בורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברגים בגדלים וסוגים שונים.
בורג עם ראש בצורת משושה וחריץ בצורת צלב (פיליפס).
דימוי תהליך ההברגה

בורג הוא מסמר עם חריץ ספירלי. בדומה למסמר, שימושו העיקרי הוא הידוק פריטים על ידי החדרתו לנקב קיים או נקב שנוצר עקב החדרת הבורג. בורג הוא אחת משש המכונות הפשוטות ומכפיל את הכח המופעל עליו כדי לחדור את החומר, באמצעות עיקרון של יתרון מכני. צורת הבורג והשימוש בו דומים למסמר, אך השוני העיקרי ביניהם הוא אופן הפעולה: בעוד שהמסמר מחזיק את הפריטים על ידי כוח החיכוך, פרט המגביל את יעילותו של המסמר בשימושו על חפצים בעלי תכונות מסוימות כגון מקדם חיכוך נמוך, בבורג מנוצל משטחו הספירלי אשר יוצר כוח קווי, שכמו כוח החיכוך, פועל בכיוון נגדי לכל כוח הנכנס למערכת, אשר מונע שחרור של החלקים המחוברים באמצעותו.

את רוב הברגים, יש להבריג , בעזרת מברג, בכיוון השעון אל תוך נקב בו הוברז (נחרץ) תבריג מתאים, באמצעות כלי ייעודי הקרוי מברז. במידה והחומר לתוכו מבריגים את הבורג רך (עץ, למשל) ניתן להבריג את הבורג ישירות, והוא יחרוץ אגב החדרתו בסיבוב את התבריג.

החומרים מהם ברגים לרוב עשויים הם: פלדה, פלדת אל-חלד, פליז, ארד, טיטניום, עץ, פלסטיק ואחרים.

קיימים גם ברגים המוברגים נגד כיוון השעון - ברגים המחזקים גלגלים ימניים של משאיות, למשל, הם בעלי תבריג הפוך, על מנת שתנועת הגלגלים לא תשחרר את הברגים מהתבריג.

סוגי ראש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הידוק הבורג למקומו נעשה לרוב באמצעות מברג המתאים בצורתו לחריץ על ראש הבורג. צורות חריצים נפוצות:

  • ברגים נפוצים הם בעלי חריץ יחיד על ראשם ומוברגים על ידי מברג להב פשוט
  • ראשים חרוצים בדוגמת צלב ("פיליפס")
  • בעלי שקע משושה ("אלן")
  • כוכב ("טורקס")

ברגים אחרים הם בעלי ראשים שאינם חרוצים כלל, אלא בצורת משושה בולט בגודל מסוים. ברגים אלו מהדקים באמצעות מפתח ברגים או "בוקסה" בגודל מתאים המורכבת על ראש הבורג. שיטה זו מתאימה רק לברגים שראשיהם בולטים מהמשטח אליו הם מוברגים. בדרך כלל ברגים כאלו יהודקו מצידם השני בטבעת בעלת הברגה פנימית תואמת לבורג, הקרויה אום.

הרכבה ופירוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת להגביר את החיכוך בתוך התבריג כדי למנוע את שחרור הבורג, ניתן להרכיב דיסקה קפיצית בין ראש הבורג למשטח. כדי הבורג או הדיסקה הקפיצית לא יפגעו בפני החומר לתוכו הוברג, ניתן להוסיף דיסקת מתכת שטוחה ומחוררת ביניהם.

בשחרור ברגים שהוברגו בכוח רב או שהיו מהודקים במשך שנים והצטברה בהם חלודה ניתן להיעזר בזרוע מגבירת מומנט או ב"אימפקט דרייבר" שהוא מכשיר הממיר כח של מכת פטיש לתנועה סיבובית המשחררת את הבורג. אימפקט דרייבר מאולתר קרוי בעגה "מברג רוסי" ועיקרו הכאה באיזמל ופטיש על היקף ראש הבורג לשם שחרורו. לעתים הדרך היחידה להוצאת בורג היא קדיחתו - דבר שלרוב נעשה עקב שחיקת ראש הבורג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצאת הבורג מיוחסת בדרך-כלל לארכיטס מטאראנטום: פילוסוף, מתמטיקאי, אסטרונום, מדינאי, מצביא וממציא שחי ופעל באיטליה במאה החמישית לפני הספירה.


אביזרי חיבור
בורג · דיבל · וו · מסמר · מסמרת Ruuvit.jpg