ווקלטק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ווקלטק בע"מ (באנגלית: .VocalTec Ltd) היא חברת טכנולוגיה ישראלית המתמחה בפיתוח ושיווק פתרונות תקשורת VoIP. פתרונות אלה כוללים ציוד מיתוג ותוכנות המאפשרות לחברות טלקומוניקציה לספק שירותים כגון תעבורת נתוני קול.

ווקלטק הייתה החברה הראשונה בעולם שהצליחה להעביר קול על-גבי רשת האינטרנט ונחשבת היום כחלוצה שהמציאה את התחום ה-VoIP - העברת קול באינטרנט[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בשנת 1989 על ידי אלון כהן וליאור הרמתי. בתחילה פיתחה החברה תוכנות ייעודיות לעיוורים, כרטיס קול שיחד עם התוכנה שצורפה אליו איפשר לעיוורים לשמוע על אילו אותיות הקישו במקלדתם. בשנת 1990 הצטרף אילון גנור, ששימש כמנכ"ל החברה, ובהמשך פיתחה תוכנה להעברת קול על גבי רשת האינטרנט[1]. בשנת 1995 יצאה המוצר שנקרא בפשטות Internet Phone לשוק וזכה להצלחה[2].

בשנת 1996 הנפיקה החברה לראשונה את מניותיה לציבור בבורסת נאסד"ק.

בשנת 1997, הקימה עם שותפים נוספים חברה בת בשם Internet Telephony Exchange Carrier ITXC, שסיפקה שרות מסלקת דקות שיחה בינלאומית בטלפוניית אינטרנט. ווקלטק סיפקה ל-ITXC את הטכנולוגיה והמוצרים לניהול שיחות באינטרנט. באוקטובר 1999, הונפקה ITXC בבורסת נאסד"ק ובשיא בועת הדוט-קום נסחרה בשווי של 5 מיליארד דולר, אך שווייה נפל אחר כך לכ-100 מיליון דולר בלבד. ווקלטק מימשה את כל אחזקותיה בחברה בשנת 2002[3].

בשנת 1998, רכשה את "רדלינקס" (RADLINX) מ"קבוצת רד-בינת" תמורת כ-10 מיליון דולר[4].

בתחילת שנת 2000 הוקמה חברת טרולי-גלובל (TrulyGlobal), חברה בת של ווקלטק, לשירותי טלפוניה באינטרנט לצרכנים. וזאת שלוש שנים לפני שהושק שירות דומה על ידי סקייפ[5]. החברה נסגרה 18 חודשים לאחר שהוקמה בהשקעה של 50 מיליון שקל עקב חוסר יכולתה לגייס הון חיצוני בזמן התפוצצות בועת הדוט-קום[6].

בשנת 2005, התמזגה ווקלטק עם חברת Tdsoft הישראלית, במיזוג הפוך בו בעלי המניות של Tdsoft קיבלו 75% מהחברה הממוזגת, ושאר המניות עברו לבעלי המניות של ווקלטק[7].

בשנת 2010, התמזגה ווקלטק שוב הפעם עם חברת YMAX האמריקאית שפיתחה את מכשיר ה-MagicJack - מתאם המאפשר חיבור של מכשיר טלפון ביתי רגיל דרך המתאם לשקע ה-USB של כל מחשב אישי[8].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]