גלובס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Internet-news-reader.svg גלובס
סמליל העיתון
תדירות עיתון יומי
סוגה כלכלה
פורמט פורמט טבלואיד
בעלים אלונה בר און וענת אגמון
עורך נעמה סיקולר
נוסד 1983
שפה עברית
מערכת ראשון לציון
תפוצה כ-35 אלף[דרוש מקור] (שישי בתפוצתו בישראל)
מדינה ישראל
www.globes.co.il

גלובס הוא עיתון יומי כלכלי ישראלי ואתר חדשות כלכלי. הוקם בידי יצחק דוידוב והיה בראשיתו המוסף הכלכלי של מעריב. העיתון המודפס מופץ במהדורות ערב בימים ראשון עד חמישי. העורכת הראשית היא נעמה סיקולר. מערכת העיתון לרבות בית הדפוס שלו ממוקמים בראשון לציון.

גלובס הוא העיתון הכלכלי הבולט הראשון בישראל.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שער הגיליון הראשון של "גלובס".יצא לאור ב-17 באוקטובר 1983
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

ראשיתו של גלובס כשירות מידע למנויים, עיתון פקס, על חברות הנסחרות בבורסה של תל אביב, שנוסד בתחילת שנות ה-80 על ידי יצחק דוידוב[2] ושירת גם את המוסף הכלכלי של מעריב.[3] באמצע שנת 1983 נוסף גם שירות תיווך בין יזמים למשקיעים.[4] באותה שנה חבר דוידוב אל שוקי וזלמן ליבוביץ להקמת עיתון כלכלי, והקימו את "גלובס פבלישר עיתונות 1983 בע״מ" ש-50% ממניותיה הוחזקו על ידי דוידוב, 25% בידי שוקי וזלמן ליבוביץ ועוד 25% על ידי "גחלת", חברת השקעות של "הסנה".[5]

העיתון סבל מראשיתו מקשיים כלכליים ובשנת 1984 הועמד למכירה. אדם ברוך בחן את כדאיות רכישת העיתון עבור "ידיעות אחרונות" והמליץ שלא לרוכשו. במקום זאת העיתון נרכש על ידי חיים בר און,[6] ובהמשך הצטרף אליו כשותף איש העסקים אליעזר פישמן. העיתון, שנרכש עם 2,200 מנויים, צמח בסוף שנות ה-80 והגיע ל-24,000 מנויים, והיה לעיתון העסקים של ישראל, המציע מידע ופרשנות על המתרחש בבורסה ובכלכלת ישראל. במהלך שנות ה-80 שווקו מינויים משולבים לעיתון, לשבועון "כספים" ולירחון "מוניטין", שהיו בבעלות משותפת.[7]

עם עורכי העיתון לאורך השנים נמנים מתי גולן, אדם ברוך וחגי גולן.

באפריל 1995 היה "גלובס" העיתון הכלכלי הראשון בישראל שהפעיל אתר אינטרנט ופרסם את תכניו ברשת.[8] בהמשך, השיק "גלובס" אתר אינטרנט ואפליקציות דיגיטליות למכשירים ניידים.

עם השנים קמו לעיתון מתחרים כגון "טלגרף" (שנסגר), "TheMarker" ו"כלכליסט".

בשנת 2011 החזיק אליעזר פישמן ב-57.10% ממניות העיתון ועיזבונו של חיים בר און החזיקה ב-42.90% מהמניות.[9]

בראשית 2017 החזיק אליעזר פישמן בכ-66% ממניות "מוניטין תקשורת" המוציאה לאור את "גלובס", בעוד משפחות בר-און החזיקה בשאר המניות. בעקבות מינוי כונס נכסים לנכסיו של פישמן, בקשו כונסי הנכסים למכור את העיתון בנפרד מהמניות של חברת מוניטין, לאחר שלהערכתם, העיתון מפסיד מדי שנה מיליוני שקלים, וצפוי להפוך לחדל פרעון במרץ 2017.[10] לאחר משא ומתן מקביל עם משפחת בר-און ועם דוד דוידוביץ', הושג הסכם על מכירת העיתון לחברת אילקורפ של משפחת בר און תמורת הכנסה שהוערכה בכ-106 מיליון ש"ח.[11]

