר אור פוגע בפוטורצפטור הגורם לטרנסדוקציה של אות לתוך פחות דחפים חשמליים, ובאופן אפקטיבי מועבר הגירוי אל המוח.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ריטה ל. אטקינסון, ריצ'רד צ. אטקינסון, אדוארד א. סמית, דאריל ג'. בם, ארנסט ר. הילגרד ;, מבוא לפסיכולוגיה, מהדורה עשירית, כרך ראשון , הוצאת ספרים "לדורי" תל אביב, 1992
  • Stanley coren, Lawrence M. Ward, James T. Enns ;, Sensation and Perception, Fifth Edition, , Harcourt Brace College Publishers, 1992
  • ניל ר' קרלסון; הפיזיולוגיה של ההתנהגות כרך א', מהדורה תשיעית, כרך א, הוצאת ספרים האוניברסיטה הפתוחה, 2008