לדלג לתוכן

וו (חפץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
וו תלייה עם בורג לחיבור לקיר
וו הרמה מחובר לעגורן

וו (נקרא גם אנקול, אונקל או קרס) הוא אביזר לתליית חפצים או עיגונם. צורתו לרוב מעוקלת. ישנם סוגים רבים ומגוונים של ווים, ולהם ייעודים שונים.

ווים ביתיים, הנקראים גם מתלים, משמשים לתליית חפצים יום-יומיים בבית, כמו מגבות ובגדים. הוו הביתי עשוי לשמש כאביזר בעיצוב הבית, במגוון עיצובים. הוא עשוי לרוב פלסטיק או מתכות שונות. וו לחפצים כבדים מעוגן לקיר על ידי ברגים. קיימים ווים לתליית חפצים קטנים המוצמדים למשטחים שונים (קיר, מקרר, לוח מודעות) על ידי סרט הדבקה דו-צדדי או מגנט.

הוו התעשייתי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ווים תעשייתיים בנויים לעמוד בכוחות ומשקלים גדולים. שימושם רבים, החל מוו המיועד לתליית ערסל, ועד לווים חזקים במיוחד המשמשים לעיגון טנקים וכלי רכב כבדים לגורר, או ווים המשמשים להרמת חפצים על ידי עגורן. הווים התעשייתיים עשויים מפלדות שונות.

בתכנון והרכבת וו המיועד לעמוד בעומסים כבדים יש להתייחס לא רק לחוזק הוו עצמו, אלא גם לחוזק החיבור בין הוו למבנה שאליו הוא מחובר, למשל, שימוש בברגים מחוזקים הוא צורך נפוץ בהרכבת וו.

תליה והסרה של המטען

[עריכת קוד מקור | עריכה]
וו סגור שהוא קפיץ בצורת לולאה
וו סגור, עם אפשרות לפתיחה בעזרת מנגנון קפיצי

הוו יכול להיות פתוח, או סגור. קל יותר לתלות את המטען על וו פתוח, והוא גם זול יותר. אך יש להבטיח שהמטען לא יפול דרך הפתח בוו. וו פתוח נהוג כאשר מדובר במטען קל, או שהוו מקובע למקום לפני תלית המטען. אחרת משתמשים בוו סגור, או בוו שיש מרחק גדול יותר בין הפתח לנקודה בה תלוי המטען. דוגמה לוו בו הפתח סגור למרות שמדובר במטען קל וקטן, הוא מחזיק מפתחות. בגלל החשיבות של המטען, הצורך לניד אותו, והאפשרות הסבירה שמפתח יפול בלי שהדבר ימשוך תשומת לב, משתמשים בוו סגור. קימים גם ווים בהם הפתח נסגר על ידי קפיץ, אשר יש להפעיל עליו כח מבחוץ. באופן כזה, גם אם המטען נע על החלק הפנימי של הוו, הוא לא יחליק החוצה דרך הפתח. בקרס של חכה, לעומת זאת, הוו הוא פתוח, אך שונן בקצה שלו. באופן כזה, הדג יכול לנגוס בפתיון ולהתפס בקרס, אך הקרס אינו מחליק מפיו של הדג.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא וו בוויקישיתוף