אופי העיתון[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיתון יצא מראשיתו בצבע ורוד כהשראה מהעיתון Financial Times הבריטי. בשנת 1989 החל "גלובס" לנקוט בקו המקובל בעיתונים כלכליים בעולם בו מוחלפים צילומי אישים באיורים. גיל ג'יבלי נבחר לתפקיד המאייר ומשמש בו למעלה משני עשורים, בהם הפכו איוריו לאחד מסמליו של "גלובס". "גלובס" מחולק למנויים בערב. העיתון יורד לדפוס מיד לאחר סגירת יום המסחר בבורסה ומספק לקוראיו מידע פיננסי על היום החולף.

מבנה העיתון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לעיתון היומי, לגלובס מצורפים מוספים שבועיים, ירחונים ומגזינים.

המגזינים והמוספים של "גלובס".
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

עמודי החדשות ומוספים יומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חדשות – העמודים הראשיים של העיתון ("הכותרת"), הכוללים דיווח על החדשות העסקיות והכלכליות בישראל ובעולם בתחומי אקטואליה, כלכלה, נדל"ן, משפט, תשתיות, תעשייה, היי-טק ועוד; וכן עמודי דעות. ראש מערכת החדשות: רועי ברק.
 • שוק ההון – המוסף הכלכלי המורחב של העיתון, המסקר את הבורסות ואת שוקי ההון בישראל ובעולם, ומכסה תחומים של בנקאות, פיננסים, היי-טק, השקעות ועוד. המוסף כולל חדשות, פרשנויות וניתוחים, וכן כלי מידע למשקיעים בשוקי ההון. עורך המוסף: שי שלו.

מוספים שבועיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נדל"ן – מוסף נדל"ן הכולל מידע ופרשנויות בתחומי נדל"ן פרטי ומסחרי, עסקאות בישראל ובעולם, מניות נדל"ן, תשתיות, נדל"ן ומשפט בישראל ועוד, מופץ בכל יום ראשון של השבוע. עורך נדל"ן : דרור מרמור.
 • G – מגזין סוף השבוע הכולל מגוון של כתבות ומדורים בתחומי עסקים, פנאי, תיירות, רכב, אוכל ועוד, מופץ בכל יום חמישי. עורך G : אייל אברהמי.
 • לוח גלובס – מוסף המפרסם מודעות דרושים בתחומים שונים, מודעות נדל"ן, לוח בכירים, הזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל, מקבץ המכרזים שפורסמו באותו השבוע ועוד. מופץ בימי שלישי וחמישי בכל שבוע.

מגזינים חודשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Lady – מגזין הנשים הכולל סקירות, כתבות וראיונות עם נשים (וגם גברים) מעולם העסקים. הפצה: ביום שלישי של תחילת כל חודש. עורכת : ורד רמון - ריבלין.
 • קונספט - מגזין בנושא עיצוב ואדריכלות. מופץ אחת לשלושה חודשים ביחד עם מגזין Lady. עורכת: דבורה פישמן.
 • מגזין IT - מגזין בנושא מחשבים וטכנולוגיה לעסקים. עורך: יהודה אלידע.
 • פספורט - מגזין בנושא תיירות בעולם המביא סקירות של יעדים ברחבי הגלובוס אשר מכוון בעיקר לאנשי עסקים. עורך: עדי אזולאי.
שער גיליון "גלובס" שעורר את מחאת הקוטג'.
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

פרויקטים מיוחדים (אחת לשנה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • moneytime – מדריך שנתי מקיף למשקיעים בשוק ההון, הכולל תחזיות, המלצות ורעיונות להשקעות בארץ ובעולם, ראיונות עם הדמויות המובילות בשוק ההון, דירוג חדרי המסחר ומנהלי ההשקעות הטובים ביותר ועוד, הפצה: פברואר-מרץ.
 • מדד המותגים – דירוג 100 המותגים המובילים בישראל, לצד כתבות וראיונות בתחומי שיווק, פרסום, מיתוג ועוד, מדובר למעשה בפרויקט מיוחד של אנשי מגזין פירמה בראשות לי-אור אברבך. הפצה: בכל חודש יולי.
 • איש השנה – בחירת הדמויות הבולטות והמשפיעות בשנה החולפת בתחומי שוק ההון, בנקאות, תקשורת, שיווק, פרסום ועוד. הפצה: חודש דצמבר.
 • 100 המשפיעים בתקשורת - מגזין אשר יוצא אחת לשנה במסגרת מגזין פירמה. הפצה: בתחילת כל שנה בחודש ינואר.

מגזינים נוספים:

 • חדשנות - מגזין בנושא חדשנות עסקית בעידן המידע. הפצה: אחת לשלושה חודשים. עורך: עומר עידן-נועם.

פלטפורמות דיגיטליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר אינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר האינטרנט של "גלובס" הוקם באפריל 1995 והוא כולל חדשות מעולם העסקים, תוכני וידאו וכן פורטל פיננסי, אפשרות לניהול תיק אישי וירטואלי, כלים פיננסיים למשקיעים בשוק ההון, ועוד.

עיתון דיגיטלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לקרוא מדי ערב את העיתון במלואו במסגרת העיתון הדיגיטלי המהווה העתק מדויק של העיתון המודפס. שימוש בעיתון הדיגיטלי כרוך בתשלום דמי מינוי.

ועידות וכנסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"גלובס" מקיים מדי שנה ועידות גלובס מרכזיות בנושאים עסקיים שעל סדר היום. ישנן ארבע ועידות שנתיות קבועות:

ועידת ישראל לנדל"ן המתקיימת בדרך כלל בחודשי פברואר-מרץ, ועידת שוק ההון של ישראל (יוני) וועידת שיווק פרסום ודיגיטל (MAD) בחודש יולי, וכן ועידת ישראל לעסקים המתקיימת מדי שנה בתחילת חודש דצמבר, החל משנת 1995. ועידת ישראל לעסקים היא האירוע הכלכלי החשוב והיוקרתי ביותר בישראל, המפגיש בין מנהיגי המדינה מקבלי ההחלטות, אנשי העסקים, אנשי ממשל, בכירי המשק והכלכלה, דוברים ומשלחות מהארץ ומהעולם. החל משנת 2000 מתקיימת מול ועידת העסקים ועידת העשוקים במחאה שהוועדה לא עוסקת בסוגיות של עוני ואי שויון.[12]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלובס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אבי שאולי, בימים אחרים: כך נראה העיתון הכלכלי בשנות ה-60, ומי היו המניות הבולטות?, באתר Bizportal‏, 25/10/2014
 2. ^ יעקב דרוריייעוץ אישי צמוד בבורסה, מעריב, 5 באוקטובר 1982
 3. ^ ראו למשל את הגרף ב עמירם פליישר, מגור גררה את מניותיה לרווח גדול, מעריב, 14 בדצמבר 1982
 4. ^ גד בירון, מהפכה בגיוס הון, מעריב, 3 במאי 1983; המשך
 5. ^ יאיר קוטלר, לא לפרסום, עמ' 75
 6. ^ "גלובס", באתר גלובס, 16 במרץ 1998
 7. ^ עצמאי - מנהל חברה - בעל עסק, מעריב, 17 בדצמבר 1985 (מודעה)
 8. ^ דרור יעקובסון, האיש שאמר כן לאינטרנט, גלובס, ‏16 מרץ 1998
 9. ^ תמיר אגמון ועמי צדיק, ‏ניתוח ההשלכות הכלכליות של ריכוזיות ובעלויות צולבות על כלי התקשורת, באתר מרכז המחקר והמידע (ממ"מ) של הכנסת, 2 בנובמבר 2011, עמוד 11.
 10. ^ איתמר לוין, גלובס בסכנה לחדלות פרעון בעוד חודשיים, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 9 בינואר 2017
 11. ^ ע"א 2954/17 דוד דוידוביץ' נ' עו"ד רונן מטרי ואיל רוזובסקי ואחרים, ניתן ב-14 במאי 2017
 12. ^ שלומי שפר ושירות "הארץ"‏, "ועידת העשוקים" נגד "ועידת העסקים", באתר וואלה! NEWS‏, 06 בדצמבר 2003